x

Kozmetik Ürün Seçilirken Dikkat Edilecekler

Kozmetik alışverişi eğlenceli olduğu kadar aslında çok da önem verilmesi gereken bir konudur. Herhangi bir yerde indirimi duyunca gözümüz kapalı uçarak gideriz ürünleri bir bir denemeye. Daha önce hiç görmediğimiz sırf indirimde diye o an hoşumuza giden ürünleri doldururuz çantaya. Fakat atladığımız çok önemli bir nokta vardır. İÇERİKLERİ! High-end markaların bile çoğu zaman sağlığımızı tehdit edecek içeriklere sahip ürünler ürettiklerini biliyoruz. Makyaj cildimize çok zarar verir diyoruz ama onlardan vazgeçemiyoruz. O zaman bu tehlikeleri en aza indiricek şekilde bilinçli alışveriş yapmaya ne dersiniz?

Bir ürünü satın almadan önce içeriğini mutlaka inceleyin. Kozmetik ürünlerin ambalajında INCI (International Nomenclatune of Cosmetic Ingredients) yani kısaltılan ürün bileşimlerinin yazılması zorunludur. Bu bileşenler yüzdesi en çok olandan en az olana doğru sıralanarak yazılırlar. Evet, çok sıkıcı bir konu olduğunu düşünüyorsunuz ama cildiniz için bunu yapmak zorundasınız. En azından yüzdesi fazla olan ilk 3-4 satırı dikkatle inceleyin. Sodyum lauryl sulfate (SLS), sodyum laureter sülfat (SLES), propilen glikol (PG), dietanolamin (DEA), kokamid DEA, lauramid DEA, flor, alfa hidroksi asit (AHA), alüminyum, bütan, dioksin, flüorokarbonlar, formaldehit, gliserin, kaolin, lanolin, mineral yağ, petrolatum, propan, talk, klorlu bileşiklee, PEG (Polietilen glikol) gibi kimyasalları yüksek oranda içeren ürünler cildinize en çok zararı olanlardır. Bu kimyasallar hakkında ayrıntılı araştırma yaparak isimlerini hafızanıza kazıyabilir ya da küçük bir not kağıdına not ederek cüzdanınızda taşıyabilirsiniz. Böylece ani kozmetik alışverişlerinizde bile kağıda bakarak faydalanabilirsiniz.

Eğer hamile, bebek emziren, alerjisi olan, deri hastalığı olan bayanlardansanız sizin bu konuya iki kat fazla önem vermeniz gerekir. Özellikle de kokulu ürünler sizin için en tehlikeli olanlardır.

Dikkat etmeniz gereken konulardan biri de son kullanma tarihleri ya da raf ömürleri olmalıdır. Ömrü bitmiş ürünler kanserojenik ve toksik etki gösteremeye daha meyillidir. Bu ürünler yan etkilere ve alerjik hastalıklarının oluşumuna neden olurlar. Kozmetik ürünlerinizi satış döngüsünün hızlı olduğu yerlerden almanız bu riski azaltabilir. Kozmetik ürünlerinin saklanma koşulları da çok önemlidir. Isı, ışık ve nemden uzak kapalı ortamlarda saklanan ürünleri satın almaya özen göstermelisiniz. Çünkü karanlıkta bekletilmeyen ürünler ömrü bitmiş olmasa bile bozulurlar. Bozulmuş olan ürünün kokusu, kıvamı, rengi değişir ve su/yağ  fazı ayrılmış halde görülür. Bu ürünlerden kesinlikle uzak durmalısınız.

Ergonomik ambalaja sahip ürünleri tercih etmelisiniz. Ürün tasarımları size kolay kullanım ve saklama imkanı sağlamalıdır. Kullanım esnasında bakteriyel bulaşmanın en az olabilecek ambalajların tercih edilmesi, sağlık açısından son derece önemlidir. Örneğin nemlendirici alacaksanız kavanoz yerine tüp içinde olanlardan tercih edebilirsiniz.

Alışveriş esnasında testerları denemeden satın almak olmaz! Birden çok kişi tarafından kullanılabilcek  ürünlerin yer aldığı kaptan direkt almak yerine tek kullanımlık aplikatörler, fırçalar ve spatulalar yardımıyla alınabilecek sağlığınızı diğerlerine göre daha az tehdit eder.

Organik ürünleri tercih etmeye özen gösteriniz. Organik ürün sertifikasına sahip, bitkisel kaynaklardan elde edilen, insan sağlığına ve çevreye dost ürünlerin kullanmaya çalışın.  Eğer tamamen organik ürünleri alamıyorsanız; içeriğinde sentetik madde içeriği az olan ürünleri tercih edin. Çok fazla ham madde içeren ürünler yerine daha az ham madde içeren ürünleri seçmek daha mantıklıdır.

Haftada ya da ayda bir kez kullandığınız ürünlerin küçük boylarını almaya özen gösterin. Daha ekonomik diye büyük boy ambalajlardaki ürünleri satın almayın. Ürün evinizde ne kadar çok beklerse o kadar çok zarar verir. Ürün ambalajında yazan saklama koşullarına mutlaka uyun. Her ne kadar makyaj masamıza dizmeye bayılsak da ambalaj üzerinde yazan koşullarak uymak şarttır.

Ambalajı açılmış, zarar görmüş ürünleri kesinlikle almayınız. Sürekli farklı markaların ürünlerini denemeyin. Güvenliğinden emin olduğunuz ve alerjik reaksiyonlara sebep olmadığını bildiğiniz markalarla devam edin.

İlk defa kullanacağınız bir ürünse mutlaka alerji testi yaptırın. Alerjik reaksiyon gelişme riskine karşı, ürünü sürmeden önce bir deri testi yapın. Bunu ürünün çok az kısmını derinin küçük bir noktasına uygulayarak gerçekleştirebilirsiniz.

En sık yaptığımız hatalardan birisi de farklı ürünleri karıştırarak uygulamak! Unutmayın ki ürünlerin içindeki kimyasallar birbirinden çok farklıdır ve bir ürünün dermatolojik testleri sadece o ürüne aittir. Birden fazla kozmetiğin karıştırılarak kullanılması veya uygulama alanında karıştırılması beklenmedik reaksiyonların gelişmesine sebep olabilir.

Güzelleşmek için kendinize zarar vermeyin ve bu anlattıklarımıza dikkat edin güzeller.

Güzelleşmek üzere...

Yüz Makyaja Nasıl Hazırlanır? izlemek için tıklayın!

YORUMLAR