x

Doğru Saç Rengine Nasıl Karar Verilir?

Bugüne kadar kuaföre gidip boyattığın saçlar istediğin gibi olmadıysa ve sanki saçların başkasına ait gibi duruyorsa sana uygun saç rengini henüz bulamadın demektir. Merak etme bu hatayı bir tek sen yapmadın! Genellikle ünlülerin veya göz önünde olanların kullandığı saç renkleri moda haline geliyor ve çoğunlukla ten rengine uygun olsun olmasın bu renkler tercih ediliyor. Peki, ten rengine uygun saç rengini nasıl belirlemen gerekiyor?

Saçların doğru şekilde biçimlendirilirse yüzün de en iyi şekilde görünür. Bir kadın saçlarıyla mutluysa gerisi teferruattır. Kendini makyajsız çok kötü hissediyor, makyajsız bakkala bile gidemem diyorsanız muhtemelen saçlarınızda bir sorun vardır. Saçlarınızı bir türlü uzatamamaktan şikayetçiysen üzülme. Çünkü daha önceden “Yüz Şekillerine Göre Kısa Saç Modelleri”ni hazırlamıştım. Şimdi ise sıra geldi saçının rengine. Saç şeklin kadar en az saç rengin de önemli. Ten rengine ya da kaş rengine uygun olmayan saçlar yüzünden sürekli bronzlaştırıcı, parlatıcı kullanmak zorunda kalabilirsin. Özellikle saç rengini sık sık değiştirmeyi seven güzellerdensen!

Aslında işin aslı doğallıktan uzaklaşmamak. Doğal saçlarının renginden 2-3 tondan fazla oynamamak gerekir. Özellikle saç diplerin koyu olmalı. Beyaz saçların yoksa saç diplerini boyatmamak en güzeli. Ombre gibi saç dipleri boyanmayan uygulamalar aylık işlem gerektirmediğinden saça en az zarar veren renklendirme şeklidir. Ya da doğal yollarla saç rengini açmak en güzelidir. “Doğal Yollarla Saç Rengini Açma”  yollarını merak ediyorsan tıkla! Saç diplerinin koyu renk olması cildinin daha canlı ve sağlıklı görünmesini sağlar. Işıltılı saçlarla da gözlerinin daha parlak bakacağını unutma. Saçlarının yeterince parlamadığını düşünüyorsan, saçlara ışıltı kazandıran ürünlerden yararlanabilir ya da senin için hazırladığım canlandırıcı saç maskelerini düzenli olarak kullanmayı deneyebilirsin.


Göz Rengine Göre Saç Rengi Seçme

Gözlerin ne renk? Gözlerin iris tabakasında bulunan ve gözlere parlaklık veren renk pigmentleri, ideal saç renginde büyük görev üstleniyor. Eğer gözünün renk pigmentleri saçlarının rengiyle uyumluysa gözlerin daha parlak ve büyük görünüyor. Gözlerin mavi ya da açık yeşilse yani soğuk renklere sahipse, saçların da soğuk alt tonlarda olmalıdır. Sarı, açık kahve, kızıl tonları soğuk alt tonlu renklerdir. Gözlerin ela ya da kahverengiyse yani sıcak tonlardaysa saçların da sıcak alt tonlu olmalıdır. Koyu kestane, karamel ya da sıcak çikolata tonlarını tercih edebilirsin. Bu şekilde gözlerini ön plana çıkararak daha güzel görünebilirsin.


Ten Rengine Göre Saç Rengi Seçme

İki ana ten rengi var; soğuk ve sıcak. Soğuk ten rengi pembe ana tonunda mavi alt tonlara sahip, sıcak ten rengi ise sarı ana tonunda altın rengi alt tonlara sahip. Ten rengini kolayca belirlemen için ufak bir test yapabilirsin. Bir parça gümüş ve bir parça sarı altın takıyı al ve yüzünün üzerine getirerek tenine hangisinin daha yakın ve uyumlu olduğuna bak. Altına yakınsa sıcak, gümüşe yakınsa soğuk bir ten rengin var demektir.

Doğduğun zamanki kaş rengin, cildini en iyi biçimde tamamlar. Doğal kaş renginden uzaklaştıkça daha kötü görünebilirsin. Bu nedenle saç rengin kaşlarından iki ton daha açık ya da koyu olmalı. Kaşların simsiyahsa onları küllü sarıya boyamanın anlamı yok. Kuaförde kaşlarını açık renge boyatabilirsin fakat ten renginle çok alakasız olacağı için hiç hoş olmayacaktır. Saç renginle kaşlarının uyumu çok önemli olduğuna göre buna dikkat etmelisin. Cildin sarı, altın rengi gibi sıcak tonlarındaysa bakır, altın, kestane renklerini saçlarında denemelisin. Soğuk cilt tonundaysan küllü, mor ve bejlerle cildini vurgulayabilirsin.

Saçlardaki kırmızı tonlar dudakların doğal rengini ortaya çıkarır. Dudakları daha gösterişli ve çekici gösterir. Buğday tenliysen kestanenin her tonunu saçlarına uygulayabilirsin. Açık tenliysen saçlarının önlerine yaptıracağın açık kırmızı balyajlarla daha havalı görünebilirsin. Kızıl saçlara özel şampuanları kullanarak, saçlarındaki kızılların daha çok parlamasını sağlayabilirsin. Saç uçlarına yaptıracağın kırmızı ışıltılı balyajlar da yine yüzünü daha güzel gösterebilir. Beğeneceğinden emin değilsen öncelikle kalıcı olmayan spreylerle boyamayı deneyebilirsin. Tabii ki bu renkler öneriliyor diye illa ki bu renkleri kullanmak zorunda değilsin.  Farklı renklerin farklı tonlarını, uygun gölgelerle kullandığında sıcak, soğuk ten rengi fark etmeden sana yakışabilir. Bu yüzden saçını mutlaka profesyonelliğinden emin olduğun birine emanet et.

Net bir şekilde belirtmek gerekirse sıcak alt tonlu bir cilde sahipsen altın, bal, karamel, bakır, kızıl, maun, çilek sarışın, çikolata, zencefil, turuncu bazlı kızıllar, koyu kahverengi, pas rengi gibi tonlardan kendine en çok yakışacak rengi bulmalısın. Soğuk al tonlu bir cilde sahipsen de; platin, kül sarışın, krem, kumlu kahve, koyu siyah, şarap rengi, açık kahve, maun, düz kahve, orta sarışın denilen renklerden denemelisin.

Güzelleşmek üzere.

Boyalı Saç Temizliği İçin Tıklayın!

Bize bu kelimelerden ulaştınız: Doğru saç rengi nasıl seçilir, doğru saç rengi seçme, göz rengine göre doğru saç rengi nasıl seçilir, ten rengine göre doğru saç rengi nasıl seçilir, ideal saç rengi.

YORUMLAR