x

Günlük Diş Bakımı Nasıl Yapılır?

Diş ağrısı kadar berbat bir şey yoktur! Zamansızca yakalayan o ağrı bizi yeri gelir uykumuzdan uyandırır yeri gelir günümüzü mahveder. Kendi yaptığı ağrı yetmiyormuş gibi bi de baş ağrılarına kadar işkencesini genişletir. Ülkemizde bir çok insan dişçiden korktuğu için bu ağrılara katlanmak zorunda kalır. Diş ağrısının en büyük nedeni siz de bilirsiniz ki çürümeye başlamasıdır. Peki biz dişlerimizi çürüme noktasına getirene kadar günlük diş bakımını düzenli yapıp yapmadığımızı da aklımıza getiriyor muyuz? Cevap hayır mı?

O zaman bu can sıkıcı konuyu başka bir yerden ele alalım. Çok güzel bir bayanı hayal edin. Saçı başı yapılı, makyajı harika... Fakat tek bir kusuru var. Gülümsediği zaman ortaya çıkan bakımsız dişleri! O sapsarı ya da çürüme aşamasına gelmiş dişler onun güzelliğine o kadar gölge düşürüyor ki kırmızı rujunu keşke hiç sürmeseymiş dedirtiyor insana.

Hem sağlık açısından hem de güzellik açısından çok önemli olan dişlerimiz gerçekten büyük ilgi hak ediyor. Günlük diş bakımının nasıl yapılacağını size anlatırken, siz de kendinizi bir sorgulayın, anlaştık mı?

Diş bakımında esas nokta diş fırçası seçimidir. En makul diş fırçası orta sertlikte ve başı küçük olandır. Fırça başı ne kadar küçük olursa arka dişlere o kadar rahat ulaşılır ve bulantı refleksi en aza iner.

Doğru fırçayı seçtikten sonra sıra geldi diş macunu seçimine. Diş macunu satın alınırmen flüorür içerikli olmasına dikkat edilmelidir. Her seferinde farklı bir ürün alınmalıdır. Çünkü diş macununun içindeki aşındırıcılar her üründe farklı şekil ve boyutlara sahiptir. Farklı aşındırıcılara sahip diş macunu kullanmak aynı yönde aşındırma olmasını ve dişlerimizin zarar görmesini engeller.

Diş macunu dışında dişlerimizin için diş pastaları ya da karbonat da kullanılabilir. Fakat bunların içindeki aşındırıcılar çok büyük olduğu için ayda bir iki kez kullanılmalıdır. Bu aşındırıcılar diş minesinin çizilmesine neden olabilir. Bu yüzden günlük diş bakımında tercih edilmez.

Diğer bir can alıcı nokta ise dişlerin fırçalanma işlemidir. Öncelikle diş macunu fırçaya boydan boya değil mercimek büyüklüğü kadar sıkılmalıdır. Fazla sıkılan diş macunu ağızda çabuk ferahlık sağlayacağı için dişlerin tamamen temizlemeden işlemin sonlanmasına neden olacaktır. Ayrıca diş fırçalamaya geçmeden önce diç fırçası asla ıslatılmamalıdır. Ağızdaki tükürük diş macununun köpürmesi için yeterlidir. Diş fırçasını ıslatmak, fırçanın kıllarının yumuşamasına ve etkinin azalmasına neden olacaktır.

Fırça 45 derecelik açıyla tutuladak diş etinden dişlere doğru dairesel hareketler yapılarak ön yüzler fırçalanmaya başlanmalıdır. Daha sonra aynı şekilde arka yüzler de fırçalanmalıdır. Ön dişlerin arka yüzlerini fırçalarken diş fırçasını dik tutmak kolaylık sağlar. Son olarak da dişlerin çiğneyici yüzleri ileri geri hareketlerle temizlenmelidir. Fırçalama işlemi çoğu diş macunu reklamında gördüğümüz gibi sağ sol yaparak kesinlikle fırçalanmamalıdır. Yatay fırçalama dişlerin renginin değişmesine, hassasiyetin artmasına, diş minesinin aşınmasına ya da diş etlerinin çekilmesine neden olur. İlerlemiş vakalarda kama şeklinde defektler bile oluşabilir!

Dişlerden sonra unutulmaması gereken şey dilinizi fırçalamaktır. Ağız kokusuna sebep olan bakteriler dilde bulunduğu için dili fırçalama işlemi kesinlikle atlanmamalıdır. Fırçayı dilin arka kısmından öne doğru sürükleyerek nazik hareketlerle uygulama yapmak gerekir.

Fırçanızı güzelce yıkadıktan sonra diş ipiyle ayrıntılı temizliğe geçebilirsiniz. İstatistiklere göre diş ipi kullanmak insan ömrünü 1 yıl uzatıyor! Diş ipi kullanırken diş etlerine zarar vermemeye ve ipin dişle teması kopmadan C harfi çizerek uygulamaya dikkat edilmelidir.

Diş tartarlarında ve diş eti kanamalarında çok etkili olan ağız gargara suları da son rütuş olarak tercih edilebilir. Çünkü diş fırçasının kılları daha kuru böylece daha sert hale gelir.

Diş fırçalama işleminin daha etkili olmasını isterseniz aynı anda 2 farklı diş fırçası kullanabilirsiniz. Birini sabah diğerini akşam kullanmak için.

Bu işlemleri günde 2 kez yaparsanız kolay kolay diş sorunu yaşamazsınız. Üşendiğiniz zamanlar dişlerinizin tüm vücudunuzla bağlantısı olduğunu düşünerek kendinizi gaza getirebilirsiniz. Son olarak da şunu hatırlatmakta fayda var. Diş fırçasınız ortalama 3 aydan sonra eskimeye ve bakteri üretmeye başlar. Bu yüzden diş fırçanızı en geç 6 ayda 1 kez değiştirmelisiniz. Dişlerinizin kıymetini bilin güzeller.

Güzelleşmek üzere.

Diş Nasıl Fırçalanır? İzlemek İçin Tıklayın!

YORUMLAR