x

Cilt Tipinizi Biliyor Musunuz?

Cildinizin sağlığı için cilt tipinizi bilmeniz şart. Peki cilt tipi nasıl belirlenir? Cilt tipini belirlemek için neler yapılır? Bu yazımızın tamamını okuyarak cilt tipini öğrenebilirsin!

Yaptığınız güzellik maskelerinden tutun satın aldığınız makyaj ve temizlik ürünlerine kadar her şeyde cilt tipiniz göze alınır. Kozmetik firmalarda çalışanlar sizlere ürünlerini satmak için genel olarak yüzünüze bakıp yorum yaparlae. Halbuki cilt tiplerinin arasında çok ince ayrıntılar vardır. Hatta cilt tipiniz mevsimden mevsime göre bile geçiş gösterebilir. O yüzden işinizi şansa bırakmamalı ve kendiniz çözmelisiniz. Cilt tipinizi bildikten sonra ona uygun yapacağınız her bakım yaşlanmayı daha da ileriye atacaktır.

Peki cilt tipinizi nasıl belirleyeceksiniz? Genel olarak 5 farklı cilt tipi vardır ve bu cilt tiplerinin özelliklerini okuyarak kanıya varabilirsiniz. Fakat bu herkes için kolay olmasa gerek. Bu yüzden gözlem yaparak belirleyebileceğiniz kolay bir yöntem vermek istedik. Tek ihtiyacınız olan peçete! Nasıl mı olacak? Hemen başlayalım.

Sabah uyandığınızda peçetenizi alın ve doğru banyoya gidin. Yüzünüzü hemen yıkamam yok. Peçeteniz olabildiğince ince olsun. Mümkünse katlarını ayırıp daha ince kullanın. Peçeteyi elinize alın ve tam yüzünüze gelecek şekilde koyun. Alnınıza, yanaklarınıza, burnunuza, çenenize peçeteyi yırtmamaya özen göstererek bastırın. Yeterince bastırdığınızı hissediyorsanız artık çekebilirsiniz.

Normal Cilt:
Eğer normal cilt tipine sahipseniz yüzünüzü sildiğiniz peçetede herhangi bir yağ kalıntısı olmayacaktır. Cildinizi canlı, elastik ve esnek hissedersiniz. Normal cildiniz varsa çok şanslısınız, çünkü en sorunsuz cilt tipine sahipsiniz. İyii bir kan dolaşımınız var ve muhtemelen cildiniz sağlıklı, temiz, pürüzsüz görünüyor. Çok az bir bakımla ileri yaşlarda bile iyi ve sağlıklı görüntüsünü koruyacaktır.
Kuru Cilt
Eğer cilt tipiniz kuruysa yüzünüzü sildiğiniz peçete yine temiz olacaktır; ama sildikten sonra cildinizi kuru ve gergin hissedeceksiniz. Hatta aşırı kuruysa pul pul dökülmeler bile olabilir. Aynadaki soluk görüntünüzün sizi tatmin etmesi için sürekli bakım yapıp nemlendirmeniz şart. Düzenli bakım yapmazsanız kırışıklık ve ince çizgilerle çabuk karşılaşırsınız ve çabuk yaşlanırsınız. Hayatınız boyunca her hafta cilt bakımlarını ihmal etmemek sizin başlıca göreviniz.

Yağlı Cilt
Eğer yağlı bir cildiniz varsa yüzünüzü sildiğiniz peçetenin başta yanaklarınız, burnunuz ve alnınız olmak üzere yüzünüzün temas ettiği çoğu bölümünde cildinizdeki yağın izlerini göreceksiniz. Yağlı cilt en çok sorunla karşılaşılan cilt tiplerinden birdir. Her zaman yağlı ve parlak görünür, geniş gözeneklere sahiptir ve akne oluşumuna eğilimlidir. Eğer bakımınızı ihmal etmezseniz en şanslı cilt tipinden birisine sahipsiniz diyebiliriz. Çünkü cildinizin ürettiği yağ sayesinde kırışıklara yaşıtlarınıza göre en son merbaha diyeceksiniz. Özenli bir cilt temizliği uygulamak, karbonhidrat tüketimini azaltmak ve su bazlı nemlendiriciler kullanmak sizin vazgeçilmezleriniz olmalı.

Karma Cilt
Karma cilt en yaygın cilt tiplerinden biridir. Bu cilt tipine sahipseniz yüzünüzü sildikten sonra peçete üzerinde, burun ve alnı kapsayan T bölgesine denk gelen yerlerde yağ izleri görebilirseniz, yanaklarınıza temas eden kısımlar ise temiz olacaktır. Karma cilt, yağlı ve kuru cildin karışımıdır. Bu yüzden cilt bakımında bölgesel çalışılır. Kuru bölgeler genellikle yanaklar ve göz çevresinde görülür ve içerik olarak daha yoğun krem ve nemlendiriciler bu bölgeler için uygundur. Yağlı bölgeler olan alın ve burun (T bölgesi) üzerinde ise yağlı ciltler için önerilen bakımlar uygulanmalıdır.

Hassas Cilt
Hassas cilt çoğunlukla kuru ve gergin hissetmeye meyilli olur. Çok kolay tahriş olabilir. Genel olarak, hassas ciltte kaşıntı ve yanma hissinin olduğu kırmızımsı ve pullu alanlar gözlemlenir. En sorunlu ve narin cilt tipi olduğu için hassas cilt özel bir bakım gerektirir. Eğer hassas bir cilt tipine sahipseniz yapacağınız güzellik maskelerini uygulamadan önce iki defa düşünmelisiniz. Çünkü cildinizin maske içindeki herhangi bir maddeye ya da besine alerjisi olabilir. Sonuç önceki halden daha da kötüye gidebilir.

Güzelleşmek üzere.

Pratik Güzellik Maskelerini Öğrenmek İçin Tıklayın!

YORUMLAR