x

Argan Yağı Nasıl Kullanılır?

Argan yağını artık duymayan kalmadı. Her derde deva denecek kadar çok faydası var argan yağının. Piyasada artık birçok ürün argan yağı içeriyor. Tabi ki onlar hakiki saf argan yağı değil. Bu yüzden gerçek etkiyi görmek için gerçeğini almanız lazım. E bu da biraz pahalıya patlıyor. Ama her zaman dediğimiz gibi güzellik ürünlerinizi ya mutfağınızda doğal hazırlayın ya da en kalitelisini satın alın. Sonuçta cildiniz sizin güzelliğinizin en önemli parçası! Konuyu fazla uzatmadan hemen argan yağının nasıl kullanıldığını anlatmaya geçelim.

El ve Ayak Bakımında Argan Yağı Nasıl Kullanılır?

Yaşlanma belirtilerinin ilk görüldüğü yerler, çok hassas olan el ve ayak derisidir. Ayrıca dış etmenlerden de çok çabuk etkilenirler. Bu yüzden hücre yenilenmesine ihtiyaçlaro vardır. Ellerinizde ve ayaklarınızda kırışıklıkların giderilmesi, lekelerin hafifletilmesi ve nemlendirilmesi için argan yağı büyük yardımcı. Ellerinizi ve ayaklarınızla ılık suyla yıkayın ve kurulayın. Bir kaç damla argan yağını avuç içinizde ısıttıktan sonra masaj yaparak sürün. Her gün yapabilirsiniz. Bir süre sonra büyük farkı göreceksiniz.

Tırnak Bakımında Argan Yağı Nasıl Kullanılır?

Her ne kadar el ve ayak bakımında tırnaklarınız da payını alsa da bu faydayı bir tık daha ileri götürebiliriz. Akşam yatmadan evvel yapacağınız 10 dakikalık bakım tırnaklarınızın daha güçlü ve daha parlak olmasını sağlayacak. 5-6 damla argan yağına aynı miktarda limon suyu ekleyin. El ve ayak tırnaklarınızı 10 dakika bu suyun içinde bekletin. Bu bakımdan sonra tırnaklarınıza en az bir saat herhangi bir işlem yapmayın.

Yüz ve Cilt Bakımında Argan Yağı Nasıl Kullanılır?

Argan yağıyla cildinizin nemli kalmasını sağlayabilir, pul pul dökülen cildinizi iyileştirebilir, siyah nokta ve sivilcelerden kurtulabilir, içerdiği E vitamini sayesinde cildinizi parlatabilir hatta sıkılaştırabilirsiniz. Kuru ciltliyseniz sabah akşam, yağlı ciltliyseniz akşamları ılık duştan sonra uygularsanız daha iyi olur. Bir kaç damla argan yağını acunuzda ısıtın ve istediğiniz bölgeye masaj yapın. Ayrıca hamilelik sonrası oluşan karın çatlaklarında düzenli uygulama yaparsanız çatlaklarınız yok olacaktır. Özellikle alın, boyun ve göz altı kırışıklıklarınızda etkisini fark edeceksiniz.

Saç Bakımında Argan Yağı Nasıl Kullanılır?

Saç dökülmesine, kepeklenmesine, yıpranmalara, kurumuş saç derisini beslemeye çok iyi gelen argan yağını saç bakımında farklı şekillerde uygulabilirsiniz. Saçlarınız çabuk kırılıp kuruyorsa durulanmayan saç kremi gibi saç uçlarınıza avucunuzda ısıttığınız 2 damla argan yağını ısıtıp sürebilirsiniz. Güçlü saçlara sahip olmak için 4-5 damla argan yağını tüm saç derinize ve boylarına masaj yaparak sürdükten sonra sıcak havluyla sarın. Mümkünse gece bu şekilde sabaha kadar uyuyun, değilse 2 saat saçınızda bekletip şampuanlayın. Bu bakımı haftada bir kez yapmanız yeterlidir. Saçlarınızın yumuşacık ve parlak olması için ise duşta bakım yapabilirsiniz. Banyoda en son işiniz bitince argan yağını saçlarınıza sürüp suyla yıkamanız yeterli. Kalın tekli kıvırcık saçlarınız varsa tüm saçınıza sürebilirsiniz fakat saçlarınız ince telliyse hacmini kaybetmemesi için kulak hizasının altından başlayarak sürün. Aksi halde saçlarınız çabucak yağlanacaktır.

Masaj İçin Argan Yağı Nasıl Kullanılır?

Amerika ve Avrupa'da argan yağının masaj yağı olarak kullanıldığını biliyor muydunuz? Masaj olarak kullandığınız argan yağı hem kan dolaşımınızın hızlanmasına yardımcı olur hem de bildiğiniz gibi vitamin takviyesi yaparak hücrelerinizi yeniler. Cilt bakımında olduğu gibi bir kaç damla argan yağını avuç içinizde ısıtın ve istediğiniz bölgeye masaj yapın. Hatta yaptırın ve rahatlayın!

Güzelleşmek üzere.

Saç Neden Dökülür? Öğrenmek İçin Tıklayın!

YORUMLAR