x

Bilinmesi Gereken Makyaj Teknikleri ve Hileleri

Çoğu kadın dışarı çıkarken makyaj yapmayı tercih eder. Kimisi bu işi başarıyla yerine getirirken kimisi makyajın kendine yakışmadığını söyler. Oysa ki makyajın püf noktalarını bilmiyordur. Makyaj teknikleri ve hileleri konusunda ne kadar bilginiz var? Bu yazımızdakileri uygulamaya başladıktan sonra makyajın sizi ne kadar güzel gösterdiğini göreceksiniz.

İri Gözler İçin!

 • Göz makyajınıza aydınlık veren bir far ile başlayın. Bu far beyaz ya da nude bir renk olabilir. Tüm göz kapağınızı bu açık renk farla boyayın.

 • Daha sonra koyu renk bir far seçin. Gündüz makyajı yapıyorsanız toprak tonları idealdir. Gece makyajında siyah ya da füme renkler kullanabilirsiniz. Koyu renk farı gözünüzün dış kısımlarına bir fırça yardımıyla sürün. İki renk arasında kesikli çizgilerin görünmemesi için karıştırma fırçası ya da kulak çubuğu yardımıyla iyice karıştırın. Karıştırma işlemini kolay yapabilmek için fırçayı göz kemiğinizin içine yerleştirip sağ sol hareketler yapabilirsiniz. Renk geçişini sağladıktan sonra diğer adıma geçebiliriz.

 • Gözlerinizin büyük görünmesini istiyorsanız eyeliner vazgeçilmeziniz olmalı. Göz pınarlarından ince başlayıp göz kenarlarına doğru çizgiyi gittikçe kalınlaştırın. Jel eyeliner kullanmak daha kolaydır. Makyaja yeni başlayanlardansanız jel eyeliner tercih edebilirsiniz. "En Kalıcı Eyeliner'lar" için linke tıklayın. Eyeliner’ın kuyruğunu çizerken daha dikkatli olun. Ne görünmeyecek kadar minicik ne de kaşınızı geçecek kadar upuzun olmalı. Göz şeklinize uygun eyeliner modelini ancak deneye deneye öğrenebilirsiniz. “İlham Veren Eyeliner Modelleri” için linke tıklayın.

 • Genç kızlığımızdan beri alışkanlık haline getirdiğimiz siyah göz kalemine artık veda edin. Gözleri iri gösterme tekniğinde en çok kullanılan adım göz içine sürülen beyaz göz kalemidir. Siyah göz kalemi gözlerinizin derinliğini yok eder ve daha küçük görünmesine neden olur. Oysa açık renk kalemler (beyaz, nude, gri v.s.) daha iri görünen gözlere sahip olmanızı sağlar.

 • Kirpikler de bakışlarınızın en can alıcı noktası. Öncelikle kirpiklerinizi kirpik kıvırıcınızla kıvırın. Kirpiklerinizi uzun ve gür gösteren rimelleri tercih edin. Üst kirpiklere iki kat rimel uygulayın. Hatta rimelden önce kirpik bazı uygulayarak daha da etkili olabilirsiniz. “En İyi 5 Kirpik Bazı” için linke tıklayın. Kirpik bazınız yoksa 1 kat rimel uyguladıktan sonra kirpiklerinizin uçlarına transparan ya da normal pudra sürüp daha sonra 2. kat rimeli sürerek de benzer etkiyi yaratabilirsiniz. Alt kirpikleri de ihmal etmeyin. Takma kirpik kullanmayı seviyorsanız ve takabiliyorsanız ne ala.


Doğru Şekillendirilmiş Kaşlar İçin!

 • Göz makyajını yaptınız fakat kaşlarınızı doldurmazsanız hepsi boşa gider! Göz makyajınızı gösteren ve bakışlarınızı etkili kılan şey doğru şekillendirilmiş kaşlardır. Sarışın ya da kumral olsanız da kaşlarınızı gri-kahve tonuyla ve koyu kahvenin soğuk tonlarıyla doldurun. Kaşınızın tamamını açık tonla doldurmak için açılı eyeliner fırçası kullanın. Ardından koyu renkle seyrek kısımları doldurun ve kavisinizi belirginleştirin. Kaş jeli ya da şeffaf maskarayla kaşlarınızı tarayın, bu şekilde renkleri düzgünce dağıtmış da olacaksınız. Bu, koyu ten renkleri için de geçerli. Koyu renkle tüm kaşı koyulturken, açık renklerle daha soft bir görünüm ekleyebilirsiniz.


Dolgun Dudaklar İçin!

 • Dudağınıza kontör yapın! Cilt renginizden 2 ton koyu (orta kahve) göz kalemi ya da dudak kalemiyle alt dudak çizginizin hemen altına hafif bir çizgi çekin! Bu dudaklarınızın alt kısmında gölge yaratacak ve alt dudağınızı daha ön plana çıkaracak. Ufacık bir hilenin neler yaptığını görebilmeniz için hemen kahverengi bir kalem arayın.

 • Dudak kalemi kullanın! Günümüzün modası doğallık olduğu için rujunuzun rengiyle dudak kaleminizin renginin birebir olmasa da benzer olmasına dikkat etmelisiniz. Öncelikle dudak kaleminizi kenarlara taşırmadan uygulayın. Bu kısım sadece rujun kalıcılığını artırmak için. Sonra rujunuzu sürün. Sonrasında ise dudak kaleminizle dudaklarınızı tekrar çerçeveleyin. Çerçeve yaparken dudak çizginizin dışından çekmeyi abartmayın. Dudak çizginiz ile kalem çizgisinin yan yana olması yeterli. Dudak kalemi dudak hatlarınızı daha keskin daha net gösterecektir.

 • Dudağınıza parlatıcılar sürün! Mat rujlar dudakları ne kadar kuru ve ince gösteriyorsa, parlak rujlar da bir o kadar kalın gösterir. Bu yüzden dolgun dudaklar için lip-gloss’lar en önemli alternatifler. Fakat herkes lip-gloss’tan hoşlanmayabilir. Saçların ağza yapışması, dudakta kalıntı bırakmaları ve bazılarının o iğrenç tatları… Bu yüzden 2. adımı uyguladıktan sonra alt dudağınızın orta kısmına şeffaf bir parlatıcı sürerseniz dudaklarınızın daha dolgun görünmesini sağlayabilirsiniz. Tabi tüm dudağa parlatıcı uygulamanın etkisi başka!


İnce Bir Yüz İçin!

 • Yüzü zayıf göstermek diyince aklan ilk gelen tabii ki kontür yapmak. Yüzü kontürlemek aslında göründüğü kadar basit değil. Kullandığınız ürün sizle mükemmel uyum sağlamalı. Cilt tonunuzdan 2 ton kadar koyu, mat, asla parlamayan, turunculuk içermeyen ve kolay dağılır bir formda olmalı. Bu yüzden her tavsiye edilen ürünün sizin için de güzel olacağı anlamına gelmiyor. Örneğin pek çok blogger’ın sevdiği The Balm Bahama Mama çok beyaz tenli birisiyle bütünleşemeyebilir. Kontür yapmaya yeni başlayacaksanız, uygun fiyatlı ve çok pigmentli olmayan ürünler almanızı tavsiye ederiz. Çünkü bol pigmentli ürünleri çok iyi dağıtmak gerekir. Bu da zaman kaybı, kol yorulması gibi sorunlara neden olacağından sizi kontürleme işinden soğutabilir.

 • Genelde her kadının bildiği gıdıyı saklamak için koyu renk bir pudrayı gıdıya sürmektir. Makyajda sınır yok! Sadece gıdı değil tombul yanaklarınızı bile kontürle saklayabilirsiniz. Her yüz şekline göre farklı kontürleme teknikleri ve genel olarak 6 farklı yüz şekli vardır. Gölgelendirme için ten renginizden iki ton koyu kapatıcı, mat bronzer, pudra, fondöten veya göz farı kullanabilirsiniz. Aydınlatma işlemi içinse ten renginizden iki ton açık pudra, göz farı, aydınlatıcı ya da fondöten kullanabilirsiniz. Toz ürünler kullanıyorsanız eğer kesik uçlu ya da normal pudra fırçası kullanabilirsiniz. Kremsi ürünler kullanıyorsanız eğer ürünleri fırça ya da parmaklarınızla uygulayıp sünger yardımıyla dağıtmalısınız. Fırça yardımıyla dağıtırsanız tüm renkler birbirine girebilir. Süngerle ufak dokunuşlarla dağıtıp küçük alanlarda gezdirin. Her yüz şekli için ayrı ayrı hazırladığımız kontürleme videolarımızı izlemeyi de unutmayın!


Makyaj Fırçasını Doğru Tutmak İçin!

 • Fondöteninizi fırça ile uygularken, fırçayı en ucundan tutun. Bu şekilde fırça kontrolünüz azabilir belki ama size daha doğal bir bitiş sağlayacak olan yumuşak dokunuşları yapabilirsiniz. Hafif kapatıcılık istiyorsanız bir pompa, orta kapatıcılık istiyorsanız iki pompa likit fondöten kullanın.


Pudrayı Doğru Uygulamak İçin!

 • Toz pudra yüzünüzdeki parlamayı dengeleyip, ışığı yansıtarak kusurlarınızı gizlemek için harikadır. Ama bu, pudrayı yüzünüzün her bölgesine uygulayacağınız anlamına gelmemeli. Büyük bir fırçayı T bölgenizi pudralamak için kullanın. Daha ayrıntılı çalışmak istiyorsanız; bir karıştırma fırçasıyla gözaltlarınıza, burnunuzun kenarlarına ve cildinizde pürüzsüz göstermek istediğiniz her bölgeye uygulama yapabilirsiniz.


Kapatıcıyı Az Kullanmak İçin!

 • Kapatıcıdan beklentimiz en az ürünle en çok kapatıcılığı elde etmektir. Göz altlarınızın burnunuza yakın noktalarına kapatıcıyı ince katmanlar halinde parmağınızla dairesel hareketler yaparak uygulayın. Ardından bir kapatıcı fırçasıyla iyice dağıtın.


Allığı Doğru Kullanmak İçin!

 • Allık, teninize renk katmak ve elmacık kemiklerinizi belirginleştirmek için kullanılır. Allığı cilt tipinize göre seçmelisiniz ve doğal bir görünüm için mat renkler her zaman için idealdir ve dogal bir görünüm kazandırır.Allık seçimi yaparken kullandığınız kapatıcıyı da göz önünde bulundurmalısınız, örneğin pudra kullanıyorsanız o zaman toz allık seçimi yapmalısınız. Allık seçiminde pembe ve şeftali tonları her bayana yakışan renklerdir ve en çok tercih edilenleridir. Allık kullanımında dudaklarınızı büzüp, dudağınızla paralel olarak yukarıya doğru fırçayla sürmeye başlayın ve ilk fırçayı allığa değdirdiğinizde fırçayı kaldırıp üfleyin böylece allık üzerindeki fazlalıkları atmış olacaksınız.

 • Allık konusunda bir önemli noktada fırçanın kalitesidir. Allık paketlerinin içinde çıkan fırçalar gün içerisinde tazeleme yapmak için bulunur. İlk uygulamayı yaparken pofuduk kocaman fakat uca doğru sivrilen kaliteli bir allık tercih etmelisiniz. Çünkü ürünün dozunu kaçırabilir tüm yüzünüzü boyayabilirsiniz. Uca doğru sivrilen allık fırçaları ürünü sadece uç kısma alır. Yüzünüze fırçayı sürdüğünüzde uçta bulunan ürünü yanağınıza bırakıp kenarındaki kısa kıllarla iyice dağıtmanızı sağlar. Böylece sizi doğal bir görünüme kavuşturur. Daha çok vurgulamak istediğiniz yerlere ise ikinci kat allık sürebilirsiniz. Uygulama yaptığınız ürünün yapısı da çok önemlidir. Toz allıklar genel olarak mat ve doğal bir bitiş sağlarken, krem allıklar yüzünüzü daha parlak gösterir. Cilt tipinize göre en uygun allığı bulmak sizin elinizde. Yapaylıktan uzak, doğal güzelliğinizi ön plana çıkaran ve sizi komik göstermeyecek allık uygulamaları yapın güzeller.


Eyeliner’ı Güzel Sürmek İçin!

 • Eyeliner çekmek makyaj söz konusu olduğunda en zor şeylerden biri. Daha kolay uygulama yapmak için elinizin pozisyonuna dikkat edin. Elleriniz kalemi sıkıca sardıysa ne yaptığınızı göremeyeceksiniz. Bunun yerine eyeliner'ı imza atacak gibi tutun.

 • Parmaklarınız elegan görünmeli bu yüzden parmaklarınızı bükmeden uzun ve gergin tutun. Ardından aynaya baktığınızda elinizin yüzünüzün yanında olduğundan ve yansımanızı engellemediğinden emin olun. İyi açılmış ve uzun bir kalem kullanın ve kirpik dibinden çizin. Kalemi hafifçe değdirmek yerine bastırın ve öyle çekin, bu şekilde daha iyi bir kontrol sağlarsınız.

 • Eğer hala düzgün eyeliner çekemediğinizi düşünüyorsanız kaşık kullanın. “Kaşık İle Kolay Eyeliner Çekme” adlı videomuzu izlemeyi unutmayın.

 • Likit ya da jel eyeliner’lar bana göre değil derseniz göz kalemiyle çizgi çekerek ıslak bir görünüm yaratabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken şey 1-2 saniye çakmak yardımıyla ısıtın, sonra 15 saniye soğuması için bekleyin ve uygulayın!

Güzelleşmek üzere.

En Sık Yapılan Makyaj Hataları İçin Tıklayın!

Bize bu kelimelerden ulaştınız: Bilinmesi gereken makyaj teknikleri ve hileleri, makyaj nasıl yapılır, yüzü daha zayıf göstermek için, gözleri iri gösteren makyaj teknikleri, dolgun dudaklar nasıl elde edilir, eyeliner nasıl sürülür, allık nasıl uygulanır.

YORUMLAR