x

Çiller Nasıl Geçer?

Genel olarak beyaz tenlerde görülen çiller bazı kadınlar tarafından sevilmezken bazı kadınlar tarafından ise oldukça masum bir görüntü olduğu düşünülür. Bugünkü yazımız çillerinden kurtulmak isteyen kadınlara yönelik olan çiller nasıl geçer konusu olacak. Öncelikle iki çeşit çil olduğunu bilmek gerekir. Bu çiller çoğu zaman birbirine karıştırılır. Yapılan araştırmalara göre çil oluşumunun kökeninde bir takım kalıtsal etkilerin olduğu ortaya çıkmıştır. Tıp dilinde çil lekelerine Efelit (Ephelitis) denir. Bunlar aslında leke değildir. Bu çiller aslında doğuştan vardır ve güneş ışınlarına maruz kalmasıyla daha da belirgin hale gelerek koyulaşır. Kış mevsimine geçişte bile kaybolmayan bu çiller yaşlanmayla birlikte kaybolmaya başlarlar. Bu çillere sahip olan kişiler hassas ciltlere sahiptir ve kendilerini güneşe karşı korumaları dışında tedavi yöntemi önerilmez.

Güneş ışınlarının cildimizde oluşturduğu lekelere ise Lentigo denir. Bu güneş çillerinin nedeni melanosid adı verilen ve ciltte melanin pigmenti üreten hücrelerin cildin belirli bölgelerinde yoğunlaşmasıdır. Güneş ışığının az olduğu kış aylarında bu hücrelerin melanin pigmenti üretimi en az seviyeye düşer. Güneşin ortaya çıkmasıyla efelit çiller daha belirgin ve koyu hale gelir. İşte bu iki çeşit çillerle de savaşabilmek için bir çok yöntem geliştirilmiştir.

Doğal Yollarla Çil Lekelerini Yok Etme

1- Limon Suyu: Yoğun C vitamine sahip olan limon en iyi renk açıcı meyvelerden biridir. Daha çok sonradan oluşan yani güneş çilleri üzerinde etkilidir. Taze limonun suyunu sıkıp pamukla çillerinizin üzerinde gezdirdikten sonra 10 dakika bekletip, soğuk suyla durulamanız yeterli. Bu işlemi her gün yapmaya özen göstermelisiniz. Limon suyundan bir kaç damla nemlendiricinize de katabilirsiniz.

2- Süt Maskesi: Süt bazlı maskeler laktik asit içerdiği için cildin en üst tabakasını soyma özelliğine sahiptirler. 1 fincan ekşi kremanın 4’te 1’ini çillerin üzerine dağıtın, 10 dakika bekletip soğuk suyla durulayın. Daha sonra yüzünüzü süt ile yıkayın ve 10 dakika bekleyip durulayın. Bu uygulama daha çok doğal çiller üzerinde etkilidir.

3- Meyve Peelingi: Çilek ve kivi ya da salatalık ve kayısıyı iyice ezerek karıştırın. Yüzünüze sürüp kurumasını bekleyin. Yapışkan meyveler yüzünüze yapışarak cildin soyulmasını sağlarken C vitamini de lekelerin açılmasına yardımcı olacaktır. Yaklaşık 20 dakika bekledikten sonra soğuk su ile durulayın.

4- Salatalık: Bir çat bardağı çiğ süte orta boy salatalık doğrayın. Karışımı iki saat bekletip tülbentle süzün ve salatalığın özünün süte geçmesini sağlayın. Daha sonra karışımı lekeli bölgelerinize sürün. Bu işlemi 15 gün içerisinde sürekli tekrarlayın. Ayrıca sabah akşam cildinizi gül suyu ile temizlemelisiniz.

5- Keten Tohumu: Keten tohumunu kaynayıp su ile karıştırarak 10 dakika demlendirin. Çillerinizin üzerine maske gibi sürün ve 20 dakika bekledikten sonra durulayın.

6- Maydanoz: Bir tutam maydanoz, yarım limon suyu, bir tatlı kaşığı bal, yarım çay kaşığı tuz ve bir tatlı kaşığı sütü blender ile karıştırın. Karışımı cildinize sürüp 30 dakika bekledikten sonra ılık suyla durulayın.

7- Kuru Fasülye ya da Beyaz Barbunya: 100 gr kadar kuru fasülye ya da iri beyaz barbunyayı bir gece önceden ıslatın. Daha sonra 20 dakika kadar kaynatın. Suyu soğuyunca süzün ve 5 gün boyunca buzdolabında saklayarak lekeli bölgelerinize sürün. Bu besinlerde bulunan maddeler cildin melanin üretimini baskılayarak cilt rengini açma özelliğine sahip.

8- Turp: 1 adet orta boy bayır turbunu ince ince doğradıktan sonra üzüm sirkesi olan bir kavanoza koyun, ağzını sıkıca kapatıp 1 hafta dinlendirin. Daha sonra bu sıvıyı süzün ve yatmadan önce bir tülbent yardımıyla yüzünüzü ıslatıp sarın.

9- Kızıl Yaprak: Bu bitkiyi 20 dakika sıcak suda demlendirin. Süzerek elde ettiğiniz suyu nöbet şekeri ile tatlandırarak öğünler arasında birer bardak için.

Kimyasal Yollarla Çil Lekelerini Yok Etme

1- Renk Açıcı (Aydınlatıcı) Kremler: Eczanelerde ya da kozmetik mağazalarında çok çeşitli renk açıcı kremler satılmaktadır. Bu kremler hem doğal çiller hem de güneş çilleri üzerinde etkilidir. En iyi sonuç için her gün uygulamak gerekir. İçerinde meyan kökü ya da aloe bulunan kremler cilt rengini zarar vermeden açmaya yardımcı olurlar. Fakat bazı kremlerin içinde hidrokinan ve oksibenzon denilen kimyasallar bulunmaktadır. Bu maddeler lekeleri açarken cilde zarar da verirler. Bu yüzden bu maddeleri içeren kremler kullanılmadan önce cildinizin hassas olmayan bölgesinde test ettikten sonra kullanmaya karar vermelisiniz.

2- Mikrodermabrazyon: Bu yöntem küçük zerrecikler halinde uygulanarak cildin üst tabakasının soyulması işlemidir. Bir kaç seansta hem doğal hem de güneş çillerinin renginin açılmasını sağlar.

3- Kimyasal Peeling: Cildin üst tabakasını soymak için yapılan diğer işlemlerden biridir. Adı üzerinde kimyasal olduğu için çok sık uygulanmamalıdır. Kimyasal peelingin 3 farklı derecesi vardır. Yüzeysel soyma, alfa ya da beta hidroksi asit içerenler cildin üst tabakasını soyar. Trikoloraktik asit içerenler cilt derinine nüfus ederek daha fazla soyulmasını sağlayan orta soyma işlemidir. Triklorasetik asit ya da fenol içeren derin soyma işlemi ise en koyu renk lekeler için uygulanır. Kimyasal peeling uygulamasından sonra prosedüre göre 2-3 gün süren iyileşme süreci yaşanacaktır.

4- Lazer: Lazer ile çillerin alt kısmındaki kan damarları yakılarak çillerin görünümü azaltılır ya da tamamen yok edilir. Prosedüre göre lazerin uzun süreli zararlı etkileri bulunmamaktadır fakat geçici morarma, kızarıklık ya da kabarıklık olabilir. Lazer tedavileri 3 ile 15 dakika arasında seanslar halinde yapılır. Uygulamadan önce acı hissedilmemesi için soğutucu sprey kullanılır.

Makyaj İle Çilleri Yok Etme

1- Mineral Fondöten: Bu tür fondötenleri doğal çillerinizi kapatmaya ve renklerinin açılmasın yardımcı olur. Mineral fondötenler için bir uzmana başvurmanız ve cildinize en uygun ve en iyi şekilde kapatıcı seçmek için yardım almanız gerekir. Fondöten rengini belirlemek için açık ve normal çil renginizi baz alabilirsiniz. Doğal bir görünüm sağlamak içinse kabuki fırça kullanmalısınız.

2- Krem Fondöten: Bu tür fondötenler kuru ciltler için daha uygundur. Renk olarakçillerinizden daha açık renk kullanmanız gerekir. Fondötenin cildinizle uyumlu olması çok önemlidir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta fondötenin kat kat olmamasıdır. Kapatmak istediğiniz yerleri daha dikkatli uygulayarak belki ikinci katı sürerek halledebilirsiniz fakat tüm yüzünüzde genel olarak incecik bir tabaka olmalıdır. Pudra ile kalıcılığını artırabilirsiniz.

3- Kapatıcı: Fondöten kullanmayı sevmeyenler çillerinin üzerine açık renk kapatıcı uyguladıktan sonra üzerine BB krem geçebilirler. Kapatıcının doğal görünmesi için parmaklarınızla ya da makyaj süngeri ıslatıp bastırarak uygulamalısınız. Çok koyu lekeleriniz yoksa bu işlem size yeterli gelecektir.

Yaşam Şekli İle Çilleri Yok Etme

Çillerinizin tedavisinin yanı sıra onların tekrar çıkmasını engellemek için de birtakım kurallara uymak zorundasınız. Sonuçta kimse o kadar uğraştan sonra tekrar çillerinin çıkmasını istemez.

  • Bol bol güneş koruyucu kullanın. Cildiniz güneş ışınlarından ne kadar korunursa o kadar az çilleriniz olur.

  • C vitamini tüketin. Limon, kivi, ıspanak ve diğer yeşil yapraklı sebzelerde bol bol C vitamini bulunur. Güne sebze ve meyvelerden oluşan C vitaminli içecekle başlayabilirsiniz. Kivi, nektarin ve biraz çiğ ıspanağı mikserden geçirip püre haline getirdikten sonra badem sütü ya da benzeri bir ürünle tüketebilirsiniz. Ayrıca C vitamini hapları da size kolaylık sağlayacaktır.

  • Şapka takın!

  • Öğleden sonra güneş ışınlarının en dik açıyla düştüğü saatlerde dışarıya çıkmayın.

  • Cildinizi örtmek sizi güneşten korur. Yaz aylarında açık renk, uzun kollu ince giysiler sizi hem serin tutar hem de çillerinizin oluşumunu engeller.

Unutmayın çilleriniz sizin kusurunuz değil! Anlattığımız tüm yöntemler ise sabır ister. Bir kerede çillerinizde kurtulabileceğiniz bir yöntem yok! Ve tüm yöntemlerin sonucu ciltten cilde göre değişir. Çok uğraştınız ama olmadı mı? O zaman çillerinizle mutlu olmayın öğrenin güzeller.

Güzelleşmek üzere.

Aspirin Maskesini Öğrenmek İçin Tıklayın!

YORUMLAR