x

Cilt Tipine Göre Kapatıcı Kullanımı

Piyasada ben kapatıcıyım iddiasıyla çıkan bir çok ürün bulunmaktadır. Binbir hevesle aldığımız kapatıcıyı ertesi günü kullandığımızda bizi hüsrana uğratır. Peki siz bir kapatıcıdan neler beklersiniz? Yüzdeki yorgunluğu silip atsın, göz zevkimizi bozan güneş ve cilt lekelerini gizlesin, göz altındaki mor halkaları kapatsın, koyu renk damarları gizlesin, kızarıklıkları, benek ve çilleri örtsün vs. Kapatıcıyı kırışıklıklarını gizlemek amacıyla kullanan kadınlar bile var! Oysa kapatıcı aksine çukur bulduğu bölgelere dolar. Kırışıklıkları göz kremi, baz ya da aydınlatıcı ile düzgün hale getirdikten sonra kapatıcıyı üzerine uygulamak daha mantıklıdır.

Kapatıcı seçerken renk uyumuna dikkat etmek çok önemlidir. Eski modalardan bize miras kalan, cildinizden bir kaç ton daha açık kapatıcıları uygulayarak kendinizi zombiye çevirmeyin. En makul renk cildinizle aynı olandır. Göz altlarınız daha koyu renkse cildinizden bir ton açık rengi de tercih edebilirsiniz.

Kapatıcı satın almaya giderken öncelikle temiz ve nemlenmiş cildinizle gitmeye özen gösterin. Kapatıcıyı elinizin üstünde ya da başka bölgelerde duruşuna bakarak karar vermeyin. Fotoğraf çekimlerinde kullanmayacaksanız mağazanın spot ışıklarının altında değil gün ışığına çıkarak gözlem yapın. Cildinizle uyumlu olduğunu düşündüğünüz fondöteninizle aynı ya da bir ton açık rengini de alabilirsiniz.

Kapatıcıyı uygularken de dikkat edilmesi gereken bir kaç püf noktası vardır. Öncelikle kapatıcıyı hangi amaçla kullanacağınıza karar verin. Göz altı morluklarını kapatmak için kullanacaksanız fondötenden önce, sivilce izleri için kullanacaksanız fondötenden sonra kullanmalısınız. Aksi halde fondöten aşamasında kapatıcı silinir. Kapatmak istediğiniz yerleri gözden kaçırmamak uygulamayı gün ışığı altında yapın. Ürünü alt kirpiklerim hemen altından göz çukuruna kadar minik noktalar halinde sürdükten sonra yüzük parmağınızla, makyaj çubuğuyla ya da yumuşak uçlu bir fırça yardımı ile hafif darbelerle uygulayın. Sağa sola ovuşturarak yedirmeye çalışırsanız gözünüzün hassas derisine zarar verebilir ya da kapatıcının alt çizgilerinize dolmasına neden olabilirsiniz. Yumuşak hareketlerle yedirilen kapatıcı bir süre beklendikten sonra yetersiz gelirse

ikinci katı uygulanabilir. Kapatıcılardan yana edilen en çok şikayet kalıcı olmamaları ve göz altı çizgilerine dolarak daha yaşlı göstermeli! Bu sorunu da üzerine transparan pudra uygulayarak bir nebze daha engelleyebilirsiniz. Ürünü fazla kullanmak da çizgilenme ve kırışıklığa neden olur. Ayrıca kapatıcıların göz altındaki halkaları koyulukları kapatmak ve ciltteki kızarık ve benzeri cilt kusurlarını kapatmak için ikiye ayrıldığı da unutulmamalı.

Tüm bu püf noktalara dikkat ediyorsanız sırada cilt tipinize uygun olan kapatıcı türünü seçmeye geldi.

Stick Kapatıcı

Stick kapatıcılar özellikle koyu göz altlarını kapatmak için en iyi seçenektir. Yoğun yapıları sayesinde başarılı bir kapanma sağlarlar. Fakat bu kapatıcıların yüze dağıtılması diğer çeşitlere göre daha zordur. Eğer makyaj için çok vaktiniz varsa stick kapatıcıları kullanmanız sizin için güzel bir seçenek olabilir. Bu kapatıcılar yağlı bir yapıya sahip olduğu için kuru ciltler için daha uygundur. Bu kapatıcılarda cilt için faydalı salisik asitin kullanılması da bir diğer artısıdır.

 

Kalem  Kapatıcı

Kalem kapatıcılar makyajını hızlıca yapmayı sevenler için iyi en iyi seçenektir. Kalem kapatıcıları özellikle köşeli ve ufak noktalara uygulamak oldukça kolaydır. Fakat kalem kapatıcıların balmumu bazlı olması, yoğun gözükmelerine sebep olur. Bu kapatıcıları çeşitli makyaj hatalarını kamufle etmek için kullanabilirsiniz.

 

Fırçalı Kapatıcı

Fırçalı kapatıcıların fırçaları sayesinde uygulama yapmak oldukça kolaylık sağlar. Fakat bu tür kapatıların kapatıcılığı diğerlerine göre daha azdır. Eğer hassas bir cildiniz varsa ve renk farklılıklarınız aşırı değilse fırçalı kapatıcılardan edinebilirsiniz.

 

 

Krem Kapatıcı

Uygulama sırasında fırçadan vazgeçemeyenler krem kapatıcıları seçmeliler. Krem kapatıcılar çizgilere dolmadığı için daha pürüzsüz bir görünüm yaratır.

 

 

Likit Kapatıcılar

Likit kapatıcılar süngerli kapaklarıyla uygulaması rahat ve kolay dağılan ürünlerdir. Likit kapatıcılar da göz çizgilerine dolmaz. Eğer kırışıklık probleminiz varsa, seçiminizi likit kapatıcılardan yana yapmalısınız.

 

 

Aslına bakarsanız kapatıcı seçmek fondötenden daha zor bir iştir. Çünkü istediğiniz kadar kaliteli kapatıcı kullanın cilt tipinize uygun değilse yaşlı hatta makyajsız halinizden daha kötü görünmenize neden olur. Bu yüzden kapatıcı alırken ve uygularken söylediklerimizi dikkate alın güzeller.

Güzelleşmek üzere.

Kendinize uygun kapatıcıyı bulmak için tıklayın!

YORUMLAR