x

Kimyasal Peeling Etkileri

Kimyasal peeling, leke ve sivilce tedavisi, cilt gençleştirme ve gözenekleri sıkılaştırma amacıyla cilt yüzeyinin çeşitli kimyasallarla soyulması işlemidir. Kimyasal peeling sonrası oluşacak etkileri olumlu ve olumsuz yönden araştırdık ve kimyasal peeling etkilerini sizler için kısa bir şekilde anlatmaya çalıştık.

Kimyasal Peeling Sonrası Ciltteki Görünüm

Kimyasal peeling’in derinliğine bağlı olarak ciltte hafif güneş yanığı vb. reaksiyonlar oluşur. Yüzeysel tipte 1-5 gün süren kızarıklıklar ve hafif soyulmalar oluşur. Derin tiplerde ödem ve deride gerginliğin yanısıra kahverengi tabaka oluşumu görmek normaldir. Bu tabaka 7-10 gün de soyulur.

Kimyasal Peeling Yararları

• Cildin ölü hücrelerden arınması sağlanır.

• Yeni hücrelerin oluşumuyla cilt tekrar canlanır.

• Yeni hücreler nem ve yağ oranını dengeler.

• Peelingten sonra ciltteki kırışıklıklar, cilt kuruluğu, geniş ve dolu gözenekler cilt lekeleri güneş lekeleri tedavi edilmiş ve istediğiniz etki verilmiş olur.

Kimyasal Peeling Sonrası Oluşabilecek Yan Etkiler

1-Boyunda göz yaşı damlası takiben oluşan peeling çizgisi

2-İnfeksiyon

3-Akneiform erüpsiyonlar

4-İnfaorbital bölgede ekimoz.

5-Postinplamatuar hiperpigmentasyon

6-Alerjik reaksiyonlar

7-Persistan eritem (3 haftada eritem olanları skatrıs öncüsü olarak takip edilmelidir.)

8-Derin kimyasal yanık

9-Atrofik veya hipertrofik skatris oluşumu

Kimyasal peeling ile ilgili daha ayrıntılı bilgi sahibi olmak için Kimyasal Peeling Nedir? isimli yazımızı okuyabilirsiniz. Kimyasal peeling çeşitleri ile ilgili yazımız içinse Kimyasal Peeling Çeşitleri Nelerdir? bağlantımıza tıklayabilirsiniz.

YORUMLAR