x

İğneli Epilasyon Nasıl Yapılır?

İğneli Epilasyon Nasıl Yapılır?

İğneli epilasyon, bilinen en eski epilasyon tekniğidir. Tıpta elektroliz olarak bilinir. Ülkemizde gerçekleştirilen iğneli epilasyon tedavileri genellikle ince, sarı ve beyaz kıl kökleri üzerinde oldukça etkilidir. Eski olunca malum acısı da biraz fazla olur. İğneli epilasyon yapan yerler acının çok minimum boyutta olduğunu ve hafif ısı hissedileceğini söylese de, uygulamayı yaptıranları dinlediğimizde kesinlikle acıyor cevabını aldık.

Peki iğneli epilasyon nasıl yapılır? İğneli epilasyon uygulanacak bölge ilk olarak bol su ile temizlenir. Temizlendikten sonra hacim olarak %70′i geçmemesi gereken alkolle birlikte bölgeye tampon uygulanır. Epilasyon işlemi için frekans yoğunluğu zayıftır. İğne, deriye paralel bir pozisyonda kıl köküne doğru sokulur ve elektrik akımı verilmeye başlanır. İğne kıl kökünden çıkartılmadan önce elektrik akımı kesilir ve eğer kıl kökünde istenilen zarar meydana gelmişse kıl kökü kendiliğinden düşer. Böylece kıl kökleri tahrip edilerek kalıcı bir çözüm sağlanır. Bu verilen zarar hiçbir zaman geri dönüşümü olmayacağı için kalıcı çözüm üretmektedir.
Çok dikkatli çalışılsa da uygulama sonrası bölgede kızarıklıklar ve kabarıklar meydana gelir. Bu normal bir durumdur. En fazla 1 hafta içinde bu yan etkiler geçer.

Günümüzde ülkemizde hala yaygın olmasa da iğneli epilasyon yöntemi teknolojisi çok gelişmiştir. Yeni sistemde, tüy köküne verilen zararın tamamen doktor kontrolünde olabilmesi için bir bilgisayar ve bir monitör yardımıyla uygulama yapılır. Böylece, tüy köklerinin bulunduğu bölgeye nokta atışı yapılarak hastanın güvenliği en üst seviyede olmakla birlikte tedaviden alınan sonuçta maksimum seviyeye çıkmaktadır.

İğneli epilasyon yaptıracaksanız öncelikle iyi bir araştırma yapmalısınız. Gideceğiniz yerde size epilasyonu yapan kişi mutlaka uzman olmalıdır. Geçmiş uygulamalarının mümkünse fotoğraflarına bakmalısınız. Yapılan operasyon mutlaka uzman bir kişi tarafından daha önceden tamamen sterilize edilmiş bir yerde gerçekleştirilmelidir. Kullandıkları iğneler tek kullanımlık olmalı yani daha önce kimsede kullanılmamış olmalıdır.

Uzman sizi kontrol etmeden önce kafanızda fiyat ve süre belirlemeniz mümkün değildir. Kıllarınızın yoğunluğu, yapısı, rengi ve tekrar çıkış süresi belirlendikten sonra seanslarınızın sayısı oluşturulur. İğneli epilasyon yaptırmaya gitmeden önce uykunuzu almış ve kendinizi dinç hissediyor olmanız şart. Ayrıca adet döneminde de olmamalısınız. Yoksa acıyı çok daha fazla hissedersiniz. Çünkü bu dönemlerde vücut çok hassastır.

Uygulamayı yaptırdıktan sonra o bölgelere 24 saat boyunca parfüm, deodorant gibi cildin oksijen almasını engelleyen kimyasallar sıkmamalısınız. Zaten yaralar olacağı için alkol canınızı daha çok yakar. Sıcak su ile yıkamamalı, kese yapmamalı ve asit bazlı sabunlae kullanmamalısınız. En iyisi bir kaç gün duşa girmemek ve 3 gün boyunca güneşe çıkmayıp evde oturmak. Ayrıca epilasyonu takip eden 10 gün içerisinde güneşlenmemeli, denize girmemelisiniz.

İğneli epilasyon kulak, kaş ve göğüs etrafına uygulanmaz. Hatta kişisel oladak koltuk altına, iç kasık bölgesine ve bikini bölgesine bile uygulanamayabilir. Bunların hepsi uzmanınız kontrolüne bağlıdır.

Varisli hastalara, kalp pili kullananlara, ödem olan kişilere, şeker hastalarına, hamilelere, aids hastalarına kesinlikle iğneli epilasyon yapılmaz.

İstenmeyen tüylerinizden kurtulmak için seçiminizi dikkatli yapın.

Güzelleşmek üzere.

Pratik Güzellik Maskeleri İçin Tıklayın!

YORUMLAR