x

Akneli Cilde Nasıl Makyaj Yapılır ?

Hepimiz pürüzsüz ve sağlıklı görünen bir cilde sahip olmak isteriz. Birçoğumuz ergenlik ya da bazı yetişkinlik döneminde karşılaştığı akneler vardır ki canımızı çok sıkarlar. Onları sıkmaya çalışmanın büyük bir yanlış olduğunu bilsek de kendimize hakim olamayız. Böylece aknelerin her yere sıçrayarak çoğalmasına neden oluruz. Onları sıkmak yerine kamufle etmek açıkçası daha mantıklıdır. Tabi bu asla sağlıklı bir seçim değil. Sadece sıkmanın yerine tercih edilmesi gereken bir yoldur. Aknelerinizi kaliteli makyaj ürünleriyle kapatabilirsiniz. Bunun için ilk dikkat edilmesi gereken nokta kullandığınız kozmetik ürünlerinin yağlı ciltler için uygun olmasıdır. Çünkü kullanacağınız yanlış bir ürün akneleri kapatmak yerine çok daha kötü hale getirebilir. Peki akneli ciltlerin yapacağı makyaj nasıl olmalı?

Bunun için kullanmanız gerekenler makyaj bazı, fondöten ve sabitlemek için bir pudra. Ürünlerinizi seçerken eğer yüzünüz yağlı ise yağ bazlı kozmetik ürünlerini seçmeyin. Bunun yerine su bazlı (oil-free) kozmetik ürünlerini seçmeniz sizin yüz tipinize daha uygun olacaktır. Kullanacağınız makyaj bazı hafif yapılı olmalı. Aldığınız kozmetik ürününde hassasiyet göstermeniz gereken bir diğer konu ise akne yapmaz  (non-comodegenic) ibaresinin özellikle bulunması gerektiğidir.

Makyajınızı yaparken fırça kullanmayı tercih edin çünkü makyaj için kullanılan süngerler ıslatılarak kullanıldığı ve içerisine ürün nüfus ettiği için mikrop taşıma riskleri daha fazla olabilir. Ayrıca kullandığınız makyaj fırçalarının da temiz olmasına dikkat etmelisiniz. 2-3 haftada bir fırçalarınızı antibakteriyel sabun ya da jel ile yıkamalısınız.

Makyaj sırasında makyaj fırçanızı kullanırken yüzünüze çok fazla bastırmamaya dikkat etmelisiniz ve bu durumu hafif vuruşlarla geçekleştirmelisiniz. Makyaj bazları yüzünüzdeki kızarıkları ve sivilceleri saklamak için ilk aşamadır. Kullandığınız makyaj bazını yüzünüze homojen bir şekilde dağıtınız. Ardından fondötene geçebilirsiniz. Akneli ciltler için tercih edilen fondöten şekli mineral fondötendir. Makyajınızda son aşama olarak mineral pudrayı tercih edin. Mineral pudralar yüzünüzdeki gözenekleri kapatmadığı için yüzünüzün hava almasını sağlar ve akne oluşumunu önler. Tüm bu işlemleri yaptıktan sonra pürüzsüz bir tene sahip olabilirsiniz.

Gün içerisinde kullandığınız makyajla gece asla uyumayın. Akneli ciltlerin yüz temizliği çok önemlidir. Makyajınızı çıkardıktan sonra çok az alkol içeren tonik ya da bitkisel makyaj temizleyicileri kullanmanızı tavsiye ederiz çünkü ne kadar etkili bir ürün kullanırsanız yüzünüzdeki aknelerin ağrılarının dindirilmesine o kadar yardımcı olacaktır.

Cilt tipinize uygun olarak kullandığınız nemlendirici kremler yüzünüzdeki akne miktarını artırmaz. Son olarak akneli bir cilde sahipseniz peeling yapmanız tercihleriniz arasında olmamalı çünkü yapılan peeling yüzünüzdeki yağ oranının dengesini bozabiliyor ve bu da cildinizin daha fazla yağ salgılamasına neden olabiliyor.

Cildinizin her zaman bakıma ihtiyacı olduğunu unutmayın ve her zaman bizimle kalacak olan sonsuz bir armağan olduğunu da…  Bu yüzden cilt tipinize yoğunlaşmalı ve herhangi bir işlem yapacakken bile ona göre tedbirler ve öneriler almanızı tavsiye ederiz.

Güzelleşmek üzere…

Makyaj Temizleme Yolları'nı Öğrenmek İçin Tıklayın!

YORUMLAR