x

Lazer Epilasyonun Zararları

Lazer epilasyon istenmeyen tüylerden kurtulmamız için harika bir keşif. Fakat konu lazer olunca insan ister istemez çekiniyor. Lazer yaptırırsam çok canım yanar mı? Lazer kanser yapar mı? Lazer cildimi inceltir mi? gibi bir çok sorular kafamızı kurcalıyor. Bu yüzden lazer epilasyonun zararları ve yan etkileri hakkında bilgilendirme yapmak istedik. Lazer epilasyon yaptırmayı düşünüyorsanız tavsiyelerimizle daha bilinçli bir şekilde yaptırabilirsiniz.

Öncelikle söylemek gerekir ki lazer epilasyonu yaptıracağınız güzellik merkezinin kalitesi çok önemli! Kıla özel 755 nanometrelik dalga boyu olan cihazlarla yapılan işlemler, doğru şartlarda ve doğru kişiye yapılırsa lazer epilasyonun kalıcı zararları yok. Bu yüzden yaptırmak istediğiniz güzellik merkezini iyi araştırmalı, uzmanlarının çalışmalarını ve kullandıkları cihazları ayrıntılı incelemelisiniz. 755 nanometre dalga boyundan daha yüksek ışınlarla yapılan işlemler derinin çok daha içine girdiği için tehlikeli olabiliyor. Alexandrite lazer tipi cihazlar bu işlemler için oldukça uygun. Bilgili uzmanlarla çalışıldığından ve gerekli güvenlik sertifikalarına sahip cihazlarla işlem gerçekleştirdiğinizden emin olmaya çalışmanız riski en aza indirecektir.

Cilt iltihabınız varsa, hamileyseniz, uçuk, siğil, akıntılı egzama ya ışığa duyarlı kronik cilt rahatsızlığınız vb. sorunlarınız varsa lazer epilasyon kesinlikle yaptırmamalısınız. Ayrıca güneş ışığına alerjisi olan, solaryum yaptıranlar ve ciddi güneş yanığı olanlar da bu katagoriye girmektedir.

Lazer işleminden sonra mutlaka 3 hafta boyunca lazerli bölgeyi güneş ışınlarından korumak gerekiyor. Kullandığınız güneş kremleri  faktör içermeli. Korunmayı ihmal ederseniz lazerli bölgelerinizde yanmalar ve lekelenmeler oluşacaktır. Bazı durumlarda korunma ihmal edilmese bile yanıklar ve lekeler meydana gelebilmektedir. Bunun nedeni ise işlemin ya yüksek dozajda ya da düşük dozajda yapılması. Yüksek dozaj az önce de dediğimiz gibi derinin altına çok indiğinden belirgin leke ve yanıklara yol açabilir. Düşük dozajın nedeni ise tedavinin uzamasıyla cildin tahriş olmasıdır. Eğer böyle sorunlarla karşılaşırsanız hemen telaş etmenize gerek yok. Bu leke ve yanıklar en geç bir kaç ay içerisinde tamamen kaybolmakta ve cildiniz yeniden eski görünümüne kavuşmaktadır. Lazer epilasyon öncesi ve sonrası solaryumdan da uzak durmanız kurallar arasındadır.

Lazerden sonra 2-3 gün boyunca derinizde kaşıntı, kabarıklık, kızarıklık varsa hemen endişelenmeyin. Zira kıl köklerinin tahrip edilmesi ve böylece tüylerden kurtulmayı sağlayan yöntemin kısa vadede böyle bir görüntüye sebep olması tamamen normaldir. Bu süre cilt tipinizin hassaslığına göre değişebilir, hiç yaşanmaya da bilir. İşlem sırasında çok canınız yanıyorsa lokal uyuşturma yöntemleri kullanılarak bunun önüne geçilebilir.

Son olarak lazer epilasyonun kansere neden olduğu henüz kanıtlanamamıştır. Sonuçların başarılı olması için araştırmanızı iyi yapmalı ve bir kaç yere giderek size en uygun yönteme karar vermenizi tavsiye ederiz. En pürüzsüz günler sizin olsun.

Güzelleşmek üzere.

Vitiligo Kapatıcı Kremleri Öğrenmek İçin Tıklayın!

YORUMLAR