x

Güzellikle İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

Dilden dile dolaşarak günümüze gelen pek çok güzellik kuralı var. Araştırma yapmaya üşenmek genimizde olduğu için çoğu zaman başkalarından duyduklarımıza inanırız. Siz siz olun sadece kendi araştırmalarınıza inanın. Şimdi sizler için güzellikle ilgili en çok doğru bilinen yanlışları belirteceğiz. Bakalım nelermiş...

Rimel kirpikleri döker: Son zamanlarda firmalar öyle kaliteli içeriklere sahip rimeller üretti ki bu neredeyse imkansız. Tabi rimelinizle uyuyorsanız o ayrı mesele. Rimelle uyumak hem alerjik hastalıklara neden olabilir hem de kirpiklerinizi kırar.

Sık banyo yapmak cildi kurutur: Burada önemli nokta suyun 28 C'yi ve banyo süresinin 20 dk'yı geçmemesi. Banyodan sonra nemlemdirilen bir cilt neden kurusun ki?

Oje kullanmak zararlıdır: Tabi ki makyaja ait her şey bize zarar veriyor, bunu her zaman söylüyoruz. Fakat ojeye karşı ayrı bir cephe alarak ona haksızlık yapmak da neyin nesi? Hatta şimdi çoğu oje koruyucu protein ve akriller içeriyor. Tırnak sağlığınıza çok önem veriyorsanız ojenize değil kullandığınız asetona dikkat edin. Sert asetonlar yerine içerisinde aseton maddesi bulunmayan tırnak temizleyiciler kullanın.

Saçları sık kestirmek gürleştirir: Saçlarını sık sık sadece kısa saç seven bayanlar kestirsin. Çünkü kısa saç modelinde, saç 3 cm bile uzasa şeklini kaybeder. Fakat uzun saç isteyen bayanların saçlarını sık sık kestirmesinin anlamı yoktur. 6 ayda 1 uçlarındak kırıkları aldırmak yeterlidir. Zaten sağlıklı saçlar dolgun görünümlüdür. Kestirmek yerine yağ bakımları yapın. Yani saç kestirmek hızlı uzama sağlamaz.

Güneş koruması içeren fondöten kullanıldığında güneş kremi kullanmaya gerek yok: Kesinlikle yanlış. Hiç bir kozmetik ürünü güneş ışınlarından korumaya yetecek seviyede değil. Fondöten cildinizi korumak yerine zarar verir. Alt tabakada güneş kremi yoksa, güneş ışınlarıyla buluştuğunda cildinizde lekelenme bile yapabilir!

Selülit sadece kilolularda vardır: Selülit bir kilo sorunu değil, bağ dokusu sorunudur. Zayıflayan bağ dokusu portakal kabuğu görünüme neden olur. Sadece spor ile iyileştirilebilir.

Saçlar hergün yıkanabilir: Saçınız çok sık ya da çabuk yağlanan yapıdaysa evet hergün mecburen yıkarsınız. Fakat yağlanma olmadan yıkanam saçlar giderek nemini kaybeder ve kurur.

Tırnak etleri kesilir: Bu tırnak etleri dışarı çıkıksa ya da batıyorsa kesin fakat öyle değilse sadece geriye ittirin. Çünkü çok keserseniz tırnaklarınız enfeksiyon kapabilir.

Alt göz kapaklarına eyeliner sürülmez: Gözleriniz küçük ya da çekikse evet gözlerinizi daha da küçültmemeniz için bunu yapmayın. Fakat kirpik diplerinize eyeliner sürmek size ekstra zarar vermez. Sonuçta kullandığınız göz kalemleri de kimyasal değil mi?

Önce şampuan sonra saç kremi kullanılır: Bu kural herkes için geçerli değil. Kuru ve kalın telli saçlarınız varsa evet fakat ince telli ve yağlı saçlarınız varsa nemlendirici önce kullanmak size daha uygundur. Çünkü saçları sonradan nemlendirmek saçları daha çabuk yağlandırır.

40 yaş üzeri pırıltılı far kullanmaz: Pırıltılar sizi daha dikkat çekici gösterir, ışığı yansıtarak yaşlılık çizgilerin görünümünü hafifletir. Her yaşta pırıltı kullanabilirsiniz.

Siyah nokta bantları faydalıdır: Bu bantlar sadece kiri ve ince kıl köklerini çeker. Siyah nokta derinin altındadır ve bu yüzden derinlemesine temizlik gerektirir.

Selülit kremleri faydalıdır: Selülite iyi gelen krem değil masajdır. Siz cildinizi nemli tutun, düzenli spor ve masaja yapın yeter.

Bacak bacak üstüne atmak varis yapar: Varis damar çatlamalarıyla ilgili bir sorundur.

Yağlı ciltliler krem kullanmalı: Kesinlikle yanlış! Nem ve yağın çok farklı anlamlardır ve her cilt kreme ihtiyaç duyar.

Kışın güneş kremi kullanmaya gerek yoktur: Hava soğuk diye güneş ışınları cildinizi etkilemiyor sanmayın. Her zaman evden çıkmadan yarım saat önce güneş koruyucu kullanın.

Yoğun kremler daha etkilidir: Yağlı ciltliler su bazlı, kuru ciltliler yağ bazlı hafif nemlendirici kullanmalıdır. Nemsiz bir cilde bile kademe kademe nem takviyesi yapılır. Bol bol sürülen nemlendiriciyi cilt kusar ve gözenekler tıkanır.

Tonikler işe yaramaz: Günlük cilt bakımınızda tonik mutlaka yer almalıdır. Alkolsüz tonikler cildinize bir çok fayda sağlar. Toniklerle ilgili özel bir yazı isterseniz bize söylemeniz yeterli.

Güzelleşmek üzere.

Günlük Cilt Bakımı Nasıl Yapılır? Öğrenmek İçin Tıklayın!

YORUMLAR