x

Lazer Epilasyon Teknikleri

Hepimizin muzdarip olduğu konulardan biri de istenmeyen tüyler! En olmadık zamanlarda bize engel olmadılar mı? Yaz tatilimin ortasında bizi uğraştıran, vitrinde görüp beğendiğimiz elbiseyi denememize engel olan, soğuk kış günlerinde çok fazla zaman kaybına neden olan... Ağda, jilet, epilasyon aleti derken artık sıkıldık bu kıllardan.

Son zamanlarda her yerde lazer epilasyon reklamlarını görür olduk. Çok uygun fiyatlarla 10 seansta tüm vücudu bitirebileceğini iddia edenler bile var. Uzaktan bu vaatler hoş görünse de işin aslına indiğimizde çok ciddi bi konu olduğunu fark ediyoruz. Lazer epilasyon yaptırmadan önce hangi yöntemi uygulattığınız, sizin için en uygun olanı hangisinin olduğunu bilmek çok önemli.

Gittiğiniz yerde uygulamayı uzmanların yaptığından emin olmanız gerektiğini söylememize gerek yok. Onlar zaten size en ideal yöntemi uygulayacaktır. Burada size düşen görev, uygulama yaptırmadan önce "lazer epilasypn teknikleri nelerdir, hangi lazer epilasyon tekniği bana uygun" bu soruların yanıtını aramak.

Szler için lazer epilasyon tekniklerini araştırdık. Bu tekniklere geçmeden önce kaç çeşit kıl yapısı olduğunu bilmemiz gerekiyor. Doğumunuzun 4. ayından itibaren vücudunuz kıllanmaya başlar. Normal şartlarda 2 tip kıl oluşur. Bunlar ince, kısa olan vellus (ayva tüyleri) ve kalın, uzun olan terminal kıllardır. Bazı kadınlarda ise erkeksi karakterde kıllar olan hirsutizm sorunu meydana gelir. Ayrıca kalıtımsal nedenlerden dolayı oluşan ve tamamen kurtulması mümkün olmayan hipertriker hastalığı da vardır. İşte vellus, terminal ve erkeksi karakterde kıllardan kurtulmak için epilasyon yöntemleri geliştirilmiştir.

1- Alexandrite Lazer Epilasyon Yöntemi: En iyi bilinen lazer tekniğidir. Bu teknikte beyaz ten üzerinde koyu kılların olması şartı aranır. Türk insanı da genelde çok koyu olmayan ten rengine sahiptir ve bu teknik uygundur. Alexandrite lazerinin dalga boyu 755 nanometredir. Melanin tarafından emilirken, önemli ölçüde oksihemoglobin tarafından tutulur. Süratli bir yöntemdir. Alexandrite lazer derindeki kıl köküne dek ulaşarak kalıcı sonuç sağlar ve bu başarıyı sağlarken kalıcı yanık sorununa yol açmaz. Cihaz cilde 3 santimden atış yaptığından hijyen açısından sorun yaşanmaz. Alexandrite lazerin yüz, boyun gibi bölgelerde kullanımı ince tüylerde artışa neden olabilmektedir. Bu bölgelerde kullanımı cilt tipi açık renk olsa bile önerilmemektedir. İşlem sonrası kıllardan anında kurtulabilirsiniz. Biraz acılı bir yöntemdir.

2- Diod Lazer Epilasyon Yöntemi: Yeni bir lazer sistemidir. Gallium Arsenid diod lazerinin dalga boyu 800-840 nanometredir. Diod Lazer Epilasyon tekniğinde kullanılan lazer ışınları, Alexandrite lazere göre daha uzun dalga boyuna sahiptir ve Alexandrite lazere göre daha derine nüfuz etmektedir. Sadece ince, zayıf kıllarda başarılıdır, yüz kıllarında olumlu sonuçlar verebilmektedir. Yani yüzünüzde ince ve açık renkli tüyler için tercih edebilirsiniz. Güneşte bronzlaşmış ciltler için de uygundur. Uygulamada cihaz cilde temas ettiğinden hijyen açısından sorun olabilir.

3- Ruby (Yakut) Lazer Epilasyon Yöntemi: En eski lazer sistemidir. 694.3 nanometre dalga boyunda, yüksek enerjili ışınlardır. Melanin tarafından tutulur. Epidermis ve kan hücrelerince de tutulduğu bilinmektedir. Epilasyon uygulamasında, mutlaka soğutucu eldivenler kullanılmalıdır. Yavaş ve hantal bir sistemdir. Eski bir yöntem olduğu için artık tercih edilmemektedir.

4- Nd-YAG (Q tetikli) Lazer Epilasyon Yöntemi: Ortalama olarak 1064 nm derinliğe inebilen YAG lazer ışın demetleri, oldukça esmer tendeki kişiler için bile güvenli bir biçimde uygulanabilen bir lazer epilasyon yöntemi olarak bilinir. Çok ağrılı bir yöntemdir fakat hijyen sorunu yoktur. Herkes için uygundur.

Bunlar dışında karşılaştığınız (IPL, foto epilasyon, bio-aktif sistem, mavi ışık, iğne frekanslı vs.) yöntemler lazer epilasyon teknikleri arasına girmez. Şunu da unutmamak gerekir ki hormonal tepkileriniz, cilt ve kıl yapınız tedavi sürecini etkiler. Yani reklamlarda gördüğünüz gibi 10 seansta hepsinden kurtulmak gibi kesin bir iddia yok. Hepinizin en kısa sürede bu dertten kurtulması temennimizle,

Güzelleşmek üzere.

Vitiligo Kapatıcı Kremleri Öğrenmek İçin Tıklayın!

YORUMLAR