x

Evde Boy Uzatma Egzersizleri

Boy kısalığı, özgüven eksikliğine ve küçük görülme gibi bir takım sorunları beraberinde getirir. Uzun boylu birisinin yanınızda durmasıyla bile kendinizi kötü hissedebilirsiniz. Her ne kadar boy uzatan ilaçlar vb. ürünler piyasada olsa da boy uzattığına ilişkin çok veri bulunmamakta.

Özellikle gelişim çağında yapılması gereken aşağıdaki egzersizlerle boyunuzun uzaması mümkün.

Boy uzunluğu büyüme kıkırdağınla ilgilidir ve bu kıkırdak ergenlik döneminden sonra yok olur. Hiçbir tıbbi ürün bu kıkırdağın yeniden oluşumunu sağlayamaz ama omurga yamuklukları vb. etkenleri aşağıdaki egzersizlerle yok edebiliriz ve omurga sorunları  ile boyunuzun olağandan daha kısa görünmesinin önüne geçebiliriz.

Omurga Uzatmak İçin Gerekli Olan Egzersizler

• Asılı durmak

• Gerilmek

• Yüzmek

Kobra Hareketi

Omuzlarınızın altında zemin üzerinde avuç içi ile yüz aşağı bakacak şekilde durun. Çene önde omuzlarınızı öne doğru kambur yapmaya çalışın ve mümkün olduğu kadar kamburlaştırın. Her tekrarı 5-30 saniye arasında yapın.

Bacak Germe Hareketi

Bacak germe hareketi ısınma hareketi olarak da kullanılır. Bacaklarınızı uzun gergin dizlerinizi kırmadan iki yana uzatın ve ayak parmak uçlarınıza doğru esneyin. Bu hareketle omurga ve bacaklar esnetilir ve 3-10 saniye yapılması yeterlidir.

Köprü Hareketi

Dizlerinizi kırılı, ayaklarınız düz ve kalçanızı yukarı yükseltin ve omurga kemer mümkün olduğu kadar kalçanıza yakın ayak bileklerinizi ve onlara tutunarak yukarı doğru karnınızı kaldırın.6-15 saniye yapılmalıdır.

Masa Hareketi

Ters köprü olarak da adlandırılır. Bacaklarınızı düz bir zemin üzerinde oturun. Ellerinizi gövde ve kalça yanında avuç içleri yere bakacak şekilde tutun. Ve dizlerinizi kırıp elleriniz ve ayaklarınız üzerinde ters köprü oluşturun. Bu hareketi 8-20 saniye yapın.

Yay Hareketi

Ellerinizi belinizin üzerinde tutun ve bacaklarınızı eklemlerinizi kırmadan başını eğebildiğiniz kadar öne eğin. Bu hareketi 4-8 saniye yapın.

Esneme Hareketi

Esneme hareketini yaparken vücudunuzu dik şekilde tutun ve gidebildiğiniz kadar başınızı geriye doğru götürün. Bu hareketi 5-15 saniye yapın.

Esneme Hareketi 2

Vücudunuzu dik tutun ve kollarınızı bükmeden yukarı doğru kaldırarak ayak parmak uçlarınızın üzerinde durun. Gidebildiğiniz kadar yukarı gitmeye çalışın.

Esneme Hareketi 3

Vücudunuzu dik şekilde tutun ve ellerinizi ensenizin üzerinde bağlayın ve başınızı bacak eklemlerine doğru indirip bu hareketi uygulayın.

Duvarda Esneme Hareketi

Ayak parmak uçlarınızın üzerinde durun ve duvara yaslanarak kollarınızı kaldırın.

Kıvrılma Hareketi

Bir adım atmış şekilde durun ve kollarınızı iki yöne doğru kıvırmadan açın ve belinizi sola ve sağa kıvırın. Bu hareketi 6-12 saniye yapın.

Bacak Yukarı Hareketi

Yüz üstü yatın ve sağ ve sol bacaklarınızı kırmadan yukarı doğru çıkarıp indirerek hareketi yenileyin.

Ayak Parmaklarına Dokunma Hareketi

Düz bir şekilde durun ve bacaklarınızı kırmadan ayak parmak uçlarınıza uzanıp tekrardan başlangıç pozisyona dönün. Bu hareketi 1dk uygulayın.

Kase Hareketi

Yüz üstü uzanın ve aynı anda bacak ve kollarınızı yukarı doğru kaldırın.

YORUMLAR