x

Makyaj Fırçalarının Özellikleri

Bundan belki 10 yıl kadar önce kadınlar makyajlarını marifetli parmaklarıyla yaparlardı. Elimizin ısısıyla kolay dağılan fondötenden, göz kapaklarımızı renklendirmek için kullandığımız farlara kadar tüm makyajı el ve parmaklarımızla uygulamayı tercih ederdik. Fakat zaman geçtikçe, makyaja ilgimiz arttıkça ve işin profesyonelliğine girmek isteyince makyaj fırçalarının sadece makyaj uzmanlarına ait olmadığını farkettik. Kozmetiğin her alanında olduğu gibi makyaj fırçaları da günden güne şekil değiştirse de aslında belli başlı ve her makyaj yapmayı seven kadının çantasında bulunması gereken fırçalar var. Gelin bunların özelliklerini birlikte tanıyalım.

Fondöten fırçası: İster fondöten ister BB krem kullanın farketmez, makyajımızın temeli olan bu ürünleri fırçayla sürmek en güzelidir. Elimizle sürdüğümüzde bütün avuç içimizin ürün olması hem hijyen olmuyor hem de bize eziyet! Son zamanlarda fondöten süngerleri çıksa da biz kolay kolay fırçalardan kopamıyoruz. Sık kıllı ve yassı şeklinde üretilen fondöten fırçaları zamanlar yuvarlak ve seyrek kıllı şekillere dönüşmeye başladı. Ne tür bir fondöten fırçası kullanacağınız size kalmış. Fakat elinizde bir fondöten fırçası mutlaka olmalı.

Kapatıcı fırçası: İlk çıkan fondöten fırçalarının minik boyu da diyebiliriz. Yassı, yumuşak tüylere sahip, kare şeklinde sık kıllı fırçalar kapatıcı kullanırken büyük kolaylık sağlıyor. Alt kirpiklerimizim diplerine kadar rahatça ulaşabiliyoruz bu fırçalarla. Kapatıcı uygularken farklı bir fırça kullanmak ya da ellerimizle uygulamam siz de bilirsiniz ki çizgi çizgi izlere neden olabiliyor. Özellikle de katı yapılı kapatıcı kullanıyorsanız elinizde bu fırçalardan bir tane olmalı.

Pudra fırçası: Sapları genelde orta boy ya da uzun olur. Pudra için 'kabuki fırçalar' da kullanılabiliyor. Kabuki fırçaların farkı sapının olmaması ve çantada yer kaplamaması. Pudra fırçalarının kılları uzun ve sık olmalıdır. Seyrek kıllı fırçaları pudranız için kullandığınızda gösterdiği performans yeterli gelmeyecektir.

Allık fırçası: Bu fırçalarda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta fırça kıllarının yumuşak olmalısınız. Çünkü aksi halde cildinizi tahriş edebilirsiniz. Allıkların içinden çıkan fırçaların %99'u allığı güzel uygulamamıza imkan vermez. O fırçalar dışarıdayken allığımızı tazelemek için bizd kolaylık olsun diye konulurlar. Bazı allık fırçaları tombul olabileceği gibi bazılarının tek tarafı eğimlidir. Tek tarafı eğimi olan allık fırçaları elmacık kemiklerinizi belirginleştirmek için idealdir.

Kaş fırçası: Seyrek kaşları doğal görünümlü olacak şekilde doldurmaya yararlar. Kaş fırçasının kılladı yumuşak olmalıdır. Çünkü sert kıllar kaş kalemi gibi kaşlarınızın dökülmesine neden olabilir. Kaş fırçasını kaşınızın çıkış yönüne doğru hafif hafif çizgiler çizerek uygulamalısınız. Ayrıca bu fırçalarla makyajınız bittikten sonra kapatıcı, far vb. makyaj artıklarını yüzünüzden temizlemeniz mümkün.

Göz farı fırçası: Profesyonel göz makyajının olmazsa olmazlarıdır. Yuvarlak uçlu, minik olan bu fırçaların çok fazla çeşidi vardır. Büyük ya da küçük hatları çizmek, farları birbirine karıştırmak vs. Temel olarak 2 adet far fırçası günlük makyajınız için yeterlidir. Biri sık ve uzun kıllı, farların rengini olduğu gibi yüzünüze taşımak için, diğeri ise karıştırma fırçası dediğimiz olan fırça yani kılları seyrek olan ve crise bölgesine farı dağıtarak buğulu makyajlar yapmamızı sağması için kullanırız.

Eyeliner fırçası: Jel formda eyelinee kullanıyorsanız eyeliner fırçası olmazsa olmazlarınızdan. Bu fırçalar sivri, kesik uçlu ve düz şekilde olabileceği gibi bir kaç kıldan oluşan suluboya fırçası gibi formları olanlar da vardır. Bu fırçalardan satın alırken basınç uygulandığında kıllarının dağılmamasına dikkat etmeliyiz. Dağılırsa kirpik diplerinize dümdüz bir çizgi çekmek zor olur.

Ruj fırçası: Özellikle koyu renk ruj sürecekseniz ruj fırçaları büyük kurtarıcıdır. Bu fırçaların tüyleri miniciktir ve dağılmaz. Diğer fırçalara göre daha serttir. Köşeleri kullanırken rahatlık sağlaması için düzdür. Dudağınızda istediğiniz noktaya istediğiniz gibi temas etmenizi sağlar. Taşmaları engeller. Ruj uygulamanın yanında rujları birbirine karıştırmak için de kullanılırlar.

Bizim seçtiğimiz makyaj fırçaları bunlardı. Sizin favori fırçanız hangisi? Hangi marka fırçaları kullanmayı tercih ediyorsunuz? Aşağıya yorum bırakmayı unutmayın güzeller.

Güzelleşmek üzere.

Sigma'nın Eyeliner Fırçasını İncelemek İçin Tıklayın!

YORUMLAR