x

Güzel Saçlarla Uyanmak İçin İpuçları

Sabah uyandığında dizilerdeki gibi saçlara sahip misin? Tabii ki hayır :) Biz her zaman paspal, kabarmış, elektriklenmiş saçlarla uyanırız. Belki dizilerdeki gibi fönlü olmasa da en azından insan içine çıkartacak kadar güzel saçlarla uyanmanın sırlarını verelim. Saçların güzel görünürse günün de çok güzel geçecektir. Düzenli bakım yapmanın yanında farklı tüyolarla saçlarınla güne güzel başlayabilirsin. İşte güzel saçlarla uyanmak için ipuçları!

 • Öncelikle kullandığın yastığın kumaşı çok önemli. Saçlarının sürekli elektriklenip kabarmasından şikayet ediyorsan ve ne ürün kullanırsan kullan düzelmiyorsa belki de çözüm yastığındadır. Pamuk kılıflı yastıklar saçlarının neminin yok olmasına neden olur. Bu yüzden yastık kılıfın ipek ya da saten kumaştan olmalı.

 • Kullandığın tarak da çok önemli. Saçların için tahta taraklar kullanmalısın. Tahta elektriği iletmediği için saçlarını da elektriklenmez. Basit plastik taraklar saçlarını hem elektriklendirir hem de kırılmalarına neden olur.

 • Duş almaya üşendiysen ve saçların yağlandıysa hemen yarın topuz yapar geçiştiririm diye düşünme. Kuru şampuanlar bugünler için var! Sabah uyandığında kuru şampuan kullanabilirsin ama akşamdan uygulayıp yatarsan daha etkili olacaktır. Hem sabah bunun için ekstra vakit harcamazsın hem de güzel saçlarla uyanmış olursun. Kuru şampuanın yoksa bebek pudrası da kullanabilirsin. Ama sabah kalkınca saçında pudra kalıp kalmadığını kontrol etmeyi unutma!

 • Saçlarının sağlığı için kullandığın şampuan, saç maskesi ve saç kremlerini doğru kullan. Saç tipleri ve yapıları birbirinden farklılık gösterdiği için şampuan seçiminde saçın rengine, tipine, kalitesi ve doğasına göre karar vermelisin. Şampuanı sadece saç diplerine kullan ve olabildiğince hızlı ol. Saç uçlarına şampuan sürmene gerek yok. Saçını durularken akan köpükler uçlarının temizlenmesine yetecektir. Unutma ki durulama süren şampuanlama sürenden 3 kat fazla olmalı. Kafanda kalan küçücük bir sabun atığı saçlarının kurumasına neden olur. Saçlarının gıcırdayacağını hissettiğin an durulamanı sona erdirebilirsin. Saçlarınızı şampuanladıktan sonra saç kremini uçlara iyice yedir ve birkaç dakika bekledikten sonra durula. Bu, saç uçlarına bakım yapacaktır. Her banyoda krem kullan. Saç maskelerini ve saç kremlerini de sadece saç uçlarına uygula. Kesinlikle saçlarının orta kısmından yukarılara doğru çıkmamalısın. Bu ürünler silikon içerdikleri için zamanla saç yapısının bozulup dökülmesine neden olurlar.

 • Düzenli saç bakım yağları uygulamak ve yağ masajları yapmak da sana saçın konusunda günlük kolaylıklar sağlayacaktır. Tatil gününün gecesinde saçlarına seçtiğin bakım yağıyla masaj yap ve tülbente sarıp öyle yap. Durulamanı sabah yaparsın. Bu şekilde saçlarının daha güçlü olacağına emin olabilirsin. Saç bakım yağı olarak başta hindistan cevizi yağı olmak üzere argan yağı, zeytinyağı, tatlı badem yağı, hint yağı gibi kıl köklerini besleyen yağlar kullanabilirsin.

 • Saçlarını 3 ayda bir kırıklarından aldır. Bu hem saçlarının daha hızlı ve sağlıklı uzamasını sağlar hem de saçlarını daha canlı gösterir. Uçları kırılmış saçlara ne yaparsan yap güzel görünmez.

 • Saçlarına maşa, düzleştirici gibi ısı işlemleri uygulayacaksan mutlaka dış etkenlere karşı koruyucu ürünler kullan. Hatta bu koruyucu ürünlerden çantada da taşıyabilirsin. Bilirsin ki güneş ışınları da saçları kurutur. Fakat burada saç spreylerinden saç köpüklerinden bahsetmiyorum. Saçına şekil verirken koruma amaçlı olanlardan. Çünkü diğerleri saçlarına güzel şekil verse de fazla kullanmak saçların yapısını bozarak ağırlaştırır. Hatta modası geçmiş gibi görünse de doğallıktan yana kadınların gözdesi olan bigudiler saçlarının en iyi dostlarından biri! Hafif nemli saçlarına bigudilerini sar ve öyle yat. Evet gece muhtemelen seni rahatsız edecek ama ertesi güne harika saçlarla uyanacağını bilmek yeter.

 • Saçlarının dolgunluğunun gitmemesi için gece yatmadan dümdüz taramamalısın. Bu birnevi fön çekmedir. Parmaklarınla hareketli yerlerinden gevşek bir şekilde burup tokalayabilirsin. Sabah tokaları açtığında hareketli ve doğal dalgaların olacak.

 • Gece saçını tepeden at kuyruğu yap. Ama bayağı bir tepeden neredeyse başının üzerinden. Sonra onu topuz yaparak iyice sabitle. Sabah topuzunu çözdüğünde doğal dalgaların olacak. Daha güzel görünmesi için parmaklarınla hafifçe tarayıp biraz sprey kullanabilirsin.

 • Saç şekillendiricisini saçlarına sürdükten sonra saçlarını ikiye ayırarak burgu haline getir ve elektriklenmemesi için ipek bir eşarpla bağla. Özellikle uzun saçlıysan çok işine yarayacak!

 • Dalgalı ya da kıvırcık saçların varsa muhtemelen sabahları kocaman kabarmış saçlarla uyanıyorsun. Yatmadan önce boynundan alnına doğru bir eşarp bağla. Bu sayede hem elektriklenmeyi, hem de o gün içinde yaptığın buklelerin ya da maşanın şeklini korumuş olacaksın.

 • Saç nemlendiricilerini her gün kullanman gerek. Özellikle uzun saçların varsa nem deposu uygulamak şart. Ayrıca çantanda bir adet bulundurarak gün içinde saçların elektriklendiğinde sadece uçlarına uygulayabilirsin.

 • Yine eski bir yöntem daha. Eskiden anneannelerinizin yaptığı gibi saçlarını hafif nemliyken yatmadan örüp yat. Örmeden önce hacim veren bakım kremi de kullanırsan saçların kafana yapışmaz. Sabah örgüyü aç ve fazla oynamadan spreyle. Sabah çok erken uyanman gerektiği zamanlarda bu teknik çok işine yarayacak.

Güzelleşmek üzere.

Doğru Saç Modelini Bulmak İçin Tıkla!

Bize bu kelimelerden ulaştınız: Güne güzel saçlarla uyanmak için ipuçları, harika saçlarla uyanmak, saçlara gece bakımı, hızlı ve etkili saç tüyoları, sabahları saçlara kolay şekil vermek için, parlak ve canlı saçlar için ipuçları, saç bakım tüyoları, nasıl sağlıklı saçlara sahip olunur, elektriklenmeyen ve kabarmayan saçlar için, bakımlı saçlarla güne başlamak.

YORUMLAR