x

Göz Şekillerine Göre Eyeliner Çekme

Eyeliner artık makyajda olmazsa olmazımız. Eyeliner; göz kontürlemede kullanılan ve çoğunlukla siyah tercih edilen, kirpik diplerine farklı şekillerde sürülerek göze kusursuz şeklin verilmesini sağlayan bir makyaj malzemesidir. Peki sen eyeliner çekmeyi öğrendin mi? Bir kaç pratik yaptıktan sonra elinin alıştığını ve eyeliner çekebilmeyi öğrendiğini fark etmişsindir.

Eminim sen de her defasında kedi gözü eyeliner gibi kuyruklu ve standart eyeliner çekmeye çalışıyorsun. Fakat bunu yapmadan önce göz şeklini bilmen ve ona göre eyeliner çekme yöntemini öğrenmen gerek. Yani göz şekline uygun eyeliner çekmek çok önemli.

Birbirinden farklı göz şekillerinin aynı teknikle eyeliner sürmesi aslında hatalı makyajdır. Eyeliner çekerken amaç göz şeklini badem göz şekline benzetmeye çalışmaktır. Tıpkı yüzünü oval yüze benzetmeye çalıştığın gibi. Göz tipleri genel olarak; çekik göz, yuvarlak göz, badem göz, düşük göz, uzak göz ve yakın göz şeklinde sınıflara ayrılırlar. Hangi göz şekline sahip olduğuna karar verdiysen artık aşağıda sana uygun olan başlığa geçip videoyu izleyebilirsin. İşte göz şekillerine göre eyeliner çekme teknikleri!


1- Badem Gözler İçin Eyeliner Nasıl Çekilir?

Yukarıda da belirttiğim gibi eyeliner sürmekteki amaç gözü badem göze benzetmek olduğu için, zaten badem gözlüysen ekstra çaba sarf etmene gerek yok. Gözlerin en ideal göz şekli. Bu yüzden sadece üst kirpik diplerine incecik eyeliner sürmen yeterli. Kuyrukla uğraşmana bile gerek yok! Bu teknik hem gözlerini daha iri gösterecek hem de çok doğal duracak.

 

 


2- Çekik Gözler İçin Eyeliner Nasıl Çekilir?

Çekik gözlerin varsa kesinlikle kuyruktan uzak durmalısın. Gözlerin zaten çekik baktığı için kuyruk çizmek gözlerinin daha da uzun görünmesine neden olur. Üst göz kapağının tamamına kuyruksuz olacak şekilde eyeliner çek. Burada badem göz eyeliner tekniğinden farklı olarak alt kirpik diplerine de eyeliner çek. Bunun için altta sadece uçtan başlayarak orta kısma kadar çizgi çekmelisin. Yine alt kirpik diplerinde de kuyruk yapmamalısın. Bu şekilde gözlerinin kenarlarını daha büyük göstererek gözlerini biraz daha yuvarlak göstermiş olacaksın.

 

 


3- Düşük Gözler İçin Eyeliner Nasıl Çekilir?

Düşük gözlerin varsa amacın illa ki bu gözleri yukarı kaldırmak olacak. Üst kirpik diplerine sürdüğün eyeliner’ı sadece orta kısma kadar uzat ve güzel bir kuyruk çiz. Alt kısma eyeliner sürme. Çünkü altta boyama yaparsan gözlerini tekrar aşağı çekmiş olacaksın.

 

 

 


4- Uzak Gözler İçin Eyeliner Nasıl Çekilir?

Gözlerin birbirinden uzaksa onları biraz daha yakınlaştırmak lazım. Bunun için de gözlerinin uzak görünmesine neden olan orta kısımları koyultmak gerekir. Öncelikle üst göz kapağının olduğu bölümü kuyruk çekmeden eyeliner ile belirginleştir. Uç kısma yaklaştığında eyeliner’ı daha kalın çekmelisin. Alt kısma ise hiçbir şey sürme. Bu şekilde gözlerindeki orantısızlığı dengelemiş olacaksın.

 

 


5- Yakın Gözler İçin Eyeliner Nasıl Çekilir?

Birbirine yakın gözlerin varsa onları biraz uzaklaştırmak için göz pınarlarının olduğu bölgeye hiç dokunmamalısın. Üst göz kapağının orta kısmından başlayarak göz kenarlarına doğru eyeliner’ı kalınlaştır fakat kuyruğu çok fazla yukarıya taşıma. Alt kısımda ise göz altının üçte birlik kısmına orta kısma çok yaklaşmadan ince bir eyeliner çek ve alt kısım için de minicik bir kuyruk yap. Bu şekilde hem gözlerini dengelemiş hem de spesifik bir eyeliner çizgisi elde etmiş olacaksın.

 

 


6- Yuvarlak Gözler İçin Eyeliner Nasıl Çekilir?

Yuvarlak gözlerin varsa biraz daha romantik eyeliner çizgin olacak. Yuvarlar gözlerde eyeliner uygulamasında mutlaka uç kısmında kuyruk şekli verilmeli. Göz şeklini yumuşatmak için kuyruklu eyeliner senin vazgeçilmezin. Gözün alt kısmının tamamına eyeliner sürmekten uzak durmalısın. Sadece iç kısma ortaya kadar gelmeden kıvrımlı güzel kuyruğu olan ve herkesin yapmak istediği eyeliner modeli tam da senin için!

 

 

Videoları izlemek için resimlerin üzerine tıklamayı unutma. İyi çalışmalar.

Güzelleşmek üzere.

En Kalıcı Eyeliner'lar İçin Tıkla!

Bize bu kelimelerden ulaştınız: Badem gözlü kişiler eyeliner uygulamasında neye dikkat etmelidir? Yakın gözlü kişiler nasıl eyeliner çekmelidir? Yakın gözlü kişiler eyeliner uygulamasında neye dikkat etmelidir? Uzak gözlü kişiler nasıl eyeliner çekmelidir? Uzak gözlü kişiler eyeliner uygulamasında neye dikkat etmelidir? Düşük gözlü kişiler nasıl eyeliner çekmelidir? Düşük gözlü kişiler eyeliner uygulamasında neye dikkat etmelidir? Yuvarlak gözlü kişiler nasıl eyeliner çekmelidir? Yuvarlak gözlü kişiler eyeliner uygulamasında neye dikkat etmelidir? Badem gözlü kişiler nasıl eyeliner çekmelidir? Çekik gözlü kişiler eyeliner uygulamasında neye dikkat etmelidir? Çekik gözlü kişiler nasıl eyeliner çekmelidir?

YORUMLAR