x

Evde Yapabileceğiniz 10 Kendin Yap Projesi

Çoğumuzun evinde gereksiz ürünler bir hayli fazla. Aylar önce kırılmış ama atmaya kıyamadığın far, alıp de bir türlü kullanamadığın toz farların, bir türlü aradığın rengi bulamadığından birikmiş ojelerin, yazın bitmesine rağmen bronzlaşamayan tenin ve daha pek çok şey… İnsan evini odasını temizledikçe, çar çöpten kurtuldukça rahatlıyor. Bu yüzden elindeki kullanmadığın ürünleri değerlendirmeye ne dersin? Hem bir işe yarasınlar hem de tozlanmaya yüz tutmuş raflarından çıkıp sevdiklerin arasına girsinler.

1- Toz Fardan Pres Far Nasıl Yapılır?

Kullanmadığın toz farlar varsa bu farları kullanarak istediğin tonda kendi pres farını yapabilirsin.

Gerekli malzemeler,

 • Kullanmadığın toz farlar

 • Su bazlı yüz kremi

 • Karıştırmak için bir kap

 • 1 tatlı kaşığı alkol ya da kolonya

 • Hazırladığın farı koymak için eski far kutusu

Öncelikle toz farını bir kaba alıp kullanmadığın diğer farlar ile istediğin tonu yakalamaya çalış. Farın miktarına göre yağsız yüz kremi eklemen gerekli. Bu miktar için yarım tatlı kaşığı su bazlı yüz kremi yeterli, ekle ve iyice karıştır. Yağlı krem koyma çünkü farın kalıcılığını azaltırsın. Karıştırdıktan sonra bir tatlı kaşığı alkol ya da kolonyayı ekle. Yüz kremi koymaz ve sadece alkol koyarsan yeni farın yumuşak bir sürüm deneyimi yaşatmayacak ve zamanla çatlayıp kırılacaktır. Alkolün fazla kaçmaması için kontrollü olarak yavaş yavaş koymalısın, karışımın kıvamı sert bir hamur gibi olmalı. Son olarak karışımı önceden yıkayıp temizlediğin far kabına alarak parmaklarınla iyice bastırarak üzerini düzelt. İçeriğindeki alkol uçtuktan sonra aynı hazır aldığın pres farlar gibi olacak. İşte bu kadar!


2- Kırık Far Nasıl Onarılır? Toz Haline Gelen Ürünü Presleme

Pres far, allık, pudra vb. ürünler herhangi bir çarpma ve düşme sonucunda hasar görüp çatlayıp toz haline gelebiliyor. Kırılıp toz haline gelen ürünü atmak yerine onu tekrardan presleyip hayata döndürmeni tavsiye ederim.

Gerekli malzemeler,

 • Onarmak istediğin far

 • Karıştırmak için bir kap

 • Far miktarına göre kolonya ya da alkol

 • Farı ezmek için kaşık

Öncelikle toz haline gelen far vb. ürününü bir kaba alıp kaşıkla ezerek tamamen toz haline getir. İçerisine far miktarına göre kolonya ya da alkol ilave ederek sert hamur kıvamına gelmesini sağlay. İyice karıştırdıktan sonra karışımı far kabına al ve parmakların yardımıyla üzerini bastırarak düzelt. Üzerine tam oturacak bir kapak veya eşya ile iyice kuvvet uygulayarak bastır. Alkol ya da kolonya uçtuktan sonra farın ilk gün ki gibi olacak ve tekrar normal bir şekilde kullanmaya başlayabileceksin. Mutlu son! :)


3- Evde Oje Nasıl Yapılır?

Ojeler bakımlı tırnakların vazgeçilmez ürünü. Şu an satılan binlerce, çeşit çeşit ve renk renk ojeler bulunmakta. Hazır oje renklerinden sıkıldıysan ya da aradığın rengi hala bulamamışsan ev yapımı oje yapmayı hiç düşündün mü? Elindeki göz farlarıyla ojenin ne renk olacağını tahmin edebilirsin.

Gerekli malzemeler;

 • Parlatıcı oje,

 • Renkli far,

 • Kürdan,

 • Rulo haline getirilmiş kağıt ya da minik bir huni.

Öncelikle kullanacağın pres far ise iyice ezerek toz haline getir. Farını parlatıcının içine rulo haline getirilmiş kağıt ya da minik huni yardımıyla koy. Ardından kürdan gibi ince bir çubukla oje şişesinin ağzındaki farları ittir ve elinizde çalkala. İşte kullanmadığın ürünlerle artık harika bir ojeye sahipsin!


4- Bronzlaştırıcı Yağ Nasıl Yapılır?

Yaz bitmek üzere olsa da hala beyaz kaldıysan bronzlaşma şansın devam ediyor. İnternette gördüğün pahalı ve garanti olmayan bronzlaştırıcı yağları satın almak yerine kendi doğal bronzlaştırıcı yağını yapmak istemez misin? Yapman gereken tek şey aktara gidip aşağıdaki listede bulunan bitkisel yağları satın almak.

Gerekli malzemeler,

 • Kakao yağı

 • Susam yağı

 • Havuç yağı

 • Kayısı yağı

 • Tarçın

 • Karanfil

 • Hepsini toparlamak için koyu renkli bir şişe

Öncelikle bu yağların etkilerini açıklamak isterim. Kakao yağı; cildi besler ve sıkılaştırır. Cildi bronzlaştırarak nemlendirir. Havuç yağı; cildi bronzlaştırır. İçeriğindeki beta karoten maddesi cildi renklendirir. Havuç yağı cildi yeniler ve yıpranmasını geciktirir. Yazın yanan cildinizin acısını alır ve iyileşmesinde etkilidir. Kayısı yağı; cildi nemlendirir ve besler. Güneşe karşı koruma sağlar. A ve E vitamini içerir. Kırışıklıklara iyi gelir. Susam yağı; kuru ciltleri yumuşatır ve besler. Selülitleri giderir. Güneşe karşı koruyucudur. Saç, kaş, kirpik ve tırnakları güçlendirir. Tarçın; hoş koku verir. Sivilce ve cilt enfeksiyonlarında etkilidir. Karanfil ise; yine hoş koku verir. Antiseptiktir, mikropları öldürür. Akne vb. hastalıklarda etkilidir.

Bu tip doğal karışımları olabildiğince az yapmalısın. Çünkü kolay deforme olabilir ve fayda yerine zarar verebilir. Kısa süreli kullanım için azar azar yapmalısın. Öncelikle bir yemek kaşığı susam yağı, bir yemek kaşığı kakao yağını, bir yemek kaşığı kayısı çekirdeği yağını, bir yemek kaşığı havuç yağını bir şişeye koy. Birkaç karanfil tanesini ve tarçın sapını ilave et. İyice çalkala, cildine sür ve güneş ışınlarının dik gelmediği saatlerde güneşlen. Bu doğal yağlar güneşten çabuk etkilendiği için karanlık ve serin bir yerde saklamalısın. En fazla 4 hafta içinde tüketmeyi ihmal etme.


5- Sabun Nasıl Yapılır?

Kendin yap projelerini seviyorsan sana yeni bir uğraş daha! Üstelik hem sevdiklerine hediye edebilirisin hem de kendin kullanabilirsin. Haydi bugün birlikte sabun yapalım.

Gerekli malzemeler;

 • Hazır sabun bazı,

 • Aroması için lavanta yağı,

 • Sevgililer günü konseptli sabun kalıbı,

 • Bir tabak ve kaşık,

 • Ve içi su dolu kahve makinesi.

Öncelikle kolay eriyebilmesi için küçük parçalara ayırdığın yeteri kadar sabunu tabağına al ve kahve makinesinin buharında eritmeye başla. Bu işlemi mikrodalga makinesinde ya da içi su dolu bir tencerenin içindeki kabın içinde yani benmari usulüyle de yapabilirsin. Sabun eridikten sonra içerisine birkaç damla lavanta yağını ekleyip karıştır. Sıvı haldeki sabun karışımını kalıbına dikkatli bir şekilde dök. Oluşan hava kabarcıklarını ortadan kaldırmak içinse sprey şişe içerisindeki kolonya ya da alkolü üzerine 2 kere püskürt. Sabunun donma süresi sabun kalıbının büyüklüğüne yani yapacağın sabunun büyüklüğüne göre değişir. Benim sabunum için bu süre yaklaşık yarım saatti. Yarım saatin ardından dikkatli bir şekilde sabunları kalıbından çıkarıp hediye etmek için paketleyebilirsin. Lavanta kokulu bu hoş sürpriz ile sevdiklerini şaşırtmak için sabırsızlanıyorsun değil mi?


6- Renkli Sabun Nasıl Yapılır?

Bu sefer de sabunları renkli yapmayı deneyelim.

Gerekli malzemeler;

 • İnternetten alabileceğin hazır sabun bazı,

 • Koku vermesi için tercihen lavanta yağı,

 • Aktarlardan alabileceğin gıda boyası,

 • Bir kap ve karıştırmak için kaşık,

 • Sabun kalıbı,

 • Sprey şişesinde kolonya ya da alkol.

Öncelikle kolay erimesi için yeteri kadar sabun bazını küçük parçalara ayır. Ardından bu parçaları kabına alarak içi su dolu bir tenceredeki kabın içinde ya da içi su dolu kahve makinesinde sabun bazını erit. Eriyen sabun bazının içine koku vermesi ve beslemesi için lavanta, yasemin ya da gül yağı gibi yağları birkaç damla kadar ekleyebilirsin. Çok az miktarda istenilen renge göre gıda boyasını ekle ve homojen bir renk elde edene kadar iyice karıştır.

Karışımı sabun kalıbına dök. Üzerinde oluşan hava kabarcıklarını engellemek için ise sprey şişe içindeki alkol ya da kolonyayı bir iki kere sık. Sabunların iyice donmasını bekle. İyice donduktan sonra nazik bir şekilde kalıbından onları çıkar. Ev yapımı doğal sabununu istersen güzel keselere koyarak hediye edebilirsin. İçine farklı esans yağlar koyarak kokusunda ve etkisinde değişik sonuçlar elde edebilirsin.


 

7- Mat Oje Nasıl Yapılır?

 

Tırnakları rengarenk süsleyen ojeler genelde tırnakları parlatırlarda. Çok basit bir yöntemle elinizdeki gloss ojelerin mat oje gibi görünmesini sağlayabilirsiniz.

Öncelikle gerekli malzemeler;

 • Biraz su,

 • Oje,

 • Kahve makinesi.

Öncelikle tırnaklarımıza süreceğimiz ojeye karar verdikten sonra tüm tırnaklarımıza ojemizi sürüyoruz. Bir yandan kaynamakta olan kahve makinesinin buharına tırnaklarımızı tutuyoruz ve bu şekilde 2-3 dk bekliyoruz. Suyun buharı ile oje parlaklığını yitirerek mat bir hal alıyor. İyice kurumasını bekliyoruz ve işlemi sonlandırıyoruz.


Makyaj fırçaları makyaj yapmayı seven kadınların en büyük aşkı! Hepimiz çeşit çeşit, farklı özellikleri olan makyaj fırçalarımız olsun istiyoruz. Bolca makyaj malzemesi alan kadının kendine bütçesine göre mutlaka makyaj fırçaları da vardır. Bu fırçaları düzenli olarak temizlemek, temizlik sonrası korumak ve uygun bir yerde muhafaza etmek gerekir. “Makyaj fırçaları nasıl temizlenir?”, “Günlük makyaj fırçası temizliği nasıl yapılır?” merak ediyorsan linklere tıklaman yeterli. Şimdi gelelim diğer aşamalarda işimize yarayacak olan makyaj fırçaları ve fırça koruyucu ile ilgili kendin yap projelerine.

 

8- Makyaj Fırçası Nasıl Yapılır?

 

Makyaj fırça kılı diyince aklımıza ilk gelenler arasında saçlar yok mu? O zaman makyaj fırçanı kendin yapabilirsin. Makyaj fırçalarına fazla para harcayamıyorsan bu kendin yap projesi tam sana göre! Profesyonel makyajın yapı taşlarından olan makyaj fırçalarını yine evde yapabilirsiniz. Aslında makyaj fırçası yapımı düşündüğün kadar zor değil. Kendi saçlarına kıyamıyorsan doğal kılları olan bir peruğun alt kısmından bir parça kesebilir ya da kuaföründen isteyebilirsin.

Gerekli malzemeler,

 • Ucu silgili kalem,

 • Bir miktar saç,

 • Güçlü bir yapıştırıcı,

 • Pense

 • Makas.

Kestiğin saçın dağılmaması ve kontrolünün kolay olması için ortasından ince bant geçirip ikiye katla. Ucu silgili kurşun kalemin silgisini çıkar ve dibine yapıştırıcı sık. Yapıştırıcı donmadan hemen saç demetlerini kalemin tepisinden içeri ittir. İnce bir far fırçası istiyorsan az, kalın istiyorsan çok saç koyman gerekli. Saçları yapıştırdıktan sonra ucunu pense ile presle. Bu teknikle özellikle çeşit çeşit pres far fırçaları yapabilirsin. Daha sonra saçları istediğin far fırçası çeşidine göre makasla kes. Makasla şekil verirken evde var olan fırçalarına ya da internetteki resimlere bakarak nasıl keseceğine karar verebilirsin. Yumuşacık makyaj fırçan kullanıma hazır!


 

9- Renkli Makyaj Fırçası Yapımı

 

Makyaj fırçaları makyajın vazgeçilmezi, bu değerli makyaj aksesuarımızı özgünleştirmekse çok kolay. Kişiliğin rengarenkse, makyaj fırçalarının da renk renk olmasını isteyebilirsin. Elinde tarzına uygun olmayan düz renk makyaj fırçalarına biraz hava katmak istiyorsan ya da fırçalarının sap kısımları hasar görmüşse okumaya devam et.

Gerekli malzemeler,

 • İstediğin renk ojeler,

 • İnce bant

Bantlarla istediğin gibi şeritler çekip farklı farklı renklere boyayacaksın. Bu kadar basit! Ojenin homojenlerine göre 2 ya da 3 kat sürebilirsin. Kurutup bantlarını çıkardıktan sonra sana özel olan makyaj fırçaların hazır.


10- Makyaj Fırça Koruyucu Nasıl Yapılır?

Makyaj fırçalarını yıkadıktan sonra onların çabuk yıpranmaması için düzgün bir şekilde kurutma ortamı yaratman lazım. Ne yazık ki makyaj fırça korucuları her kozmetik mağazasında bulunamayabiliyor. Çok basit bir şekilde kendi fırça koruyucunu yapabileceğini biliyor muydun?

Gerekli malzemeler;

 • Bir duş süngeri

 • Makas,

 • İğne

 • İplik.

Öncelikle duş süngerinin ortasındaki düğümü çözerek tamamen açılmasını sağla. Yaklaşık 9-10 cm genişliğinde makas ile ucundan kes. Kestiğin parçayı fırçaya dola ve sıkı bir şekilde kenarından dik. Biraz kenar payı bırakıp makas ile kalan kısımlarını da kes. Ve bitti bile! Makyaj fırça koruyucun hazır!

Güzelleşmek üzere.

Mutlaka Bilmen Gereken 10 Makyaj Hilesi İçin Tıkla!

Bize bu kelimelerden ulaştınız: Kendin yap projeleri, kendin yap, kullanılmayan ürünleri değerlendirme, evde sabun nasıl yapılır, renkli sabun nasıl yapılır, oje yapımı, evde oje nasıl yapılır, toz far nasıl preslenir, toz farı pres far haline getirme, kırık far nasıl onarılır, kırık farı presleme, kırık farı onarma, bronzlaştırıcı yağ nasıl yapılır, doğal bronzlaştırıcı yağ, ev yapımı bronzlaştırıcı yağ, makyaj fırçası yapımı, makyaj fırçası nasıl yapılır, evde makyaj fırçası yapma, makyaj fırçası yapma yolları, makyaj fırçası kendin yap, makyaj fırça koruyucusu yapımı, makyaj fırça koruyucusu nasıl yapılır, renkli makyaj fırçaları, renkli makyaj fırçası nasıl yapılır, makyaj fırçalarını renklendirme, kişiye ait makyaj fırçası yapımı.

YORUMLAR