x

Makyaj Fırçaları ve Özellikleri

Makyaj fırçaları, profesyonel makyajın en önemli unsurlarından biridir. Çeşitli boyutlarda ve şekillerde üretilen makyaj fırçalarının her biri farklı bir amaca hizmet eder. En sık kullanılan ve her bayanda olması gereken makyaj fırçalarını ve özelliklerini sizler için bir araya getirip kısa bir şekilde anlatmaya çalıştık.

Pudra Fırçası

Pudra fırçası, normalde uzun veya orta boy olarak üretilmiştir ve yoğun tüylerin birbiri arasına girerek yapılmıştır.  Pudra fırçaları, pudrayı cildimize eşit şekilde dağıtmamızı sağlayan fırçalardır. Fırça alırken tüylerinin yoğun olmasına dikkat tetmelisiniz, tüyleri seyrek olan bir pudra fırçasından istenilen ölçüde performans elde etmek çok zordur.

Allık Fırçası

Allık fırçası, genellikle diğer fırçalara göre daha ufak ama aynı fonksiyonları olan bir fırçadır. Seçim yaparken yumuşaklığına ve yoğunluğuna olmasına özen gösterin. Allık aldığınızda içinden çıkan fırçalar genellikle beklenilen etkiyi yaratmazlar ve allık fırçası edinmeniz gerekir. Allık fırçası en önemli makyaj fırçalarının başında gelir.

Konik Fırça

Konik fırça, yanak kemigi eğrisine uygun olarak üretilmiş bir fırçadır ve yüzün kemik sistemine şekil vermek için kullanılırlar.

Dudak Fırçası

Dudak fırçası, ufak ve tüyleri dağınık olmayan bir fırçadır. Köşeleri baz alması ve dudağa istenilen formun verilmesi için az miktarda düzdür. Dudak makyajında ruj, parlatıcı sürmek ve farklı türde tonları elde etmek için kullanılır.

Göz Farı Fırçası

Göz farı fırçası, yuvarlak ucu olan ve diğer fırçaların aksine gayet minik bir fırçadır. Bir bayan etkileyici bir göz makyajı yapmak istiyorsa çeşitli boyutlardaki far fırçalarına sahip olması gerekir. Far fırçalarının ayrı fonksiyonları vardır; renkleri birbirine karıştırmak, büyük hatları çizmek ve küçük hatları sürmek vb. amaçlarla kullanılmaktadırlar.

Göz Konturu Fırçası

Göz konturu fırçası, fırçaları seyrek olan ve göz çevresinin katlanan çevresine koyu renkleri yaratmak için kullanılan fırçadır.

Eyeliner Fırçası

Eyeliner fırçası, ufak sivri düz biçimdedir ve kirpik noktalarına düz bir çizgi oluşturmak ve belirgin kılmak amacıyla kullanılır. Eyeliner fırçalarının en önemli özelliği, gölgeleri dağıtırken basınç uygulandığında dağılmayan sıkı tüylerinin olmasıdır.

Kapatıcı Fırçası

Kapatıcı fırçası, kapatıcı uygulamak için sert kıllardan oluşan ve düz biçimdeki kare şeklinde olan ve kapatıcıyı daha sağlıklı bir şekilde uygulamak için kullanılır.

Kaş Fırçası

Kaş fırçası, seyrek olan kaşları dolgunlaştırmak ve şekil vermek için kullanılır. Diğer yandan kaş fırçasıyla makyaj sonrası kapatıcı ve far vb. artıklarının temizlenmesi amaçlanır.

 

YORUMLAR