x

Maskara Sürmenin Püf Noktaları

Mascara Nasıl Sürülür? | Rimel Kullanırken Bilmeniz Gerekenler

Maskara, muhtemelen her kadının vazgeçilmez makyaj malzemesidir. Hiç makyaj yapmayan kadın bile kendini güzel hissetmek istediğinde maskara kullanır. Hatta kimileri ona öyle bağımlıdır ki evden çıkmadığı günler bile maskarasız gezmez. Çünkü maskara, bakışlara anlam katar, kadını daha dinç gösterir.

Peki maskara mı rimel mi? İkisi de aynı anlama mı geliyor? Aslına bakarsanız diliniz hangisine alışmışsa onu kullanabilirsiniz. Maskara ile rimel arasında çok ufak bir fark var. Maskara kirpikleri kalınlaştırmak için kullanılan tabirdir. Rimel ise eyeliner sınıfına girer ve likit bir yapısı vardır. Maskara kelimesi İtalyanca “mascheradan” maske anlamına gelen kelimeden türetilmiştir.

Maskarayı kullanmaktan çok nasıl sürdüğünüz önemli. Yani ne kadar kaliteli maskara alırsanız alın yanlış uyguluyorsanız istediğiniz sonucu alamazsınız. Bu yüzden maskara sürmenin püf noktalarını teker teker anlatmak istedik.

 • İlk madde tabi ki maskaranızın kalitesi. Uygun fiyatlı olup da (20-30TL) güzel işler başaran maskaralar var. Fakat çok çok ucuz maskara almanız işe yaramadığı gibi paranızı da çöpe atmış olursunuz.

 • Satın aldığınız maskaranın fırça şekli ve yapısı çok önemli. Çok çeşitli maskara fırçaları mevcut. Kirpikleri kalınlaştırma, kıvrıklaştırma, uzatma, kalkık gösterme gibi farklı görevleri var. Kendi kirpiklerinizin yapısına göre fırçaya karar vermelisiniz. Mesela kirpikleriniz kıvrıksa yay şeklinde fırçası olan maskaradan almanın anlamı yok. Ya da kirpikleriniz kısaysa yoğunluk veren değil de uzunluk veren maskaralara yönelmeniz daha mantıklı.
 • Sık kılları olan fırçalar kirpikleri kalınlaştırır. Silikon fırçalar daha çok kirpiklere uzunluk katar.

 • Maskarayı sürmeden önce düzgün görünmesi için kirpiklerinizi kirpik fırçasıyla tarayabilirsiniz. Ayrıca kirpikleriniz temiz ve kuru olmalı.

 • Kirpik kıvırıcısı ile kirpiklerinizi kıvararak da maskaranın etkisini artırabilirsiniz.

 • Maskaranın etkisini artırmak istiyorsanız sürmeye geçmeden önce kirpiklerinize tek kat kulak temizleme çubuğu yardımıyla pudra sürebilirsiniz. Bu işlem kirpiklerinizi daha yoğun gösterir.

 • Maskarayı aşama aşama sürmelisiniz. Yoğun bir şekilde fırçaya ürün alırsanız onu kontrol etmekte zorlanırsınız. İstediğiniz verimi alamazsınız. Fırçaya çok az ürün alın kipiklerinize sürün. Kurumasını bekleyin ve diğer kata geçin. Maskaranızın yapısı elverişliyse 3-4 kata kadar sürebilirsiniz. Katlar arasında kurumasını beklemezseniz kirpikler birbirine yapışabilir, topak topak görünebilir.

 • Maskarayı sürme şekliniz sonucu oldukça etkiler. Mesela sadece uçlara sürerseniz kirpikleriniz çok daha kısa görünür. Maskarayı kirpik diplerinize oturtarak dışa doğru çekmelisiniz.

 • Önce üst kirpiklerinize sürün. Üst kirpiklere sürerken aşağıya doğru bakın. Kirpiklerinizi yukarı doğru tarayın. Ardından fırçayı sağa sola götürerek tekrar sürün. Daha sonra alt kirpiklere sürün. Alt kirpikler için de tam tersi yukarıya doğru bakın. Fırçayı hafifçe kirpiklere dokundurarak sağ sol yapın. Yanlara kaydırarak yaparsanız kirpikleriniz daha çok gür görünür.

 • En sık yapılan yanlışlardan biri fırçayı şişenin içine pompalayarak sokup çıkarmak. Bunu yapmanız maskaranın içine hava girmesine dolayısıyla ömrünün kısalarak daha çabuk kurumasına neden olur. Bunun yerine fırçayı şişenin içine soktuktan sonra etrafında çevirerek ürünü alabilirsiniz.

 • Fırçayı şişeden çıkardıktan sonra fazla gelen ürünü noktalar halinde şişenin kenarından içine doğru koyarsanız maskaranın yapısının bozulmasını ve topak topak olmasını engellersiniz.

 • Maskarayı uyguladıktan sonra cildinize ürün bulaşmışsa zamamen kurumasını bekleyin. Sonra kulak temizleme çubuğu ile lekenin üzerine dokundurduğunuz an silindiğini fark edeceksiniz.

 • Yanlışlıkla maskarayı fazla sürmüşseniz fazlalığını kirpik fırçasıyla kirpiklerinizi tarayarak alabilirsiniz. Kirpik fırçanız yoksa temiz bir kağıdı kirpiklerinizin arasında sıkıştırarak da alabilirsiniz.

 • Maskara sürerken etrafa bulaşmasını istemiyorsanız kirpik diplerine kağıt mendil koyarak engelleyebilirsiniz.

 • Her ne olursa olsun akşam yatmadan önce kirpiklerinizi maskaradan arındırmayı ihmal etmeyin. Makyaj kadar temizlik de çok önemli. Saatlerce kirpiklerinizde kalmış ürün onların koparak dökülmesine neden olacaktır.

 • Maskara fırçasını ara ara temizlemek de göz sağlığınız ve pürüzsüz makyaj için önemli bir adımdır.

 • Hafif ve doğal bir makyaj istiyorsanız sadece üst kirpiklerinize maskara sürmeniz yeterli.

 • Nemli ya da yağmurlu günlerde waterproof yani suya dayanıklı maskara kullanmak işinizi kolaylaştırır.

 • Güneşli sıcak bir günde dışarıda olacaksanız maskarayı abartmayın. En ufak terleme ya da göz yaşarmasında maskaranız göz çevrenize bulaşabilir.

 • Bir maskaranın kullanım ömrü en fazla 3 aydır. Etkisinin azaldığını hissettiğinizde çöpe atma vakti gelmiştir. İçine bir kaç damla yağ damlatarak yumuşatma gibi bir yanlış yapmayın. Çünkü ciddi göz hastalıklarına yakalanabilir, gözlerinize mikrop kaptırabilirsiniz.

Güzelleşmek üzere.

Hızlı Kirpik Uzatma Yöntemleri İçin Tıklayın!

Bize bu kelimelerden ulaştınız: Mascara nasıl sürülür, rimel nasıl sürülür, dolgun ve uzun kirpikler, mascara sürmenin püf noktaları, doğru rimel kullanımı, rimel seçimi, mascara kullanımı.

YORUMLAR