x

Detoks Nedir? ve Detoks Nasıl Yapılır?

Detoksun tanımına geçmeden önce toksinlerin anlamını bilmek gerekir. Toksinler en kolay tanımıyla zehir demektir. Vücudumuzun kendince ürettiği ya da dışarıdan vücudumuza giren zehirler... İşte bu zehirleri vücuttan atıp yaşama daha sağlıklı devam edebilmek için detoks yapmamız gerekir. Detoks latince kökenli bir kelimedir ve "detoxikation" kelimesinin kısaltılmışıdır.

Detox programına ihtiyacım olduğunu nasıl anlayabilirim? sorunun cevabı aslında oldukça basit. Gün içinde enerjiniz düşükse, vücut ağrılarınız çoksa, baş dönmeniz varsa, psikolojik sorunlar yaşıyorsanız, uykusuzluk ve yorgunluk hissediyorsanız, sürekli kabız oluyorsanız ya da çok çabuk hastalanıp çeşitli sağlık sorunları yaşıyorsanız (deri döküntüsü, burun kaşıntısı, göğüs hırıltısı, bulantı, gözlerde irritasyon vs.) bir detox uygulaması yapmanız gerekiyor demektir.

Detox Nasıl Yapılır?

Evde yapabileceğiniz gibi uzmanların yön vermesiyle de yapılan detox yöntemleri vardır ki biz ikinci yolu tercih etmenizi tavsiye ederiz. Kişinin kafasına göre yaptığı detox, yarardan çok zarara neden olabilir. Günlük kalori ihtiyacınızı karşılamayan bir detox programı hızlı kilo kaybına (haftada 2-3 kilo), metabolizma yavaşlamasına ve kas kaybına neden olur. Kasların tekrar oluşmasını sağlamak ise çok zor bir süreçtir.

Çeşitli detox şekilleri vardır. Bunlar;

1- Total Oruç: En az 5 gün ve en fazla 21 gün olmak üzere yılda 1-2 kez yapabileceğiniz detox yöntemidir. Total oruçta sadece su, çay, sebze ve meyve suları tüketirsiniz.

2- Bazik Oruç: En az 7 gün ve en fazla 21 gün olmak üzere yılda 1-2 kez yapabileceğiniz detox yöntemidir. Asit üreticileri içermeyen sebze ve meyveler tüketirsiniz. Bu yiyeceklerden bazıları şunlardır. Avakado, şeftali, limon, limon yaprağı, bal, kayısı, krem peynir, vanilya, kurutulmuş papatya, kurutulmuş lavanta, böğürtlen, yoğurt, kakule tohumu, havuç suyu, mango, yeşil çay, kuşburnu, ada çayı, tarçın, zencefil, karanfil, nar, portakal, yaban mersini vs.

3- Tek Yönlü Beslenme: Haftanın belli bir günü sabahtan akşama kadar uygulanır. Sadece pişmamiş (çiğ) meyve ve sebzeler tüketilir.

4- Haftanın 1 Günü Katı Hiçbir Şey Yememe: İstediğiniz zaman uygulayabilirsiniz.

5- Değişik Dini Oruç Şekilleri: Tuttuğunuz oruca göre uygulamalar farklılık gösterir.

Bunların yanında toksinlerden uzak durmak için yaşam tarzı haline getirebileceğiniz kurallar da vardır.

1- Yaşadığınız ortam temiz olmalıdır. Temiz havayı doğru bir şekilde solumalı, diyaframınızı doğru kullanmalısınız.

2- En etkili antioksidan oksijendir ve kanınızdaki oksijen miktarı düşük olmamalıdır. Bunun için zaman zaman ozon ve oksijen tedavileri uygulatabilirsiniz.

3- İçme suyunuzun ph'ı 7.34 ile 7.60 değerleri arasında olmalıdır. Bu kural vücudunuzun asit dengesi için çok önemlidir.

4- Yemeklerinizi çok yağlı pişirmemeye, kızartma yapmamaya, haşlayarak ya da buharda pişirmeye özen göstermelisiniz. Ayrıca pişirme yapılan kapların paslanmaz çelik, cam veya porselen olmasına dikkat etmelisiniz.

5- Kullandığınız her türlü sabun bitkisel olmalıdır.

6- Bazı günler dağ havası ve deniz havası solumalısınız. Temizliğinden emin olduğunuz deniz suyunu bir kaç damla su bardağınıza damlatıp içme suyunuzla birlikte tüketebilirsiniz.

7- Başta yeşil çay olmak üzere öğün aralarında papatya, ginseng, ginko biloba, ekinezya, kırmızı pancar, zencefil, meyankökü gibi bitki çayları içmelisiniz.

8- Gözenekleriniz açılması toksinlerin atılmasını kolaylaştırır. Bu yüzden duşta vücudunuza kuru fırça ile kan dolaşımını hızlandıracak masajlar yapmalısınız. Kimyasal duş jelleri yerine papatya, biberiye, okaliptüs ve adaçayı gibi doğal yağlar kullanmayı tercih etmelisiniz. Ayrıca banyonuza yarım bardak içme sodası ve/veya deniz tuzu da ilave edebilirsiniz.

9- Bulunduğunuz ortama bitkisel kokular koyabilirsiniz. Çağlar boyunca çeşitli hastalıklar insanlığı tehdit ederken, bu virüs ve bakterilerden en az etkilenen veya hiç etkilenmeyen grup insan, çiçekler, çiçek suları ve yağlarıyla uğraşanlar olmuştur.

10- Her sabah kalktığınızda bir bardak ılık suya bir kaşık limon suyu veya bir kaşık elma sirkesi ekleyerek içmelisiniz.

11- Yemeklerde çiğ maydanoz ve sarımsak yemeli, kırmızı biber ve zencefili çorbalara katarak tüketmelisiniz.

12- Kırmızı et, şarküteri etler, sakatat, rafine edilmiş gıdalar, konserveler, şeker, tuz, doymuş yağlar, kahve, alkollü içecekler ve nikotinden uzak durmalısınız.

13- Yumurta, buğday, süt ve ürünlerini belirli dönemlerde sıra ile yemeli hepsini aynı dönemde tüketmemelisiniz.

14- Tahıl grubu gıdalar beslenme programınızda sürekli yer almalıdır.

Ayrıca detoks, sadece beslenme ile sağlanamıyor. Beslenmenizde yapacağınız değişikliklerle vücudunuza yeni toksinler eklemeyi kısıtlayabilirsiniz fakat var olan toksinleri vücuttan atmak için egzersizlerle terlemeniz gerekir. Ayrıca idrar ve dışkı yoluyla da toksinler atılabilir.

Güzelleşmek üzere.

Döpiyes Nasıl Giyilir? Öğrenmek İçin Tıklayın!

YORUMLAR