x

Makyajın İşlem Sırası Nasıl Olmalı?

Dışarıya çıkacağımız zaman makyaj yapmadan duramayız. Hatta makyajı bağımlılık haline getiren kadınlar evinde oturdukları zaman bile yüzüne bir şeyler sürerler. Makyaj, iç dünyamızın yüzümüze yansımasıdır ve makyaj yapmak kendimizi anlatmanın en güzel yoludur. Kimi zaman kendimizi mutlu etmek, kimi zamanda olduğumuzdan farklı görünmek ve genellikle daha güzel görünmek için makyaj yaparız.Bir takım kozmetik malzemeler kullanarak hayal gücümüze hakim olmak bu olsa gerek. Makyaj yaparken kişisel motivasyonumuzu sağlarız ve güne motive olarak başlamak mutluluk verir ve bu da güleç tatlı bir yüz demektir. Peki her bulduğunu yüzüne sürenlerden mi yoksa belirli bir sırayla uygulama yapanlardan mısınız? Sizce makyajın işlem sırası nasıl olmalı?

Günlük yaşamda çoğunlukla doğal makyaj tercih edilse de özel günlerde işler biraz değişebiliyor ve bu değişim bazen felakete dönüşebiliyor. Makyajı doğru bir şekilde yaparak lehimize çevirmek ise bizim elimizde. İyi bir makyaj yapabilmenin ve sunduğu nimetlerden yararlanmanın ilk aşaması tabii ki de makyajın işlem basamaklarını öğrenip hangi ürünü hangi sırayla kullanılacağının öğrenilmesidir. Öncesinde cildinizi temizleyip nemlendirmeyi sakın unutmayın. Yoksa cildinizde fondöten çok kötü durur! İşte makyajın doğru bir şekilde kusursuz yapılabilmesi için işlem sırası;

 1. Makyaj Bazı: Baz, makyajı sabitlemek, kalıcılığını artırmak ve cildi nemlendirmek gibi birtakım özelliklere sahip. Her kadın tercih etmese de kullanan kişiler bazı ilk sırada kullanmalı. Az miktarda aldığınız makyaj bazını ellerinizle tüm yüzünüze yedirin.

 2. Kusur Kapama: Makyaja ilk olarak kapatıcı ile başlamalısınız. Göz altı morluklarınız, güneş lekeleriniz, sivilceleriniz ya da çilleriniz varsa ince bir tabaka olacak şekilde kapatıcınızı kapatıcı fırçası ile cildinize güzelce yedirin.

 3. Fondöten: Kapatıcınızın yapaylığını yok etmek için cilt renginizle birebir aynı tonda fondöten ya da BB/CC kreminizi elinizle ya da fırça ile cildinize yedirin. Fondötenin cildinizle aynı renk olması doğal görünmeniz açısından çok önemli. Eğer ton farkı varsa kulaklarınızı, boynunuzu ve dekoltenizi de fondöten ile kapatmayı unutmayın.

 4. Pudra: Herkes pudra kullanmayabilir fakat kullanıyorsanız fondöteninizi sabitlemek amacıyla büyük bir fırçayla pudranızı sürün. Transparan pudra kulanırsanız daha doğal görüntüye sahip olursunuz.

 5. Allık: Yanaklarla cilde renk katmak çok önemli! Cilt renginizle uyumlu allığınızı bir fırça yardımıyla iyice dağıtın. “Allık Nasıl Sürülür?” adlı yazımızı mutlaka okuyun. Genel olarak şeftali ve pembe tonlarındaki allıklar her cilt tipiyle uyum sağlar.

 6. Kaş Farı: Bakışlarınızın güzelliği için kalın ve gür kaşlara sahip olmalısınız. Kaşlarınızı doldurmak için kaş kalemi yerine kaş farı ya da kaş rimeli kullanmanızı tavsiye ederiz. Çünkü kaş kalemlerinin sert yapısı kaşlarınızın koparak dökülmesine neden olabiliyor. Kaşlarınızı asla siyaha boyamayın. Cilt ve saç tonunuza göre koyu kahveden daha açığa doğru tercihler yapın.

 7. Göz Farı: Bakışlara derinlik katmak için genelde buğulu göz makyajlarını tercih ederiz. Göz farı kullanırken de belli bir sırayı izlemek gerekir. Göz makyajınızın kalıcılığını artırmak ve daha canlı görünmesini sağlamak için far bazı kullanabilirsiniz. Öncelikle astar far olarak beyaz ya da ten renginde açık renk farı tüm göz kapağınıza uygulayın. Ardından kullanmak istediğiniz renkler ile sanatınızı konuşturabilirsiniz.

 8. Eyeliner: Birçoğumuzun vazgeçilmezi olan eyeliner’a geldi sıra. Göz farlarıyla makyajınıza önem verdiyseniz jel eyeliner kullanmanızı tavsiye ederiz. Çünkü jel eyeliner’da hata yapma riski daha azdır, daha kalıcıdır ve daha doğal durur. Likit eyeliner kullanırken elinizde en ufak bir oynama olursa geri dönmesi zor olur ve farlarınızın görüntüsü bozulabilir. Kesik uçlu bir fırça yardımıyla eyeliner çizginizi kolayca çekebilirsiniz.

 9. Rimel: Rimel sürmeden önce dilerseniz kirpik kıvırıcı ve/ya kirpik bazı kullanabilirsiniz. Bazı rimellerin kendiliğinden kirpik kıvırma özellikleri de olduğu için her zaman kirpik kıvırıcı kullanmayabilirsiniz. Rİmeli tek kat uyguladıktan sonra ikinci kata geçmeden önce mutlaka kurumasını bekleyin. Yoksa kirpikleriniz birbirine yapışabilir, topak topak görüntüye neden olabilir.

 10. Dudak Kalemi: Özellikle koyu renk ruj sürecekseniz dudak kalemi kullanmanız şart. Çünkü dudak kalemi hem rujunuzu daha kolay sürebilmenizi sağlar hem rujunuzun kalıcılığını artırır hem de dudak çizgilerinizi belirginleştirir. Dudak kaleminiz kullanacağınız rujun rengi ile uyumlu olmalıdır. Dudağınızı çerçeveledikten sonra içini de doldurmayı unutmayın.

 11. Ruj: Ve son olarak ruja geldi sıra. Doğal bir görüntü için rujunuzu sadece alt dudağınıza sürüp sonra dudaklarınızı birbirine yapıştırarak dağıtabilirsiniz.

Bunlar haricinde dilerseniz yüzünüze kontür yapabilirsiniz. Çeşitli kontürleme videolarımızı izlemeyi unutmayın! Ayrıca tam bir makyajın içinde aydınlatıcı ve bronzer da yer alır. Göz makyajınıza geçmeden önce burun kemerinize, alnınıza, elmacık kemiklerinize ve çenenize aydınlatıcı sürebilirsiniz. Allığı uygulamadan önce ise elmacık kemiklerinizin hemen altına bronzer sürerek dağıtabilirsiniz.

Güzelleşmek üzere.

Akmayan Makyaj Nasıl Yapılır? Öğrenmek İçin Tıklayın!

Bize bu kelimelerden ulaştınız: Makyaj sırası, makyajın işlem sırası nasıl olmalı, makyaj, kadın sitesi, güzellik.

YORUMLAR