x

Doğru Fondöten Nasıl Seçilir?

"Çirkin kadın yoktur bakımsız kadın vardır." sözünü hepimiz duyarız. Evet bu söz gerçekten de doğrudur. Bakımlı olduğunuz zaman bakımsız halinden çok daha güzel görünürsünüz. Çok güzel bir kadın bile olsanız bakımsız kaldığınızda güzelliğinizi tam anlamıyla sergileyemezsiniz. Sahip olduğunuz güzelliği dışa vurabilmek için doğru makyaj yapmak kadar doğru ürünleri seçmekte çok öneml vermelisiniz. Makyaj doğru şekilde yapılmadığında ve cildiniz için en ideal ürünü kullanmadığınızda güzel görünmek isterken tam tersi bir durumla karşı karşıya kalabilirsiniz.

İşte kusursuz bir makyajın olmazsa olmazlarından biri fondötendir. Kaliteli bir fondöten kusursuz ve etkili görünen bir cilt için şarttır ama doğru fondöteni almak ince bir iştir. Kadınların neredeyse %20'si fondöten konusunda doğru seçimi yapmaktadırlar. Fondöten almadan önce bilmeniz gereken ilk şey; cilt tipinizin hangi katagoriye (kuru, yağlı, karma, hassas) girdiğini bilmeniz ve hangi özelliklere sahip bir fondötene ihtiyaç duyduğunuzdur. En yakın arkadaşınızda harikalar yaratan bir ürün sizde aynı etkiyi göstermeyebilir! 

En iyi fondöten; tonu yüzünüzde kaybolan fondötendir! Bunu aklınızdan hiç çıkartmayın! Kaliteli bir fondöten ince çizgilerin, kırışıklıkların ve büyük gözeneklerin içine yerleşmez. Ciltteki herhangi bir kızarıklığı ya da pürüzü hafifçe kapatır ve yokmuş gibi görünür. Fondötenler yağlı, kuru, normal, hassas, olgun ciltler için ayrı ayrı üretilmiştir. Şunu da unutmamak gerekir ki; çoğunuzun cilt tipi hava durumuna göre değişir. Yaz aylarınla yağlı olabilen cildiniz varsa kışın kuru olabilir. Ayrıca birçok kadın karma cilt tipine sahiptir. Yani T bölgesi yağlı iken diğer bölgeler kuru olabilir.

Cildinize uygun olan, doğru fondötene nasıl karar verirsiniz? 
Cilt tipinize en uygun ürünü seçmeniz gerekir. Bu yüzden fondötenin içindekiler (ingredients) kısmına dikkat etmelisiniz, iyice araştırmadan seçim yapmayın ki sonra pişman olmayın.. Fondöteninizin kıvamı konusunda yanlış seçimler yaptığınızda cildiniz ürünü emmeyecek ve cakey (tozlu) bir görüntüye neden olacaktır.

  • Kuru, normal ve karma ciltler yumuşatıcı bazlı fondötenleri kullanabilir. Sıvı(liquid), renkli nemlendirici (tinted moisturizer), krem (cream) ya da toz krem (cream-to-powder) kelimelerine bakmalısınız.
  • Toz bazlı (powder-based) fondötenleri yağlı, karma ve normal ciltler tercih etmelidir. Kuru bir cilde sahipseniz bu tip fondötenden uzak durun. Çünkü kırışıklıklarınızı ve kuruluğu daha çok öne çıkarırsınız. Nem açısından zengin (moisture-rich) ya da nemlendirici (hydrating) fondötenler kuru ciltler için uygundur. Bunlar cildinizi nemlendirir, ayrıca gerginlik ve tahrişten cildinizi koruyabilirsiniz.
  • Az yağlı (oil-control), yağsız (oil-free), su bazlı (water-based) ya da mat (matte) fondötenler yağlı ve karma ciltler için uygundur. Bu formülü içeren fondötenler ile yağlı görünümünüzü azaltabilir ve cildinizin çok parlak görünmemesini sağlayabilirsiniz.
  • Işığı yansıtan (light-reflecting) fondötenler kuru ya da olgun ciltler için en uygun fondöten çeşitleridir. Cildinizden ışığı yansıtır ve kuru, soluk görüntünüzü canlandırabilirsiniz.
  • İnce çizgi ve kırışıklıklarınız varsa bu görünümünü azaltıcı (line-smoothing) fondöten ile yüzünüzdeki kırışıklıkları doldurarak kırışık görüntüsünü azaltabilirsiniz.
  • Renk uyumlu (color-matching) fondötenle cildinizdeki ton farklılıklarını giderebilir ve tek tonda bir görünüm sağlayabilirsiniz. Yoğun kapatıcılı bir ürün kullanırsanız üzerine renk uyumlu bir fondöten sürerek doğallığı yakalayabilirsiniz. Cilt tipinize göre az ya da çok yağlı olanları seçebilirsiniz.
  • Fondötenler genelde sarı, pembe/kırmızı ve nötr renklerden oluşur. Cildinize en uygun rengi seçmeniz gerekir. Bunun için fondöteni bileğinizdeki damarlar üzerinde günışığında ya da kuvars ışık altında denemelisiniz. En fazla yapılan yanlışlardan biri elinizin üzerimde denemektir. Fakat elinizin rengi ile yüzünüzün renk tonu genelde farklıdır. Genelde satış personeli sizi bu gibi konularda yanlış yönlendirir. Aslında en doğrusu fondöten alacağınız yere temiz cildinizle gitmek ve yüzünüze uygulatmaktır. Kozmetik satışı yapan mağazalarda kullanılan floresan ışıklar da sizi yanıltabilir, bu yüzden dışarı çıkıp bakmanızı daha güzel sonuçlar sağlayacaktır. Hatta sürdüğünüz testerla birkaç saat durup öyle karar vermeniz daha sağlıklıdır. Cildinizin yağ oranı arttığında nasıl bir değişikliğe uğradığını görmüş olursunuz ve o ürünün tüm gün cildinizde nasıl duracağını çözebilirsiniz. Eğer renklerde yanlış seçimler yaparsanız ve fondöten rengi cilt renginizden ayrılırsa cakey dediğimiz maske gibi bir görüntü ortaya çıkar.
  • Alacağınız markaya lütfen çok önem verin. Sırf ucuz ya da indirimde diye hiç bilmediğiniz bir markayı asla ama asla almayın. Cildimizle en yakın temasta olan o ürün fondötendir ve bu yüzden hiç fondöten kullanmamak kötü fondöten kullanmaktan daha iyidir.

Tüm bu kurallara dikkat ettiğiniz takdirde kusursuz bir görüntüye kavuşacaksınız. Unutmayın! İşlerinizin yolunda gitmesi kendinizi iyi hissetmenize bağlıdır. Sğlıklı görünen bir cilt kimi mutlu etmez ki? 

Güzelleşmek üzere...

YORUMLAR