x

Hamilelik Lekeleri Nasıl Geçer?

Hamilelik Lekeleri Nasıl Geçer? - Hamilelik Lekelerinin Tedavisi

Hamilelik lekeleri, bebekte ya da annede, ya da her ikisinde de hamilelik dönemince oluşan lekelerdir. Doğum lekesi olarak da bilinir. Doğum lekelerinin oluşma nedenleri birden fazladır. Genetik yatkınlık, hamilelik süresince kullanılan doğum kontrol hapları, hormonsal bozukluklar, çeşitli hormon tedavileri, bazı epilepsi ilaçlarının kullanımı, stres, güneş ışınları, kozmetik ürünler vs. Bu lekeler iki çeşittir. Birincisi derinin üst katmanında yani Epidermiste melanin artışı varsa lekeler kahverengidir. Tedavisi daha kolaydır. Diğeri ise derinin alt katmanında yani Dermis'te oluşan melanin artışıdır. Lekeler mavi gri renktedir ve tedavisi zordur. Bu lekelerin teşhisi wood lambası muayenesi ile yapılır.

Doğum lekeleri farklı bölgelerde oluşabilir. Yüzün ortasında, yanaklarda, çenede, ön kolda, boyunda ya da karında. Geçici olanlanları olduğu gibi kalıcı olma yolunda ilerleyen çeşitleri de vardır. Lekelerin kalıcı izlere dönüşmemesi için çeşitli tedavi yöntemleri uygulanır. Hatta tedavi sonrası kendini tekrarlayan lekeler de vardır. Hamilelik lekeleri yaz aylarında belirginleşir kış aylarında ise hafifler veya kaybolur.

Doğum lekelerinin tedavisi iki çeşittir. Renk açıcı kremlerle tedavi ve peeling uygulamaları. Açık renkli kişilerin tedavisi daha kolaydır.

Hamilelik Lekelerinin Kremle Tedavisi

1- Hidrokinon İçeren Kremler: Yüksek dozda kullanımı cildi tahriş eder. Lekenin derecesine göre kullanım oranı değişir. En fazla 1 yıl kullanılır.

2- Tretinoin Kremler: Yüksek dozda kullanımı cildi tahriş eder. Lekenin derecesine göre kullanım oranı değişir. Akşamları sürülmesi tavsiye edilir. Yine uzun süre kullanılmalıdır.

3- Kortizon İçeren Kremler: Diğer iki kremin farklı oranlarda karıştırılmasıyla elde edilir.

Ayrıca bu kremlere azleik asit ve kojik asitler eklenerek kremlerin etkisi artırılabilir.

Hamilelik Lekelerinin Peelingle Tedavisi

1- Kimyasal Peeling: Deride soyma yapma işlemlerinde en hassas olanıdır. Uzman tarafından yapılması şarttır. Glikolik asitler, jessner solüsyonu ve trikloroasetik asit gibi peeling sistemleri farklı oranlarda karıştırılarak, farklı aralıktaki seanslar halinde uygulanır. Seans sayısı lekenin derecesine ve tedaviye tepki süresine göre değişir.

2- Dermabrazyon (Mekanik Peeling): Bazı yan etkileri olduğu için genelde en son tercih edilen yöntemdir.

3- Evde Yapılan Peelingler: Mutfağınızdaki malzemelerle yapabileceğiniz maskelerdir.

Hamilelik döneminizde cildiniz çok hassastır ve güneşe daha duyarlıdır. Bu yüzden güneş kremi kullanmaya bı dönemde daha çok önem vermelisiniz. Güneşe çıkmasanız bile güneş koruycusu sürmelisiniz. Güneş koruyucuların etkisi en fazla %98 olduğu için sürseniz bile kendinizi şapka ve gözlükle korumalısınız. Solaryuma girmemelisiniz. Hamileyken makyaj yapmazsanız leke oluşmaması için daha iyi. Zaten hamilelik güzelliği bir başka! Kolonya ve parfüm de cildinize sürdüğünüzde güneşe çıkmamanız gerekir. Ayrıca doğum kontrol hapları yerine başka korunma yöntemleri seçebilirsiniz. En kolay hamilelik dönemleri sizinle olsun.

Güzelleşmek üzere.

Kimyasal Peeling Nedir? Öğrenmek İçin Tıklayın!

YORUMLAR