x

Kimyasal Peeling Çeşitleri Nelerdir?

Kimyasal peeling, çeşitli kimyasallar yardımıyla cilt üzerindeki ölü hücrelerden kurtularak yeni hücre oluşumunun sağlandığı kırışık ve leke tedavisinde öne çıkan bir uygulamadır. Kimyasal peelingle derin, orta ve yüzeysel kimyasal peelingler olarak üçe ayrılırlar.

Kimyasal peeling ile ilgili daha önceden yazmış olduğumuz Kimyasal Peeling Nedir? isimli yazımızı okuyarak daha ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

Yüzeysel Kimyasal Peeling

Yüzeysel peelingler de en çok uygulanılan asitler; Stratum korneumun soyulması daha kalın bir epidermal tabaka oluşumunun uyarılması ile deri yapısının düzeltilmesidir. Yüzeysel soymada trikloroasetik asit (TCA) % 10-25, jessner’in solüsyonu , alfa hidroksi asit (AHA), salisilik asit ve tretinoin solüsyonu kullanılabilir.

Orta Sertlikte Kimyasal Peeling

Papiller ve üst retiküler dermiste harabiyete yol açarak pigment değişikliklerini hafif orta derecedeki kırışıklıkların tedavisini de içeren fotoyaşlanma etkilerini düzeltmede ve ayrıca aktinik keratoz tedavisinde etkili olan bir yöntemdir.

Derin Kimyasal Peeling

Epidermis, papiller ve retiküler dermise nekroz ve inflamasyon oluşturarak şiddetli fotoyaşlanmada uygulanan etkili bir yöntemdir.

Kimyasal peeling sonrası cildinizde oluşacak olumlu etkileri ve kimyasal peelingin yan etkilerini öğrenmek istiyorsanız Kimyasal Peeling Etkileri isimli yazımıza göz atabilirsiniz.

YORUMLAR