x

Neden Kilo Veremiyorum?

Kilo vermek diyince aklınıza ilk ne geliyor? Neden kilo veremiyorum diye hiç düşündünüz mü? Kaç defa sıkı bir diyet uyguladınız ve sonuç hüsranla bitti? Dergilerde, reklamlarda güzel vücutlu mankenleri görünce kıskanıp da günlerce aç kaldığınız oldu mu? Evet kilo vermek çok stresli çok zorlu bir süreçtir. İnançla, samimiyetle ve dikkatle uyduğunuz diyet programlarına rağmen bir türlü kilo vereyen insanlar vardır. Yeme içme kaçamakları yapmakla, diyet programına uymamakla, programı ciddiye almamakla suçlanan insanlar... Oysa kilo verememenin nedeni sadece diyet yapmamak ya da çok yemek yemek değildir. Sağlık sorunları, ruhsal sorunlar, çevresel faktörler ve ilaçlar gibi bir çok neden vardır. En başarılı diyet programlarının etkisi bile bir süre yavaşlar ve en sonunda durur. Çünkü hepimizin unuttuğu bir şey vardır. O da vücudumuzun kendini koruması! Biz ilk günler kilo veriyoruz diye sevinirken, o tiroid hormonu üretiminde bir miktar kısıtlamalara giderek metabolizmasını düşürür. Peki neden kilo veremiyoruz?

Kilo verirken zorlanıyorsanız, gece yemek yemeği seviyorsanız, yemekten sonra çok çabuk acıkıyorsanız, tatlı krizleriniz varsa, sürekli halsizseniz, çabuk yorulup terliyorsanız, sinirliyseniz, acıkınca çarpıntınız oluyorsa, yemeklerinizi hızlı tüketiyorsanız insülin direnci sorununuz olabilir. İnsülin direnci olan bir kişide direnç kırılmadıkça kilo vermek imkansız hale gelebilir.

Cildiniz çok kuruysa, saçlarınız dökülüyorsa, tırnaklarınız kırılıyorsa, unutkanlık varsa, sürekli yorgun hissediyorsanız ya da şişkinlik varsa tiroid beziniz tembellik yapıyor olabilir. Tiroid hormonu üretimindeki yetersizlik kilo vermeme nedenlerindendir.

Böbreküstü bezlerinin herhangi bir nedenle aşırı miktarda kortizol hormonu ürettiği durumlarda da kilo vermek imkansızlaşır. Yüzün ay gibi yuvarlaklaştığı, boyun ense bölümünün yağ birikimi nedeniyle kalınlaştığı, karında mor kırmızı çatlakların ortaya çıktığı, hipertansiyon, ödem ve yorgunluğun eşlik ettiği kilo direnci durumlarında böbreküstü bezlerinizde muhtemelen sorun vardır.

Tabi birçoğumuzun yaşadığı ya da neden olduğu durumlar da kilo vermeyi zorlaştırıyor. Mesela alkol kullanımını sürdürmek, az su içmek, kalsiyum, selenyum ve magnezyum azlığı, D vitamini, demir, B12, omega-3 noksanlığı vb. Kullandığınız bazı ilaçların -özellikle antidepresanların, beta blokerlerin, anti psikotik hapların, antihistaminiklerin- kilo vermenizi engelleyebileceği aklınızda olsun güzeller.

Günde 2 litre suç için. Sık sık şok diyetlere girip çıkmayın. Diyet yapacağım diye gün boyu aç susuz gezip öğün atlamayın. Stres ve depresyondan uzak durun. Kendinize özel hazırlanmayan diyetleri uygulamaya kalkmayın. Muhakkak ki her diyet -yani çok az kalori kazanımı- başlangıçta bir miktar kilo verdirebilir ama “sorun odaklı olmayan bir beslenme planı” uyguluyorsanız bu diyetler bir süre sonra etkisiz hale gelecektir. Spor yapmadan sağlıklı kilo veremeyeceğinizi unutmayın. Ne kadar az yerseniz yiyin, spor yapmazsanız kilo almasanız bile yağlanmadan kurtulamazsınız. Herşeyden önce de mutlu olun! Hayat üzülmeye değmeyecek ve zaman harcanmayacak kadar çok kısa!

Sağlıkla kalın.

Güzelleşmek üzere...

Kilo vermenizi kolaylaştıracak 10 ipucu için tıklayın!

YORUMLAR