x

Kimyasal Peeling Nedir?

Kimyasal peeling, kimyasal soyucularla yapılan çoğunlukla gençleşmek yani kırışıklıkları yok etmek ve diğer peelingler’den daha az sürede daha etkili bir sonuç elde etmek için kullanılır.

Kimyasal peelingler ; Cildinizin derinlik seviyesine göre üç sınıfa ayrılır;

  1. Yüzeysel kimyasal peeling
  2. Orta kimyasal peeling
  3. Derin kimyasal peeling

Kimyasal peeling çeşitleri ile ilgili ayrıntılı bilgi edinmek istiyorsanız Kimyasal Peeling Çeşitleri Nelerdir? adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Kimyasal peelingin uygulanışı ise kimyasal solüsyonu cilde sürüp soyulmasını bekleyerek kırıkşıkların, ölü hücrelerin, yara izlerinin ve akne izlerinin düzeltilmesi amaçlanır. Yüzeysel peelingler haftada bir olarak uygulanmalıdır. Orta peelingler ise 3-6 ay arasında uygulanmalıdır. Kimyasal peelingler kesinlikle uzman eşliğinde uygulanmalıdır ve devamlı kontrol altında bulunmalıdır. Herhangi bir yan etki görüldüğünde işlem sona erdirilmelidir.

Roaccutane tedavisi gören veya yakın zamanda görmüş kişilere kesinlikle kimyasal peeling uygulanmaz.

Kimyasal Peeling Hangi Bölgelere Uygulanmalıdır?

Kimyasal peeling, yüz ve dekolte bölgesinde uygulanan bir yöntemdir. Güneş ışınlarının az olduğu sonbahar – kış mevsimlerinde uygulanmalıdır. Soyma yöntemi olduğu için güneş ışığına maruz kalındığında güneş lekesi gibi sonuçlar ortaya çıkabilir.

Kimyasal Peeling Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ciltte oluşan kabukları soymayın aksi taktirde yara izine neden olucaktır. Dermatoloğunuzun önerdiği nemlendirici kremleri uygulayınız. Güneşten korunmaya dikkat ediniz.

Kimyasal peeling sonrası cildinizde oluşacak olumlu etkileri ve kimyasal peelingin yan etkilerini öğrenmek istiyorsanız Kimyasal Peeling Etkileri isimli yazımıza göz atabilirsiniz.

YORUMLAR