x

Allık Nasıl Sürülür?

Makyaj yaparken dikkat edilmesi gereken noktalar birisi allık sürme işlemidir. Genel olarak herkesin bildiği “gülümse ve şakaklarına kadar sür” kuralını artık bir kenara bırakmanız gerekir. Elmacık kemiklerinizi ön plana çıkartmayı ve yüzünüze renk katma görevini üstlenen allık yanlış uygulandığında olduğunuzdan daha kötü ve komik görüntülere neden olabiliyor. Nasıl ki kontürleme yaparken yüz şeklinize göre davranıyorsanız allıkta da aynı yoldan gitmelisiniz. Biz de allığınızı doğru uygulayıp uygulamadığınızı test etmeniz için yüz şekillerine göre allık sürme tekniklerini ayrı ayrı inceledik. Gelin bu teknikleri birlikte tanıyalım.

Yuvarlak Yüze Allık Nasıl Sürülür?

Yuvarlak yüzler biraz tombiktir. Sizin de yuvarlak yüzünüz varsa ve bu durumdan hoşnut değilseniz bir kaç adımda kolayca daha ince ve uzun yüze sahip olabilirsiniz. Yuvarlak yüzlüler, allık açıyla C harfi yapacak şekilde yanaklarının tam üstüne uygulamalıdırlar. Allığı sürerken saç diplerinize doğru uzatmalısınız. Çeneye de hafifçe fırçanızı değdirebilirsiniz.

 

Uzun Yüze Allık Nasıl Sürülür?

Yüzünüz uzunsa zaten zayıf bir görüntünüz vardır. Yani sizde amaç yüzü zayıf değil daha kısa göstermek olacaktır. Bu yüzden allığı sadece yanakların üzerine sürerek yumuşak hareketlerle dağıtmalısınız. Makyajınız da asla keskin olmamalıdır. Eyeliner bile sürseniz, çizgiyi dağıtmayı tercih edin. Keskin bitişli far ya da eyeliner sizin daha sert görünmenize neden olur.

 

Oval Yüze Allık Nasıl Sürülür?

Oval yüz zaten en ideal yüz şeklidir. Burada amaç yüzü biraz daha renkli ve şekilli göstermek olacaktır. Oval bir yüze sahipseniz allığı elmacık kemiklerinizden şakaklara doğru sürmelisiniz. Böylece elmacık kemikleriniz daha da belirgin olacaktır.

 

Köşeli Yüze Allık Nasıl Sürülür?

Köşeli yüzlerde sert bir ifade söz konusudur ve bu durumu biraz yumuşatmak gerekir. Köşeli bir yüze sahipseniz allığı elmacık kemiğinin tam üstüne yuvarlak bir şekilde dağıtarak sürmelisiniz. Bu uygulama görüntünüzü biraz daha yumuşatacaktır.

 

Üçgen Yüze Allık Nasıl Sürülür?

Üçgen yüzlerde alın kısmı dar çene kısmı geniş şekilde görülür. Dolayısıyla alın kısmını öne çıkartmak gerekir. Allık elmacık kemiği üzerine yuvarlak şekilde uygulanmalıdır ve kesinlikle köşeli hatlar yapılmamalıdır.

 

Ters Üçgen Yüze Allık Nasıl Sürülür?

Ters üçgen yüzlerde çene dar, alın geniş bir yapıya sahiptir. Dolayısıyla alın bölgesini daraltıp çene bölgesini genişletmek gerekir. Allık, elmacık kemiği üzerinden ve gözün uç bölümüne doğru elips şeklinde sürülmelidir.

 

Allık konusunda bir önemli noktada fırçanın kalitesidir. Allık paketlerinin içinde çıkan fırçalar gün içerisinde tazeleme yapmak için bulunur. İlk uygulamayı yaparken pofuduk kocaman ve kaliteli bir allık tercih ederseniz daha doğal bir uygulama yapabilirsiniz. Daha çok vurgulamak istediğiniz yerlere ise ikinci kat allık sürebilirsiniz. Uygulama yaptığınız ürünün yapısı da çok önemlidir. Toz allıklar genel olarak mat ve doğal bir bitiş sağlarken, krem allıklar yüzünüzü daha parlak gösterir. Cilt tipinize göre en uygun allığı bulmak sizin elinizde. Her kadının çok sevdiği ve her zaman elinin gittiği bir allığı olmalı. Sizin de hayatınızın allığını bulmanız dileğiyle.

Güzelleşmek üzere.

Yüz Şekli Nasıl Belirlenir? Öğrenmekİçin Tıklayın!

YORUMLAR