x

Kuru Ciltler İçin Yağlar!

Kuru Ciltler İçin Yağlar

Kuru cilt bakımı en zor olan cilt tipidir. Kuru cildiniz varsa ve canlı görünmek istiyorsanız her gün sabah ve akşam cildinize bakım yapmalısınız. En çok da nemlendirmeye önem vermelisiniz. Zaten yapısı kuru olan cildinizi bir de siz kurumaya terk ederseniz, çabuk yaşlanırsınız ve cildiniz kırışarak pul pul dökülür. Kaliteli nemlendiricilerin fiyatları oldukça yüksek. Peki hiç bitkisel yağlarla cilt bakımı yapmayı düşündünüz mü? Hem uygun fiyatlı hem de doğal olan yağlar cildiniz için harika bakım ürünleridir. Fakat her yağ cilde sürülmez. Özellikle yüze süreceğiniz yağda seçici olmalısınız. Kılları güçlendiren yağlardan kaçınmalısınız. Biz de sizi yormak istemedik ve sizin için kuru cilt tipine uygun doğal yağları inceledik.

1- Badem yağı: Acı ve tatlı badem çekirdeğinin karışımından ya da sadece tatlı bademden elde edilir. Kuru ve çatlak ciltleri besler, pürüzleri giderir, cildi parlatır. Bebekler bile kullanabilir.

 

 

 

2- Kabak çekirdeği yağı: İçerisinde bol bol E vitamini var. Bu cümle bile size yeterli değil mi? Cildi düzgünleştirir, yumuşatır ve yaşlanmayı geciktirir. Cildi yaşlandıran etkenleri ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Cildinize haftada bir defa parmaklarınızla kompres yapmanız yeterli. Her gün yapmak ağır gelebilir.

 

 

 

3- Zeytinyağı: Kaliteli sızöa zeytinyağının faydası saymakla bitmez. Çoğu kozmetik ürününün içinde yer alır. Cilde derinlemesine işler ve kendini yenilemesine yardımcı olur. Tek başına kullanıldığı gibi ev yapımı maskelerin içine katılarak kullanılması da meşhurdur.

 

 

 

4- Avakado yağı: İçerisinde A, B, D ve E vitaminleri vardır. Kuru ciltler için idealdir. Soya yağı ile karıştırılarak kullanıldığında nem tutma özelliği artar.

 

 

 

 

5- Jojoba yağı: Nem tutucu özelliği ön plandadır. A vitamini yönünden zengindir. Verdiğimi nemi saatlerce tutar. Cilde esneklik kazandırır. Ciltteki kırışıklıkları azaltır ve yeni cilt hücrelerinin büyümesini hızlandırmayı sağlar. Oda sıcaklığında sıvı formdadır.

 

 

 

6- Portakal yağı: Mis kokulu bu yağ tonik olarak da kullanılabilir. Cildi canlandırarak kuru bölgeleri düzeltir. Zeytinyağı, badem yağı ve üzüm çekirdeği yağı ile birlikte karıştırılarak kullanılması tavsiye edilir.

 

 

 

7- Ceviz yağı: Doymamış yağ asitlerince yüksek olan bu yağ kuruluktan yıpranmış ciltleri etkili bir şekilde tedavi eder.

 

 

 

 

8- Susam yağı: İçerisinde E vitamini, protein, mineral, amino asitler ve omega 9 vardır ve antioksidan özelliği ile yaşlanmayı geciktirir. Mantar oluşumları ünı engeller ve cildi nemlendirir.

 

 

 

9- Çörekotu yağı: Cildi besleyerek tahrişli bölgeleri onarır. Cildin nem dengesini sağlar.

 

 

 

 

10- Soya yağı: Soya fasulyesine ait bir yağdır. Yüksek oranda lesitin ve A vitamini içerir. Diğer yağlara karıştırılarak kullanılan çok değerli, cildi derinlemesine besleyen bir yağdır.

 

 

 

Doğallıktan şaşmayın güzeller. Hem makyaj malzemeleriniz hem de cilt bakım ürünleriniz mümkün olduğunca doğal içerikli olsun. Siz kuru cilde sahipseniz eğer hangi yağları tercih ediyorsunuz? Bu 10 adet yağ dışında kullanıp memnun kaldığınız bitkisel yağlar var mı? Varsa aşağıya yorum bırakın ve tüm güzelleri birlikte bilgilendirelim. Herkese pürüzsüz ciltler dileriz.

Güzelleşmek üzere.

Argan Yağı Nasıl Kullanılır Öğrenmek İçin Tıklayın!

YORUMLAR