x

Düğün Öncesi Yapılması Gereken Saç ve Güzellik Bakımı

Düğününde şüphesiz ki çok güzel görünmek istiyorsun. O zaman kendini düğün günü kuaförün eline teslim etme! Son dakikaya bırakılan işler hiçbir zaman güzel olmaz. Özellikle saçını ve cildini ertesi güne hazırlayıp dinlendirmen lazım. Düğün öncesi yapılması gereken saç ve güzellik bakımını merak ediyorsan bu önemli gününü planlamaya hemen başlayalım!

Kusursuz bir gelin olmak aslında çok da zor değil. Çünkü sen zaten düğünün en büyüleyici kişisisin. Hangi hazırlıklara ne zaman başlaman gerektiğini bilmen yeterli. Eline kağıt kalemi al ve kendine güzel bir plan oluştur.

Sağlığın her şeyden önce gelir. Düğün günü ya da sonrası halsiz olmak, enerjini çabuk kaybetmek istemiyorsan özellikle de son zamanlarda hiç bir şekilde kadın hastalıkları ve doğum uzmanı bir doktora görünmediysen, düğün öncesi sağlığınla ilgili bir sorunun olmadığından emin olmak için bir kontrolden geçmen çok önemli. En güzel günlerin olan balayı tatilinde canını sıkacak konular olmamalı. Düğünün adet zamanına denk geliyorsa erteleme hapı alabilirsin. Fakat hormon hapı olacağı için vücudunda şişlik olacağını söylemeliyim. En iyisi düğün tarihine karar vermeden önce adet gününü hesaplamak. Ayrıca kilo problemi de sağlık konusuyla ilgili. Eğer kilo fazlalığın varsa en az 3 ay önceden uzman kontrolünde sıkı bir diyet ve spor yap. Kuğu gibi bir gelin olmak istiyorsan zarif görünmelisin. Düğüne çok az bir zaman kala kilo aldığını fark edip kendini aç bırakırsan yanlış yaparsın. Aksine bu yorucu dönemde güzel bir kahvaltı yapmalı, öğle ve akşam yemeğinde sağlıklı beslenmeli, gece yatağa vaktinde yatıp uyku düzenini oluşturmalı

Vücudun için aylar öncesinden bakım kampına girmelisin. Cildin tüysüz, pürüzsüz ve yumuşacık olmalı. Bilirsin ki ağda, epilasyon makinaları, jilet gibi işlemler tüylerinin çabuk çıkmasına neden oluyor. O kadar uğraştan sonra en fazla 1 hafta içinde geri çıkıyorlar. Maddi imkanların yeterliyse lazer epilasyona gitmeni tavsiye ederim. Lazer epilasyondan sonra tüylerinin dökülmesi süresi değişir. Lazer epilasyon uygulamasına önceden başladıysan artık işin ehli sayılırsın. Fakat düğün öncesi ilk defa gideceksen tüylerinin 2-3 haftada anca döküleceğini bilmelisin. Bu süreyi hesaba katarak randevunu ona göre ayarla. İlk seanstan sonra dökülmeyen tüylerin için de kontrol seansına gireceğini unutma. Sonrasında çok rahat edeceksin. Tüylerden kurtulduktan sonra sıra geldi cilt bakımına. Tüm vücudunu bakıma sokman gerekiyor. Bunun için ister güzellik merkezinde bakım yaptırabilirsin istersen de evinde nem maskeleriyle vücudunu besleyebilirsin. Sadece krem sürüp işin kolayına kaçma. Vücut peelingleri, vücut maskeleri ile 1 ay önceden gün içinde fırsat buldukça bakım yap. Vücudunun pürüzsüz görünmesi için ölü derilerden kurtulmalısın. Peeling vücutta bulunan ölü derilerden kurtulmanın en güzel yoludur. Ayrıca banyo yaparken de sabunlanmadan önce kabak lifiyle vücudunu keseleyebilirsin. Kabak lifi varsa eğer bacaklarındaki batıklardan da kurtulmanı sağlayacaktır. Bu şekilde hem ölü derilerden kurtulabilir hem de kan akışının hızlanmasıyla selülitlerinin hafiflemesine yardımcı olabilirsin. 1 ayın sonunda yumuşacık bir ten seni bekliyor.

Tabii ki yüzünün bakımı ayrı olmalı. Makyajının güzel görünmesi için yüzünün tertemiz ve sağlıklı olması lazım. Cilt bakımını yaparken cilt tipini bilmen çok önemli. Bu bakıma 1 ay önceden başlamalı ve haftalık olarak tekrar etmelisin. “Cilt Tipi Nasıl Belirlenir?” adlı yazıyı okumadan geçme. Cilt tipine göre doğru ürünleri almayı ihmal etme. Fondötenin doğal görünmesi için cildinin nemini iyice almış olması lazım. Nem maskelerini sürekli yap. Siyah noktalarından şikayetçiysen yine haftalık kil maskeleri yapmalısın. Siyah noktalarını komedon çubuğu ile temizliyorsan, cildini kızartıp kabuklandıracağı için önce bu işlemi yapmalı 1 hafta sonrasında cilt bakımına devam etmelisin. Vücut ve cilt bakımının tam olması düğünde daha dinç görünmeni sağlayacaktır. Eğer sivilce sorunun varsa düğünden 8-9 ay önce tedaviye başlamalısın. Daha önceden sivilcelerinle çok savaşmış fakat kurtulamamışsan artık sivilce hapı tedavisine başlamanın zamanı gelmiş. Tedavi süreci sana çok sıkıntı verse de sonunda harika bir cilde kavuşacağını temin ederim. Tedavi bittikten sonra da kanın tamamen temizlenene kadar yani en az 6 ay hamile kalmamalısın!

Manikür ve pedikürünü de tabii ki ihmal etmemek gerek. Düğün günü için el ve ayak bakımına mutlaka özen göster. İster evde kendin yap, istersen kuaföre git. Ama mutlaka yap! Kendin yapmak istersen manikür ve pedikür videolarını izleyebilirsin! Ayrıca yorgun düğün alışverişlerinden sonra ayaklarını tuzlu ve karbonatlı ılık suyun içinde dinlendirmen sana iyi gelecektir.

Sıra geldi saç bakımına. Biliyorsun ki artık doğal saç modelleri moda. Bu saç modelleri de genelde dağınık ya da açık oluyor. Saçların sıkı sıkı toplu olmayacağı için kendi doğal havasında olacak. Bu yüzden saçların parlak görünmesi, kabarıp elektriklenmemesi daha iyi görünmeni sağlar. Saç bakımını düğünden 1 ay önce yoğunlaştır. Haftada 2 kez geceden bakım yağlarını sür, sabah yıka. Ayrıca banyo esnasında da yoğun nemlendirme özellikli saç bakım maskeleri kullanabilirsin. Saç modelin için düğün öncesi prova yaptırmayı unutma. Düğün esnasında tüm ayrıntıları netleştir. Aynı şey makyajın için de geçerli. Makyajın cilt renginle, saç modelinle ve gelinliğinle uyumlu olmalı. Makyajın doğal güzelliğini ortaya çıkarmalı, seni başka biri yapmamalı! Makyajını mutlaka profesyonel bir makyöze yaptır.

Tüm bu işlemlerden sonra harika bir gelin olacaksın.

Güzelleşmek üzere.

Mezuniyet Makyajı İçin Tıkla!

Bize bu kelimelerden ulaştınız: Düğün öncesi yapılması gereken güzellik bakımı, düğün öncesi yapılması gereken saç bakımı, düğün öncesi yapılması gereken cilt bakımı, düğün hazırlığı, düğün zamanı, düğün makyajı, düğün saçı, düğün için yapılan hazırlıklar.

YORUMLAR