x

Makyaj Malzemeni Kendin Yap!

Piyasada o kadar çok makyaj malzemesi var ki artık hangisine güvenip kullanacağımızı şaşırıyoruz. Çok güvenilir markaların da fiyatları malum. O zaman neden kendi makyaj malzememizi kendimiz için yapmıyoruz? Sizin için evde olayca yapabileceğiniz bazı kozmetik ürünlerini bu yazıda toparlamak istedik. Hadi hep birlikte yapmaua başlayalım!

Makyaj Sabitleyici Yapımı

Gerekli malzemeler;

-Bir ölçek gliserin,

-İki ölçek gül suyu,

-Sprey şişesi.

Gördüğünüz gibi malzemeler çok basit! Evinizde kullanmadığınız ya da mağazalardan satın alabileceğiniz sprey şişesini güzelce temizleyin. İçerisine bir ölçek gliserin ve bunun iki katı kadar gül suyu ekleyin. İyice çalkalayın ve bitti! Bu karışımı makyajınızı yaptıktan sonra yüzünüzden 15 cm kadar uzaklıkta tutarak sıkın. Böylece makyajınız sabitlenerek ömrü uzayacaktır. Evde yapmış olmanıza rağmen bir kaç ay dayanıklı olan karışımınızı buzdolabında saklayın.

Krem Aydınlatıcı Yapımı

Gerekli malzemeler;

-Bir tatlı kaşığı ya da istenen miktarda cilt tipine uygun nemlendirici,

-Açık tonlarda ışıltılı ya da mat far, allık, ışıltılı pudra veya toz aydınlatıcı.

-Kalıcılığını arttırmak için tercihen makyaj bazı,

-Krem kabı.

Öncelikle nemlendiriciyi ve makyaj bazıı bir kaba alın. Başka bir kapta kullanacağınız ana malzemeyi (far, pudra, aydınlatıcı) toz haline getirin. Elde ettiğiniz tozu diğer kaptaki karışımın içine yavaş yavaş ekleyin. İstediğiniz renk yoğunluğuna gelinceye kadar karıştırarak eklemeye devam edin. İşlem tamamlanınca krem kabına alarak ürününüzü bitene kadar kullanabilirsiniz. Tabi içine koymuş olduğunuz ürünlerin son kullanma tarihini dikkate alarak!

Doğal Bronzer Yapımı

Gerekli malzemeler;

-Bir miktar kakao

-Alkol ya da kolonya,

-Bitmiş pudra ya da allık kabı.

Öncelikle kullanacağınız kabı alkolle güzelce temizleyin. Daha sonra kabı üzerini tamamen kaplayana kadar kakaoyla doldurun ve alkolü üzerine sıkın. Kakaonun tamamen ıslandığından emin olun. Biraz donması için 2 saat kadar bekletin. 2 saat sonra üzerine bir kaç kat peçete koyup ağırlık yapması ve kururken çatlamaması için düz bir eşya yerleştirin. Tamamen koruması için 2-3 gün kıpırdatmadan bekletin. Bronzer’ınız hazır!

BB Krem Yapımı

Gerekli malzemeler;

-Cilt tipimize uygun nemlendirici,

-Güneş kremi (kuru ciltler) ya da güneş losyonu (yağlı ciltler),

-Renklendirmek için fondöten ya da pudra.

Öncelikle nemlendiriciyi bir kaba alın. Sonra güneş losyonunuzu ekleyin. Renklendirmek için kullanacağınız ürününüzü toz halinde kazıyarak istediğiniz renk koyuluğuna gelene kadar ekleyin ve iyice karıştırın. Hazırladığınız karışımı en geç 3 hafta içinde tüketmeye özen gösterin. Kokusunda ya da kıvamında değişiklik olursa kesinlikle kullanmayın.

Doğal Ruj Yapımı

Gerekli malzemeler;

-1 yemek kaşığı bal mumu ya da vazelin

-1 tatlı kaşığı gliserin

-1 çay kaşığı kırmızı gıda boyası

-1 çay kaşığı vanilya

-Küçük bir kap ve tatlı ve çay kaşıkları

-İçi su dolu kahve makinesi

Öncelikle vazelini küçük bir kabın içine koyun ve kahve makinesinin buharıyla eritin. Eriyen vazelinin içine gliserini, vanilyayı ve kırmızı gıda boyasını ekleyip karıştırın. Ardından karışımı krem kabına alıp 5 dk buzdolabında bekletin. İşte bu kadar!

Dudak Dolgunlaştırıcı Ruj Yapımı

Gerekli malzemeler;

-1 yemek kaşığı bal mumu

-1 tatlı kaşığı gliserin

-1 çay kaşığı karabiber yağı

-1 çay kaşığı pembe ve kahverengi gıda boyası

-1 çay kaşığı vanilya

-Krem kabı

-Çay tabağı, bir çay ve tatlı kaşığı,

-Kahve makinesi.

Öncelikle kolay erimesi için küçük parçalara ayırdığımız bal mumunu çay tabağına koyup içi su dolu kahve makinesinde eritin. Sonra gliserin, karabiber yağı ve vanilyayı ekleyin. İstediğiniz renk yoğunluğuna göre de gıda boyasını ekleyin. Karışım donmadan hemen krem kabına almalısınız, içindeki bal mumu vazelinin aksine çok çabuk katılaşır, sert ve daha kalıcı bir ruj olmasını sağlar. 5 dk bozdolabında beklettin ve hazır!

Göz Bazı Yapımı

Gerekli malzemeler;

-4 çay kaşığı yoğun kıvamlı vücut losyonu,

-2 çay kaşığı fondöten,

-1 çay kaşığı pudra,

-Kap,

-Karıştırıcı bir çubuk,

-Çay kaşığı,

-Karışımı koyup kullanmak için bir krem kabı.

Öncelikle kabın içine pudrayı koyup topak topak olan kısımları iyice ezip toz haline getirin. Ardından fondöten ve vücut losyonunu ilave edip iyice karıştırın. Bitti!

Lip Balm Yapımı

Gerekli malzemeler;

-Lip balmın önemli parçası olan vazelin,

-Mum ve kibrit,

-Koku vermesi ve beslemesi için portakal yağı,

-Krem kutusu,

-Renk vermesi için tercihen kullanmadığımız bir far, ruj ya da parlatıcı,

-Çay ve yemek kaşığı,

-Karıştırıcı küçük bir çubuk.

Öncelikle vazelini yemek kaşığına koyun. Ardından toz fardan istediğiniz renk yoğunluğuna göre dökün. Mumu yakın ve kaşığı malzemeleri yakmayacak uzaklıkta tutarak vazelinin iyice erimesini sağlayın. Portakal yağından 2-3 damla ekleyerek karıştırın. Portakal yağı hem harika bir koku verir hem de dudağı besler. İyice karıştırdığınızdan emin olduktan sonra karışımı krem kutusuna alıp buzdolabında 5 dakika bekletin. Lip balm’ınız hazır.

Dudak Dolgunlaştırıcı Parlatıcı Yapımı

Gerekli malzemeler;

-Kullanmadığınız rujlar

-Bir tatlı kaşığı gliserin

-1 çay kaşığı karabiber yağı ve badem yağı,

-Ürünleri eritmek için içi su dolu kahve makinesi

-Bir kap, çay kaşığı ve tatlı kaşığı

-1 tatlı kaşığı bal

-2 çay kaşığı vazelin

Öncelikle rujları küçük bir kabın içine ekleyip kahve makinesinin buharında eritin. Rujlar eridikten sonra balı, karabiber yağını, gliserini ve badem yağını ilave edin. Biraz yoğun kıvam alması içinse vazelini ekleyip yice karıştırın. Yaptığınız bu parlatıcıyı saklamak için biten parlatıcılarınızdan faydalanabilirsiniz. Şişenin ağzındaki plastik kapağı çıkarıp yaptığınız parlatıcıyı minik huni yardımıyla içine aktarın ve plastik kapağını tekrardan kapatın. Parlatıcının içindeki karabiber yağı dudakları zamanla dolgunlaştırıyor ve çok hafif bir yanma hissi oluşturabiliyor. Şekerli parlatıcıları tercih etmiyorsanız tercihen bir çay kaşığı kadar vanilin kullanabilirsiniz.

Makyaj Fırçası Yapımı

Gerekli malzemeler;

-Ucu silgili kalem,

-Bir miktar saç,

-Güçlü bir yapıştırıcı,

-Pense ve makas.

Öncelikle bir yerden satın aldığınız ya da kendi saçlarınızdan kestiğiniz bir tutam saçı dağılmaması için ortasından ince bant geçirip ikiye katlayın. Ucu silgili kurşun kalemin silgisini çıkarıp dibine yapıştırıcı sıkın. Yapıştırıcı donmadan hemen saç demetlerini istediğimiz far fırça çeşidine göre sokun. İnce bir far fırçası istiyorsak az, kalın istiyorsak çok saç koymanız gerekli. Saçları yapıştırdıktan sonra ucunu pense ile pressleyin. Makasla şekil verirken evde var olan fırçalarınıza bakarak nasıl keseceğinize karar verebilirsiniz.

Güzelleşmek üzere.

Makyaj Malzemelerinin Ömrü Ne Kadardır? Öğrenmek İçin Tıklayın!

YORUMLAR