x

En Sık Yapılan Makyaj Hataları

Yaz kış derken çoğu kez zamanın temposuna ayak uydurmak için ve kendimizi iyi hissetmek adına makyaj tercihlerimizi ve tonlarımızı değiştiririz. Tabi ki bu geçişler sırasında ve bulunduğumuz ortamlarda etkili olur ve o günkü ruh halimizde. Hangi durumda hangi koşulda olursak olalım, ruh halimiz ya da bulunduğumuz ortam neresi olursa olsun makyaj yaparken en önemli etmen makyaj hatalarını tekrarlamamak olmalıdır. Peki, nedir bu makyaj hataları gelin birlikte göz atalım;

Kapatıcı İle Fondöten Uygulamasında Şaşırmak:

Buradaki en önemli kilit nokta şu ki kapatıcı ve fondöten uygulamadan önce nemlendirilmiş bir cilt çok önemlidir. Sonrasında kapatıcıyı sivilce veya lekelerin üzerine az miktarda sürülmelidir ve dikkat edilmesi gereken durumlardan birisi de sürdükten sonra yedirmek için uğraşmayın. Çünkü bu bir kapatıcı yani ten kendisini emecektir. Daha sonra da fondöteninizi uygulayın kapatıcınızı pudra üzerine sürmeye uğraşmayın çünkü bu yama şeklinde duracak bir yüz elde etmenize neden olacaktır.

Yanlış Fondöten Tonu Seçmek:

Mevsimsel geçişler sırasındaki önemli etmenlerden birisi de fondöten tonlarının seçimi olmalıdır. Çünkü yaz ile birlikte bronz tonlara daha çok ağırlık verilir ama çoğu kez yazın bitmesine rağmen bu bronz tonlardan bir türlü vazgeçilmez bu da mevsimsel makyaj uyumsuzluğuna neden olup kötü bir görüntü oluşturacaktır.

Makyaj ve Kaşlar:

Kiminin kaş şekli oldukça düzgün iken kimisinin ise yapısal olarak seyrek ya da şekilsizdir ve bu durum makyaj yaparken de çok önemli etmenlerden birini oluşturmaktadır. Çünkü makyajı gösteren durumlardan birisi de kaştır. Kaşlarınız seyrekse veya şekil düzensizse kusurları göz kalemi kamufle edebilirsiniz.  Ancak bu işi itina ile yapmalısınız. Sanki kıl varmış gibi çok küçük ve yan çizgilerle boyamalısınız. Açık renk kaşlar kahverengi veya gri kalemle belirlenmelidir hatta altın kahve tonları da açık renk kaşlar için uygundur.

Eyeliner İle Yapılan Hatalar:                                                                                               

Eyelinerı hem üst, hem alt kirpiklerinize kalın bir şekilde sürdüğünüz zaman göz yapınızı küçük gösterecektir ve ayrıca yaşça olgun gösterecek olan bir makyaj biçimi ortaya çıkacaktır. Bunun için yapmanız gereken şey; üst kirpik diplerinize odaklanmalısınız böylece istediğiniz iri göz etkisini sağlayabilirsiniz. Kalemi ya da eyelinerı içten dışa doğru belirgin bir çizgi halinde çekin. Alt kirpik diplerini boyarken kalemi fazla bastırmayın ve sert çizgileri pamuk veya eyeliner fırçasıyla dağıtarak yumuşatın.

Dudaklarda Yapılan Hatalar:

Ruj ve dudak kalemi kullanırken dudak kaleminizin rujunuzdan daha koyu olması nedeniyle dudaklar çizilmiş ve içi boş bir şekil alabiliyor bu da kötü bir görüntü oluşmasına neden oluyor. Bu yüzden dudağınızın kendi rengine yakın bir dudak kalemi tercih etmelisiniz ve kalemi dıştan içe doğru sürmelisiniz. Çerçevelemeyi doğru yapmak için kenarlardan başlayıp, ortaya doğru gelmelisiniz.

Allık Kullanırken Yapılan Hatalar:

Yapılan en büyük hatalardan birisi allığı yanlış yere sürüyor veya yanlış fırça kullanıyor olmanız. Allığı allığın içerisindeki küçük fırçalarla sürmeye çalışıyorsanız bundan vazgeçmelisiniz. Büyük bir allık fırçası alıp, fırçaya bulaşan fazla allığı silkeleyip ‘peynir’ ifadesini kullanıp allığı doğrudan elmacık kemiklerinize sürüp, şakaklarınıza doğru yayın.

Güzelleşmek üzere…

YORUMLAR