x

Burun Estetiği Ameliyatı Nedir?

Burun estetiği ameliyatının tıp bilimindeki adı "rinoplasti"dir. Burun estetiği ameliyatı ise ülkemizde en çok yapılan ameliyatlardan birisidir. Burun estetiği, burun içerisindeki nefes alamaya engel olan kemik eğriliklerini düzeltmek ve burundaki şekil bozukluklarını gidermek, burnu küçültmek ve nadir olarak da büyütmek için yapılır.

Her hastanın burun şekli, yapısı, yaşadığı sorunları ve beklentileri farklı olduğu için burun estetiği her hastaya özgü olarak yapılmaktadır.

Son zamanlarda burun estetiğinden beklentiler oldukça doğal bir görünüme sahip olmak yönündedir ve başarılı bir ameliyatta estetik olduğu belli olmaması gerekir.

Burun estetiği ameliyatından önce beklentiler açık bir şekilde anlatılmalı ve net olunmalıdır. Ortaya çıkacak sonuç için hekiminizle önceden şeffaf bir şekilde konuşmalı ve mümkünse bilgisayarda burun tasarımı yaptırmalısınız. Altını çizmek gerekir ki, bilgisayarda gördüğünüz burun tasarımı, operasyon sonunda elde edilecek burun ile birebir aynı olmayacaktır ama fikir verebilir.

Rinoplasti, hastane ortamında ve genel anestezi altında yapılır ve operasyon süresi yaklaşık 2 saattir.

Burun estetiği sonrası genellikle aynı gün içerisinde hasta taburcu edilir ve burun estetiği sonrasında ağrı olmaz ama göz kapakları ve yanaklarda oluşabilecek morluklar ve şişlikler açısından buz uygulaması yapılması gerekir. Oluşan morluklar ise bir hafta içerisinde kendiliğinden geçecektir. Burun estetiği sonrası iyileşme süresi ise 1 aydır.

YORUMLAR