x

Makyaj Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Makyaj hepimiz için vazgeçilmez günlük ya da özel günler için yapılan çoğu zaman insanın kendisini iyi hissetmesini sağlayan yüzü renklendirme biçimdir. Ama önüne gelen her ürünle ya da renkle makyaj yapmak sakıncalı bir durumdur. Bunun önüne geçmenin tek yolu ise cildini tanımak, cilt tipini bilmektir. Makyaj yaparken dikkat edilmesi gereken hususları gelin bir de yakından inceleyelim.

Önce Test Edin:

Ürünü almadan önce test ürünü alıp kullanmakta yarar var. Bir ürün 72 saat sonra herhangi bir alerjik reaksiyona yol açmazsa ilerleyen günlerde alerji geliştirme ihtimali düşüktür. Özellikle hassas deriye sahip olanlar çok dikkatli olmalıdır.

Cildiniz Emdikten Sonra Makyaj Yapın:

Renklendirici ürünler olan allık, far, maskara, ruj ve diğer ürünlerin kullanılmasında dikkat edilmesi gereken en önemli kurallar arasındadır nemlendirici kullanmak. Yüze uygulanan nemlendiriciden hemen sonra uygulanacak makyaj malzemeleri ciltte hoş olmaya görüntülere neden olur. Bu yüzden nemlendiricinin emmesini beklemek lazım.

Ruj Dudağınızı Kurutabilir:

Aşırı su bazlı rujlar bazen dudakta kurumalara ve çatlamalara neden olur. Bunu engellemek için dudağa ya yağ bazlı rujlar ya da yağ bazlı bir nemlendirici kullandıktan sonra su bazlı rujlar  sürülmelidir.

İyi Temizlenmeyen Cilt Erken Kırışabilir:

Yapılan hataların başında makyajın iyi temizlenmemesi gelir. Deride kalan makyaj ürünleri derinin kalınlaşmasına, erken kırışıklıklara, gözeneklerinin genişlemesine, derinin mat ve homojen olmayan renk değişikliklerine neden olur. Bu yüzden uygun bir ürünle makyajın çıkarılması makyaj yapan kişi için gereklidir.

Makyaj Yapmadan Önce Ellerinizi Yıkayın:

Kozmetikler uygulanmadan önce mutlaka eller yıkanmalı, uygulanacak deri mutlaka temiz olmalıdır. Uygulama aparatları mümkünse tek kullanımlık olmalı, fırçalar ise temizlenmelidir.

Fondöten Seçimini İyi Yapmalısınız:

Cilt tipinize uygun olmayan bir fondöten seçtiğinizde sizi oldukça yaşlı gösterecektir. Günlük kullanılan fondötenler, göz altı kapatıcıları her zaman daha hafif ve orta kapatıcılıkta olur. Bu tip fondötenler cildinizi yormaz. Aksi taktirde özel günlerde kullanacağınız bir fondöteni her gün yüzünüze sürerseniz bu cildinizin hava almasını engeller. Bu yapıdaki fondötenler günlük kullanıma pek uygun değildir. Fondöten uygulamalarında maske görünümünü ortadan kaldırmak için boynunuza da fondöten sürmelisiniz. Açık tenliler fildişi veya beyaz tonlar içeren fondötenleri tercih etmelidirler. Eğer koyu tenli iseniz kahverengi ve mercan renklerini tercih edebilirsiniz.

Aynı şekilde gözaltı kapatıcınızın fondötenle uyumlu olması gerekir. Eğer göz altlarınıza çok açık renkte kapatıcı sürersiniz, bu sizi yorgun gösterecektir. Göz altına sürülen açık renk bir kapatıcı yoğun bir kapsama sağlamadığı için morlukları daha fazla belli eder. Yoğun tempodan dolayı kırmızı, morlaşmaya yakın gözaltı torbalarınız var ise o halde sarı tonlu bir kapatıcı kullanmalısınız. Pembe tonlu kapatıcılar bu morlukları daha fazla ortaya çıkaracaktır. Ayrıca göz altı kapatıcınızın ve fondöteninizin günlük kullanıma uygun olup olmadığını araştırın. 

Cilt Yaralarınızı Makyajla Kapatmayın:

Deri bütünlüğünü bozan herhangi bir enfeksiyonel durumla karşı karşıya kaldığınızda doktorunuza başvurun ve mutlaka cildinizi dinlendirecek uygulamaların yanında bir süre makyaj yoğunluğunu azaltın.

Güzelleşmek üzere…

En Sık Yapılan Makyaj Hatalarını Öğrenmek İçin Tıklayın!

Bize bu kelimelerden ulaştınız; makyaj teknikleri, makyaj nasıl yapılır, makyaj tüyoları, güzellik sırları, makyaj yapımı, makyaj videoları, göz makyajı, yüz makyajı.

YORUMLAR