x

Başlıca Makyaj Hataları

Makyaj, cildin doğal görüntüsünün küçük sihirbazlıklarla güzelleştirilmesi sanatıdır. Bu sanatı uygularken sıklıkla yapılan başlıca makyaj hataları bulunmakta. Bu hatalar bizi güzelleştirmekten ziyade yapmacık ve fettan yaptığı kadar, bazen de çirkinleştirebiliyor.

Açık ton pudra ve fondoten kullanımı: En iyi pudra ve fondaten seçimi ciltten bir ya da 2 ton açık olan rengi tercih etmektir. Bazen kadınlar bu işin ucunu kaçırarak hayalet gibi bir görüntüye sahip olabiliyorlar. Aynı koyu bronzlaştırıcılar gibi ciltten çok açık renk pudra ve fondaten kullanmak maske takılmış bir yüz gibi yapmacık ve ben makyajlıyım diye bağıran suni bir görünüme sokacaktır.

Allıkların yoğun kullanımı: Allıklar yüz makyajının en önemli parçalarından bir tanesi. Allıklar makyajı tamamlar ve yüz hatlarımızı ortaya çıkartırlar. Allıkların kullanımında sıklıkla yapılan hatalardan bir tanesi elmacık kemiklerinin üzerine yoğun olarak allık uygulayıp yüze fırça vb. ürünler yardımıyla dağıtmadan bırakmaktır. Yapmacık bir görüntüye sahip olmamak için allıkları yüzümüze doğal görüntüsünü bozmayacak şekilde uygulayıp, yanaklarımıza dağıtmaktır.

Göz altı kapatıcılarının yanlış kullanımı: Göz altı kapatıcılarının kullanılmasında yapılan en sık hatalardan birisi çok açık renk kapatıcının gözün altına yoğun bir şekilde sürülmesidir. Koyu göz altı morluklarına sahip olan kişiler genelde beyaza yakın kapatıcıları tercih ederek grimsi bir görünüme sahip olurlar. Koyu göz altı morluklarına sahip kişiler cilt renklerine göre beyaz kapatıcıların eksine koyu şeftalimsi ve pembemsi kapatıcıları tercih etmelidirler.

Kalın boyanmış kaşlar: Kaş doğal görünümünden uzaklaştıkça yüze yapmacık bir görünüm kazandırır. Kalın, doğal renginden çok daha koyu ve kalkık kaşlar agresif yüz hatlarına sahip olmamızı sağlar. Son derece samimiyetsiz gözükmemizi sağlayacak bu makyaj hatasını yapmazsak doğal formlarımızla güzelleşmenin önünü açmış oluruz.

Bronzlaştırıcıların yanlış kullanımı: Bronz görünmek için bronzlaştırıcıları yüzümüze boca edip vücudumuzla farklı bir görünüme sahip olmak sıklıkla yapılan makyaj hatalarından bir tanesi. Her ne kadar yüz ile birlikte boyun ve dekolteye de aynı işlemi uygulasak çıkan görüntü kendini kol ve bacaklardan ayırıyor. Doğal görünümden uzaklaşarak sıklıkla yapılan bir hataya düşmüş oluyoruz.

Alt kirpik diplerini siyah kalemle boyamak: Gözleri küçük olan bayanların kullandığı ilk yöntem, alt göz kirpiklerine simsiyah bir şerit çekmektir. Alt göz kirpiklerini siyah kalemle boyamak büyük göstermesinin aksine gözdeki derinliği yok ederek, gözün daha da küçük görünmesine sebep olur.

Dudakları yanlış boyamak: Dudaklarımı Angeline Jolie dudağına benzeteyim derken son derece yapmacık bir görünüme sahip olabiliyoruz. Dudak dışına taşan kalemler ve rujlar farkında olmadan bizi sunileştiriyor ve doğal görüntümüzden uzaklaşıyoruz.

YORUMLAR