x

Kirpik Kıvırma Yolları

Kadınlar makyaj yapmadıkları günler daha güzel görünmek için kirpiklerinin kıvrık durmasını isterler. Kimimizin kirpikleri kendiliğinden kıvrık olduğu için doğuştan şanslıdır. Fakat birçoğumuzun kirpikleri ne yazık ki aşağı doğru bakar. Aynaya baktığımızda sadece göz kapaklarımızı görürüz ve bu da bizi cansız gösterebilir. Kıvrık kirpikleri gözleri daha büyük, kirpikleri daha uzun gösterir. Aynı şekilde makyaj yaptığımız zaman da kirpiklerimizin kalkık durmasını isteriz. Bazı rimeller kirpikleri kıvırma özelliği olduğunu iddia etse de çok kalıcı yaptıklarını söyleyemeyiz. Rujumuzu tazeleyerek sabahki haline getirebiliriz fakat kirpiklere extra rimel süremeyi, çünkü birbirine yapışırlar. Hatta takma kirpik takıyorsanız kendi kirpiklerinizin bir türlü takma kirpiklerle iç içe geçmemesi çok sinir bozucu bir durumdur. “Takma Kirpik Nasıl Takılır?” adlı videomuzu izlemek için linke tıklayın. Her kadının işine yarayacağını düşündüğümüz kirpik kıvırma yollarını hemen anlatmaya başlayalım!

1- Kirpik Kıvırıcısı İle Kirpik Kıvırma

Bildiğimiz klasik yöntem. Kendisine kirpik maşası da denir. Kirpikleriniz temizken kirpik kıvırıcınızı kirpiklerinize birebir kirpik diplerine yerleştirin. Çok sıkı olmayacak şekilde bir kaç kez sıkın. Kirpikleriniz çekişiyorsa o zaman çok az ileri götürerek oradan kıvırmaya başlayın. Sonra kirpiklerinizin orta kısmına gelip aynı işlemi tekrarlayın. Daha da kıvrık göstermek için aynı işlemi uç kısımlara da uygulayabilirsiniz. Uç kısımlara uygulamak daha kıvrık göstereceği gibi daha kısa görünmesine de neden olur. Kirpik kıvırma aletinin kullanım esnasında bastırma hareketini oldukça nazik ve yavaş bir şekilde gerçekleştirmelisiniz. Böylelikle derinizin en ufak bir sıkışmaya maruz kalması durumunda bastırma hareketine canınız daha fazla yanmadan hemen son verebilir, aletin uygulama aralığını daha hassas bir şekilde kavrayarak işleme sorunsuz bir şekilde kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Kirpik kıvırıcılarında genelde lastik olur. Bu lastiğin kirpiklerinize yapışıp koparmasına neden olmaması için mutlaka rimelden önce kullanmanız gerekir. Örneğin Mac’in ürettiği kirpik kıvırıcısında lastik yoktur, bu yüzden daha kullanışlıdır. Fakat 3-5 liraya satın alabileceğiniz aparata biraz fazla para vermek zorundasınız. “Kirpik Kıvırıcı Nasıl Kullanılır?” adlı videomuzu izlemek için linke tıklayın. Ayrıca kirpik kıvırıcınıza çok çok az (1 damladan az) saç spreyi sıkarsanız, o da kirpiklerinizi başarılı bir şekilde sabitleyecektir.

2- Isıtıcılı Kirpik Kıvırıcısı İle Kirpik Kıvırma

Bunun dışında ısıtıcılı kirpik kıvırıcıları da vardır. Normal kirpik kıvırıcı gibi şekli olanlar olduğu gibi rimel tarağı şeklinde olanlar da var. Oldukça etkili bir yöntem. Kirpiklere zarar vermeden kıvırdığını iddia ederler. Biz öyle düşünmüyoruz. Normal kirpik kıvırıcıları bile kirpikleri kırmaya dökmeye meyillidir. Kaldı ki bunun saç düzleştiricisi gibi ısıtma özelliğinin olması kirpiklere daha çok zarar verir. Çok kolay kopmaya meyilli kirpiklerinize işkence yapmaya gerek yok güzeller. Yine de ısı özellikli kıvırıcıları seviyorsanız bunu kendi kirpik kıvırıcınızla yapabilirsiniz. Kirpik kıvırıcınızı fön makinasına 1 dakika tutun, ısındığı an kirpiklerinizi kıvırın. Aynı şekilde sıcak suyun altına 1 dakika tutun ve kurulayıp hemen kirpiklerinizi kıvırabilirsiniz.

3- Kaşık İle Kirpik Kıvırma

Metal bir çay kaşığı, çorba kaşığı ya da yemek kaşığını ısıtın. Isıtmak için yine sıcak su, fön makinası ya da saç maşanızı kullanabilirsiniz. Isınmış kaşığı üstten kirpik diplerinize yerleştirin. Parmağınızla kirpiklerin altından yukarıya doğru yani kaşığın üstüne bastırarak bekleyin ve işlemleri tekrarlayın. Daha orta kısımlar için kaşığın sap kısmını da kullanabilirsiniz. Bu kaşıkla ayrıca eyeliner çekebilir ya da kaşığı rimelinizin göz kapaklarına bulaşmaması için kirpiklerinizin üzerine koyarak kullanabilirsiniz. “Kaşık İle Kolay Eyeliner Çekme Yöntemi” için linke tıklayın.

4- Parmak İle Kirpik Kıvırma Yöntemi

Bu yöntemi “Makyaj Rutinim” adlı videoda anlatmıştık. Tekrar basit şekilde söyleyecek olursak, rimelinizi sürdükten sonra hafif kurumasını bekleyin ve parmaklarınızla kirpiklerin üstüne bastırarak tamamen kurumasını bekleyin.

5- Kirpik Perması İle Kirpik Kıvırma Yöntemi

Yaklaşık 1.5-2 ay boyunca kirpiklerinizin kıvrık olmasını sağlar. Yalnız bu sürenin kişinin kirpik daha doğrusu kıl sağlığıyla çok alakası vardır. Bir insanın kirpikleri, saçları ve kaşları 30-60 günde bir dökülür. Dolayısıyla kirpiklerinizin dökülme aralığına bağlı olarak yaptırdığınız kirpik permasının ömrü değişecektir. Çoğu kadın kirpik perması yaptırdıktan sonra rimel kullanmaya ihtiyaç duymaz. Çünkü görüntüsü yeterince güzeldir.

Öncelikle kirpik analiziyle başlanır. Kişinin kirpiğinin ne kadar uzun olduğu bigudi seçimlerde esastır. Kısa kirpikleri olanlara ince bigudiler, uzun kirpikleri olanlara ise orta ya da büyük boy bigudiler kullanılır.Kılın yapısı çok önemlidir. Kirpiğin ince ya da kalın olup olmamasıyla alakalı olarak uygulanacak ilaçların ne kadar bekletileceğine karar verilir. İlk olarak yapıştırıcı sürülür. Bir kaç saniye bekledikten sonra kirpik yapısına uygun olan bigudi göz kapağına yapıştırılır. Bir kaç saniye bekledikten sonra tekrar bigudinin üzerine yapıştırıcı sürülerek tek tek kirpikler bigudi üstüne sabitlenir. Bu işlemin uzman biri tarafından yapılması çok önemlidir. Çünkü yapıştırma işlemi sırasında kirpiklerde kırılma kıvrılma olduğu zaman bunun da yine uzun süre kalıcı olacağı unutulmamalıdır. Kirpikler yapıştırıldıktan sonra birinci solüsyon sürülür. 1. solüsyon kirpiğe şeklini veren ilaçtır. Bu yüzden bekletilme süresi minimum 15 dakika olmalıdır. Eğer kişinin kirpi kalınsa ve sağlıklıysa 20 dakika bekletmekte fayda vardır. Daha sonra ikinci solüsyon sürülür. İkinci solüsyon ise sabitleme görevi görür. Kirpik kıvrıklığını ve uzunluğunu belirler. Yine aynı şekilde kişinin kirpik sağlığına bağlı olarak 15-20 dakika arası bekletilir. Beklemeler süresince kirpiklerin çok fazla havayla temas etmemesi için bir jelatin ya da bir naylon muşamba serilir. Üzerine ağırlık ve sıcaklık vermesi için bir havlu yerleştirilir. Bu solüsyonların ve kirpiğin hava ile temasını önleyen işlemdir ve önemlidir. Solüsyonlar sürüldükten ve bekletildikten sonra kirpikler tek tek yine uzman bir kişi yardımıyla açılır. Açılma işlemi sırasında ıslak bir pamuk kullanılır. Eğer bunu kullanmazlarsa kirpiklerde kopma olabilir. Daha sonra kirpikler nemli bir pamukla silinir. Daha sonra kişi yüzünü yıkar ve işlem tamamlanır.

Şunu da unutmamak gerekir ki ilk yapılan kirpik perması; daha sonra yapılanlara göre daha kalıcı olur. İlkinde kirpikler belli bir kıvrıklıkta duruşa alışır, daha sonra gelen kirpikler de bu kirpiklerle aynı hizada kıvrılarak uzamaya başlar. Dolayısıyla düzenli olarak kirpik perması yaptırırsanız, gün geçtikçe seanslarının arasının uzadığını fark edersiniz.

Son olarak kirpiklerinizin çabuk düştüğünden şikayetçiyseniz waterproof (suya dayanıklı) rimel kullanabilirsiniz. Waterproof rimeller yapısı gereği çok çabuk kururlar. Böylece kirpiklerinizi de kıvrık şekilde dondururlar.

Güzelleşmek üzere.

Makyaj İle İlgili Bilinmesi Gereken 7 Altın Kural İçin Tıklayın!

Bize bu kelimelerden ulaştınız: Kirpik kıvırma yöntemleri, kirpikler nasıl kıvrılır, kirpik perması, kirpik maşası, kirpik kıvırıcı nasıl kullanılır, kaşık ile kirpik kıvırma, kıvrık kirpiklere sahip olmanın yolları.

YORUMLAR