x

Cilt Yaşlanması Nasıl Önlenir?

Hiç yaşlanmayan bir cilt kim istemez? Yıllar geçtikçe derinleşen kırışıklarla başa çıkabilmek için kozmetik ürünlere harcanan onca paraya ne demeli peki? Aslında doğa genç kalmanın anahtarlarını bize çoktan vermiş, neler mi? Cilt yaşlanmasının önüne yine doğanın doğrularını uygulayarak geçebiliyoruz. Genç kalmak ve cilt yaşlanmasının önüne geçmek için aşağıda sıraladığımız maddeleri bir yaşam tarzına dönüştürün.

Sigara içmeyin.

Sigaradan kaçınıp cildin daha iyi beslenmesini sağlayabilirsiniz. Sigara içmeyen kişilerin cildi daha pürüzsüz ve sağlıklıdır. Sigara cildin dış etkenlere bağlı olarak zarar görme oranını yükseltir.

Güneşten korunun.

Özellikle yaz aylarında öğlen saatlerinde yapılan güneş banyolarında dikkatli olunmalı ve saat doğru seçilmelidir. Güneş cildin yaşlanmasını hızlandırır ve deforme eder, iri kırışıklıkların oluşmasını tetikler. Yaz aylarında saat 11.00-15.00 saatleri arasında güneşe çıkılmamalıdır, çıkılması halinde yüksek faktörlü güneş koruyucu kremler kullanılmalıdır.

Gölge yerleri tercih edin.

Yaz aylarında güneşin dik geldiği saatlerde dışarıda bulunmanız gerekiyorsa eğer gölge yerleri tercih edebilir, şapka takabilir hatta şemsiye ile dolaşabilirsiniz. Gözlerinizi korumak içinse güneş gözlüğü kullanabilirsiniz.

Bol bol su için.

Sağlıklı bir cildin sırrı sudur. Vücudun büyük bir bölümün su olduğu düşünüldüğünde yaşlanmanın en göze çarpan belirtisi ise az su tüketimine bağlı elastikiyet kaybıdır. Özellikle yaz aylarında alınan su miktarının arttırılması gerekir. Günde ortalama 8 bardak su tüketilmesi genç kalmanın anahtarlarındandır.

Düzenli ve dengeli beslenin.

Sağlıklı ve diri bir cilt için düzenli ve dengeli beslenmek gerekir. Unlu mamüller, şekerli gıdalar ve fast food tarzı yiyeceklerden kaçınmalı ve öğün atlamadan beslenmeli, abur cubur yiyeceklerden uzak durmalısınız. Yapılan araştırmalarda düzenli ve dengeli beslenmeyi yaşam tarzı haline getiren kişilerin daha geç yaşlandığı ve daha enerjik ve uzun bir hayat yaşadığı ortaya çıkmıştır. Uzun ve sağlıklı bir yaşam için doğal yiyecekler tüketmeli ve fazla kilodan uzak durmalısınız.

Düzenli C vitamini kürü yapın.

Cildin genç kalmasını sağlayan vitaminlerin başında C vitamini gelir. Cilt için C vitamini kürü uygulamak cildi yeniler ve canlandırır. Diğer yandan A ve E vitamini içeren sebze ve meyveler ile de cilt yüzeyine maske yapılabilir.

YORUMLAR