x

Göz Estetiği Nedir? - Göz Estetiği Yöntemleri

Gözler etkileyici bir bakışın kaynağıdır fakat bazı hastalıklar ve deformasyonlar nedeniyle gözlerimiz istediğimiz formunu kaybeder ve bizde bu sorunların çözümünü göz estetiğinde ararız.

Göz estetiğine neden olan hastalıklar

1. Gözyaşı sistemi hastalıkları (kuruluk, tıkanıklık, yaralanma, tümörler)

2. Yüz felci

3. Kirpik batması

4. Şalazyon

5. Arpacık

6. Göz kasılması

7. Orbita tümörleri ve yaralanması

8. Orbita iltihaplanması

9. Graves hastalığı

10. Göz kapağı rahatsızlıkları

Alt göz kapağının düzeltilmesi

Göz altı torbaları göz etrafını saran yağ yastıklarıdır. Bu yastıklarda sarkma ve genetik yapı nedeniyle öne doğru belirginleşmeler oluşur ve bu görünüm hiç estetik bir görünüm değildir, yaşlanmış gibi gösterir.

Bu gibi sorunlarda göz kapağının içinden karbondioksit lazer yardımı ile işlem gerçekleşir. Bu işlem yapılırken gözde herhangi bir sorun varsa blefaropsi sırasında bu sorunlar ortadan kaldırılır, bu operasyon süresi 40 dakika sürer. Operasyon lokal anestezi ile yapılır ve operasyon gerçekleşirken göz kapağı açıktır. Buz ve pansuman yapılır ve operasyondan sonra 2 gün bu pansumana devam etmeleri istenir. Operasyondan sonra eve gidebilirsiniz, 7 gün kadar dinlenme süresi tanılır.

Göz kapağı düşüklükleri tedavisi

Göz kapağı düşüklükleri "plaz" olarak adlandırılır. Bu sorunlar göz kapağı kaslarının yeterince çalışmadığına işarettir. Kasların çalışmaması bu sorunu yaratır, doğuştan veya sonradan bu rahatsızlık kendini gösterir, bu yapılacak olan operasyonda göz çeşitli muayenelerden geçirilir. Başka sorunun olup olmadığı saptanan muayenenin verdiği sonuca göre diğer işlemler gerçekleştirilip kas güçlendirilir ve yağ dokuları azaltılır.

Eğer kasların güçlendirilmesi fayda etmiyorsa askılama yöntemi kullanılır. Genelde lokal anestezi yapılır ve 2-3 gün pansuman ve buz konulması gerekir. 7 gün dinlenme süresi önerilir.

Deri katlanmalarının önlenmesi

Bu sorunda göz çevresinde normal görünüm devam ederken ciltte oluşan sarkmaların görme alanını daralttığı için bu tedavi uygulanır.

Tedavi de germe amaçlanır, göz çevresinde fazlalık olarak bulunan genişlemiş ve sarkık dokunun alınmasıyla elde edilen bir tedavi yöntemidir. Sorun yaşayan kişi uyutulmadan yapılır ve hasta 7 gün geçtikten sonra normal hayata dönebilir.

Yağ torbalarının yok edilmesi

Göz etrafında bulunan yağ dokularının sarkması ve kötü bir görünüm vermesi sonucunda yağ torbalarını yok etme operasyonu uygulanır. Cildi kesmeden gerçekleşir ve ciltte başka bir sorun varsa onlarında tedavi edilmesi gerekir, göz operasyonlarında muayene oldukça önemlidir.

Bu operasyonlar sayesinde ciltteki fazlalıklar alınır ve göz torbaları hafifletilir. Operasyon 40 dakika sürer genel anestezi uygulanır. 2-3 gün buz kompresi ve pansuman yapılır. 7 gün sonra gündelik hayatınıza dönebilirsiniz.

Göz kapağındaki kırışıklıkların düzeltilmesi

Göz kırışıklıklarının sebebi fazla olan kas dokusudur, bu operasyonda fazla bulunan kas dokusu çıkarılır. Karbondioksit lazer, botox, kimyasal peelinglerle uygulanabilir ve işlemden sonra iyileşme süreci seçtiğiniz tekniğe göre değişim gösterir.

Kaz ayaklarının düzeltilmesi

Bu teknikte en çok botox tekniği uygun görülür ve botox tekniği uygulandığı bölgeler kasların etkileri azaltılarak farklılık sağlanır. Bu işlemde uygulanacak botox dozu fazla olmamalıdır, aksi taktirde doğallık sağlanamaz. Bu teknik geçici ve süreklilik isteyen bir tedavidir.

YORUMLAR