x

Meme Dikleştirme Ameliyatı (Mastopeksi)

Meme estetiği; meme küçültme, meme büyültme, dikleştirme toparlama olarak bir çok istenilen beklenti ve soruna göre gruba ayrılır ve nasıl bir sıkıntı ile karşı karşıya iseniz onları bu yöntemlerle çözebilir ve istediğiniz sonuca ulaşabilirsiniz.

Meme estetiği, memelerinizin daha sağlıklı durmasını ve daha güzel gözükmesini sağlayacaktır. Büyüme çağını bitirmiş her bayana uygulanabilir ve göğüs sarkmalarına karşı en etkili çözümdür.

Meme, vücudun sarkmaya karşı en müsait yeridir çünkü yer çekimi kanunundan daha çok etkilenir. Meme sarkmalarında; yaşlanma, hamilelik dönemi, emzirme, menopoz gibi bir takım sorunlar sarkmayı erken döneme taşır. Göğüsleriniz istediğiniz gibi değilse ve sarkma söz konusuysa sizde meme estetiği operasyonundan faydalanabilirsiniz.

Meme sarkmaları mastopeksi denilen meme toparlama dikleştirme operasyonuyla düzeltilir ve özlediğiniz o eski güzel görünüme ulaştırılır. Meme sarkmaları bazen meme ucunun genişlenmesinden dolayı olabilir ve bu tür tanılarda meme uçu küçültülür ve isteğinize göre meme hafifletilir ve şekil verilir. Operasyon sırasında genel anestezi uygulandığı için acı hissedilmez. Operasyon gerçekleştirilirken meydana gelen izler zamanla görünmeyecek hale gelir.

Meme Estetiğini Kimler Yaptırabilir?

 • Meme ucunuz aşağıya doğru sarkma yapmışsa,
 • Meme duvarından aşağıdaysa,
 • Memelerin arasında orantı farkı varsa,
 • Memeniz fazla büyükse,
 • Memeniz küçükse meme estetiği yaptırılabilir.

Mastopeksi olarak adlandırılan meme dikleştirme ameliyatında aşağıdaki özelliklere dikkat edilir.

 • Memenizin büyüklüğü ve şekli,
 • Memelerinizin sarkma oranı,
 • Memeleriniz arasındaki farklı orantılar,
 • Bir takım sorunlardan ötürü genişlemiş ve büyümüş olan meme ucu.

Mastopeksi operasyonunda bu sorunlar normal seviyeye çekilir ve kalıcı ve güzel bir sonuç elde edilir.

Meme estetiği yaptırıyorsanız operasyonda memeniz için kullanılacak olan estetik tarzlarına ve yöntemlerine oldukça dikkat etmelisiniz. Bu işlemler aşağıdaki gibi olabilir.

 • Bu operasyondaki yapılacak olan meme başı çevresinde yapılacak olan işlemler
 • Meme çevresine ve meme ucuna dik yerleştirerek uygulanan lolipop tarzı işlemler
 • Ters t veya çapa olarak adlandırılan takviye yapılarak yapılan yöntemler

Operasyon öncesi yapılması gerekenler;

 1. Sigara kullanıyorsanız azaltmanız ve bırakmanız gerekir. Sigara kullanmayınız çünkü erken iyileşme süreci sağlar.
 2. Doktorunuzla konuşup operasyondan nasıl bir beklentileriniz olduğunu nasıl bir sonuç istediğiniz konusunda bilgilendirmeniz gerekmektedir.
 3. Meme estetiği yaptırıyorsanız iz bırakan ve bırakmayan yöntemleri bilmeniz ve ona göre istediğiz operasyon hakkında seçim yapmanız gerekir.
 4. Memenizin içindeki dokular zarar görmüşse ve memenizin dokusunda incelme veya azalma varsa operasyon sırasında meme büyütme işlemi yaptırılabilir.
 5. Aspirin vb. kanı sulandıran ilaçlar içmeyiniz. 1 ay önceden bu tür ilaçlar kullanılıyorsa kesilmelidir.
 6. Mamografi çektiriniz.
 7. Bitkisel ilaçlar zayıflama vb. gıda takviyeleri kullanılmamalıdır.

Operasyonun sonlandırılması

İstenilen şekil ve fazla deri dokusu alındıktan sonra işlem sonlandırılır. Meme estetiği yapıldıktan sonra kalan izler kalıcıdır fakat zaman içinde soldukları için bir başkası tarafından seçilmesi imkansızdır.

Erken iyileşme süreci

İyileşme sürecinde işlem bittikten sonra özel masaj, pansuman ve bandaj yapılacaktır. Günlük hayatınıza 3 gün içinde dönebilirsiniz. Doktor tarafından hafif bir ağrı kesici ve antibiyotik ilaç verilecektir. Ödem şişkinlik gibi sorunlar oluşmaması ve önlenmesi için 6-7 haftalık destekleyici medikal südyen kullanınız.

Geç iyileşme süreci

Meme estetiğinden sonra memenin şekli 2-3 ay içinde yerine oturur ve yara izlerin solma evresine girer. Yapılan işlem kalıcıdır fakat sağlıklı yaşam tarzına ve kilo alıp vermeye dikkat edilmediği takdirde tekrardan memede bozulmalar görülebilir.

YORUMLAR