x

80’ler 90’lar ve 2000’lerde Makyaj Trendleri

Makyaj kendini bildin bileli var. Kadıların vazgeçilmez hobisi… Başlarda annelerimizden görerek meraklanırız ve zamanla onlardan daha çok makyaj malzemesine sahip oluruz! Eski zamanları bir düşündüğümüzde kadınlar ne kadar farklı makyajlar yapıyorlardı değil mi? Günümüzde doğallık trend olsa da annelerimizin zamanında buram buram kokan renkli makyajlar yapmak modaydı. Bugün nostaljik bir hava yaşayalım. İşte 80’ler 90’lar ve 2000’lerde makyaj trendleri!


80’ler Makyajı

Oldukça çılgın bir dönemdi. Capcanlı renkler modaydı. Çok fazla kabarık saçlar, tozluklar, saç bantları, kot pantolonlarının içine sokulmuş kazaklar, rap müzik, aerobik, kocaman vatkalı ceketler, bluzlar, gömlekler, leopar desenler,  atari salonları, commodore 64'ler ve daha neler neler :) 80’ler makyajında ise abartılı pembeler, yeşiller, maviler vardı.

Kadınlar porselen bebek gibi ışıltılı bir ten elde etmeye çalışırdı. Şimdiki gibi doğal uygulama yöntemleri bilinmediği için bazen yapmacık görünebiliyordu bu ışıltı. Bu kadar yoğun fondötenin üzerine genelde allık uygulanmazdı. Tüm renkler gözlere ve dudaklara verildiği için allığa gerek yoktu zaten. Fakat bol bol kontür uygulaması çok meşhurdu. Günümüzde de yüzümüzü boyutlandırmayı çok seviyoruz. Kontür uygulamasıyla ilgili videoyu izlemek için buraya tıklayabilirsin! Göz makyajında en çok mavinin tonları kullanılırdı. Simli, pasparlak ve yoğun mavi farlar tüm gözü kaplardı. Oldukça iddialı olan mavi göz makyajını kadınlar gece gündüz tercih ederlerdi. Hatta 3 farklı canlı renk bir araya getirilerek ilginç göz makyajları da yapılırdı. Kaşlar ise tamamen dağınıktı ve alınmazdı. Dudaklar ise rengarenkti. Başta en canlı pembeler olmak üzere morlar, kırmızılar hatta mavi rujlar bile tercih edilirdi.


90’lar Makyajı

Büyük ihtimal sen de 90’lar çocuğu olduğun için o günleri düşündüğünde gülümsediğine eminim. Her alandaki modayı sonuna kadar yaşadı insanlar. Konserler, açık hava sinemaları, pop müzik, türküler, giyim, saç ve tabi ki makyaj. 90’lı yılların makyajını düşününce ilk akla gelen dudaklar olmalı. Çünkü o yıllarda dudakları dudak kalemiyle çerçevelemek çok modaydı. Pek çok kadın kahverengi dudak kalemiyle dudaklarını çerçeveledikten sonra yine kahve tonlarında yani nude renkte rujlar sürerdi. Günümüzden çok büyük bir fark var, o da makyajın keskin hatlara sahip olması. Dudak kalemiyle dudakların içi de doldurulmadığı için çerçevelemek tam anlamıyla uyardı aslında. Dudaklar kahve tonlarında boyandıysa göz makyajı ya kahve gibi doğal tonlarda ya da beyaza yakın açık renklerde olurdu. Bol rimel her zaman var! Cilt makyajında ise 80’lerin aksine ten rengiyle uyum sağlayan tamamen mat fondötenler kullanılırdı. Ayrıca gözleri de siyah kalemle çerçevelemek çok modaydı. Hatta göz makyajı çoğu zaman komple çerçevelenmiş siyah göz kalemi ve rimelden oluşurdu. Bunun yanında yeşil, koyu mavi gibi göz kalemleri de çerçevelemek için kullanılırdı. Koyu kiremit renginde rujlar modaydı. Yine rujdan tamamen ayrı çalan kırmızı dudak kalemleriyle dudaklara çerçeve yapılırdı.  Dudaklara sadece parlatıcı sürüldüğü zaman ise yoğun ve koyu renklerde göz makyajı yapılırdı. Gördüğün gibi 80’ler ne kadar parlak ve canlıysa 90’lar tam tersi mat ve donuk renklerle geçmiş. 90’ların bir diğer büyük farkı ise incecik yay gibi kavisli kaşlardı. Yanaklarda ise ya bronzer ya da kahve tonlarında allıklar kullanılırdı. Kontür biraz unutulmuştu diyebiliriz.


2000’ler Makyajı

Aslında hala 2000’li yıllarda olduğumuz için söylenecek fazla söz yok. Çünkü bunlardan sürekli bahsediyoruz. Tamamen doğallık, doğallık ve doğallık! Doğal kaşlar, doğal saçlar, no make-up make-up yani yok gibi makyajlar… Çok fazla ürün kullansak da hepsinden azar azar fakat bol bol dağıtarak uyguluyoruz. Aydınlatıcılar burun kemiğine, göz pınarlarına, elmacık kemiklerine ve dudak üstüne. Kontür pudraları elmacık kemiğinin altına, alın çevresine, çene kemiklerine. Dudaklarımız koyu renkse gözlerimizin olabildiğince sadece, çoğu zaman sadece rimel. Fakat dudaklarımız doğal renklerdeyse gözlerimizde eyeliner’lar, buğulu göz makyajları, karıştırma fırçalarıyla harmanladığımız çeşit çeşit renkli bir o kadar da uyumlu renkte farlar… Allığımızı abartmıyoruz, fondötenimizi tek kat sürüyoruz. Göz altlarımız ise bembeyaz görünmeyecek şekilde kendi ten rengimizle uyumlu kapatıcılarla kapatıyoruz. Sonunda doğru yolu bulduk galiba ne dersin?

Güzelleşmek üzere.

Makyajın Tarihi İçin Tıkla!

Bize bu kelimelerden ulaştınız: 80’ler 90’lar ve 2000’lerde Makyaj Trendleri, 80’li yılların makyajı, 90’lı yılların makyajı, 2000’li yılların makyajı, günümüz makyajı, makyaj trendleri, makyaj modası, nostaljik makyaj, eskiden makyaj nasıl yapılırdı, eski moda makyajı.

YORUMLAR