x

Doğal Saç Uzatma Yöntemleri

Tüm kadınlar saçlarına çok önem vermeli. Sağlıkla parlayan saçlarımız varsa bizden mutlusu yok. Bu yüzden sana doğal saç uzatma yöntemlerinden bahsetmeye karar verdik. Madem günlük hayatta saçlarımıza bakım için fazla zaman ayıramıyoruz, o zaman yaşam tarzı haline getirebileceğimiz yöntemlerle saçlarımızı mutlu edelim. Hem bu yöntemler cildimiz için de oldukça faydalı olacaktır. Sen de doğal yollarla saçlarınızı uzatmak isteyenlerdensen aşağıdaki listeyi uygulamaya hemen başla!

- Saçları düzenli kestirmek, onları mutlu etmenin en kolay yolu. Saçlarını uzatmak için yıllarca kendi haline bırakma. 8 haftada 1 kere uçlarından düzenli olarak kestir. Kırıkların tamamı gitmeyecektir fakat kendisini bir süre daha toparlamasını sağlayacaktır.

- Günde 2 litre (8 su bardağı) su iç. Bol bol su içmenin her şeye faydası var. Hem daha hızlı kilo verirsin, hem vücudunuzdaki toksinleri temizlersin,, hem metabolizmanızı hızlandırırsın hem de saçlarına nem sağlarsın.

- Saçlarınızı geniş dişli mümkünse tahta olan bir tarakla sabah ve akşamları tara. Bu kan dolaşımını hızlandırarak saç dibini besler. Ayrıca günlük dökülmesi gereken saçlarını da tararken almış ve evinizi kirletmemiş olursun. Tarama işlemini saçlarının kırılmaması için ıslakken yapmaman lazım. Saçlarını sadece kuruduktan sonra hafif nemliyken tara!

- Saç kurutma makinasını kullanmamaya çalış. Çünkü fön, saçı güçsüzleştirir ve nemsiz bırakır. Yumuşak bir havluyla yumuşak hareketlerle ıslaklığını alarak doğal kurumaya bırakabilirsin. Kışın bu imkansız hale gelebiliyor. Makinanın soğuk ayarıyla kurutmak bir nebze zararı azaltır. Ayrıca saç uçlarını ıslak bırakmak da nem için faydalıdır.

- Saçlarınızın daha hızlı uzaması için düzenli olarak vücudunuza protein almalısın. Taze meyve, sebze, balık, yumurta, soya, kepekli tahıl, kuruyemiş vb. yemelisin ve abur cuburu azaltmalısın.

- Vücudunun varsa eksik vitaminlerini de tamamlaman gerekiyor. A, B, C vitaminlerinin ve multi vitaminlerin saç uzatmada payı büyük. Bu vitaminleri içeren besinleri mutlaka tüket. Fırsatın olmadığı günler biotin hapı kullanabilirsin, ama bunu alışkanlık haline getirme. Doğal yollardan vitamin kazanmaktan vazgeçme.

- Banyo rutininde yumuşacık saçlar için saç kreminin vazgeçilmez olduğunu biliyoruz. Fakat bu kremler yumuşattığı gibi aynı zamanda saçına zarar veriyor. Haftada bir tamamen bitkisel olan şampuan ve saç kremi kullan. Bu saç derinin sağlıklı olması için çok önemli.

- Saçlarına parlaklık katmak için banyo rutinine elma sirkesiyle son bir adım ekleyebilirsin. Yapman gereken, son durulama suyuna 3 damla elma sirkesi damlatmak. Evet kokusu çok pis! Ama işe yarıyor! Kokuyu hafifletmek için içine kokusunj sevdiğin uçucu yağlardan da 3 damla damlatabilirsin.

- Silikon içerikli saç ürünleri saçlarına görsel olarak güzellik verse içten içe mahveder. İsterse en pahalısı olsun! Bu yüzden mümkün olduğunca bitkisel ürünler kullanmaya çalış.

- Saçlarını her gün yıkamaktan vazgeç. Her gün yıkanan saç nemini kaybeder ve yıpanır. Uzmanlara göre saçlarını haftada en fazla 3 kez yıkamalısın. Bırak kendi yağıyla saçların beslensin. Ayrıca saç derinin tipi ne olursa olsun kuru saçlar için üretilen şampuanları kullanırsan, saçının kendi nemini korumasına yardımcı olursun.

- Maşa, düzleştirici gibi saç şekillendirici aletlerin kullanımını mümkün mertebe en aza indirmelisin.

- Saçların örgülüyken ya da at kuyruğu iken uyuma. Bu zamanla saçlarının kopmasına neden olun. Bu yüzden doğal haliyle bırakarak uyu.

- Saçlarını şampuanlarken saç derine yavaş ne nazik hareketlerle masaj yap. Bu saç derini uyararak daha hızlı uzamasını sağlar.

- Ve son olarak stresten uzak dur, sevdiklerinle daha fazla vakit geçir, rasyasyon yayan cihazlarla aynı odada uyuma ve günde 8 saat uyumak için en geç 00:00'da yatağında ol.

Güzelleşmek üzere.

Saç Neden Dökülür Öğrenmek İçin Tıklayın!

YORUMLAR