x

Papatya Suyu İle Saç Rengi Açma

Moda doğallıktan yana olunca güzelleşme adına herşeyde doğallığa gidiliyor. Madem öyle saçlarımızın rengini de doğal yollarla neden açmayalım? Hem de minimum masrafla! Belki eski zamanlarda uyguluyordur nineleriniz papatya suyu ile saçlarının rengini açmayı ama bizim zamanımızda unutuldu gitti. Bu yüzden bu güzel uygulamayı bir kez daha gün yüzüne çıkaralım, güzellerimize hatırlatalım dedik. Papatya suyu ile saçlarınızı açmak çok ama çok basit.

Bunun için gerekli malzemeler:

- Kaynatmak için tencere

- Aktardan alacağınız sarı kurutulmuş sarı papatya (2 TL'lik yeterli)

- Su

Öncelikle şunu söylemek gerekir ki bu işlem boyalı saçlar üzerinde çok az etkili. Yani uğraşmanıza değmez. Saçlarınız doğal renginde olmalı. Papatyanın siyah saçları açmadığı söylentisi var fakat biz denedik ve işe yaradı! Saçınızda boya ya da kına olmasın yeter.

Uygulama yaparken sabırlı olmalısınız. Bir kere yaptınız bitti yok. En az 4. uygulamada etkisini göstermeye başladığını fark edeceksiniz. Her uygulamada taze hazırlayın. Bu işlemleri yaz ayında ve öğle saatinde hazırlayın! Çünkü size yardımcı olacak arkadaş güneştir. Kış güneşi pek etkili olmayacaktır.

Şimdi karışımı hazırlamaya başlayalım. 1 bardak suya 1 avuç papatyayı atarak 10 dakika kaynatın. Kaynadıktan sonra ılımasını bekleyin ve bu sırada dinlensin. Sonra ise karışımı süzgeçten geçirerek papatyaları suyundan ayırın. Papatyaları çöpe atabilirsiniz. Saçlarınızın nemli ya da kuru olması farketmez. Kuru saça uygulamanızı tavsiye ederiz. Suyu saçınıza sürmek için 3 farklı yöntem var. İster suya tarağınızı batırıp saçınızı tarayarak sürersiniz, ister saçınızda ombre etkisi yaratmak istiyorsanız saçınızı at kuyruğu yapıp sadece aç kısımlarını ıslatırsınız, isterse saçınızı komple hazırladığınız suyla yıkarsınız. Seçim size kalmış.

Saçınızı istediğiniz gibi ıslattıktan sonra hemen bahçeye ya da balkona çıkın. Hatta şöyle de bir fikir verebiliriz. Diyelim ki yazlıktasınız. Saat 3 civarı denize gitmeye hazırlanıyorsunuz. Saçlarınızı papatya suyuyla ıslatın ve dışarı öyle çıkın. Yarım saatten önce denize girmeyin ki saçlarınız kurusun. Eğer evde yapacaksanız az önce de dediğimiz gibi saçınız kuruyana kadar güneşe sırtınızı verip bekleyin. Bu sırada kitap okuyabilir ya da arkadaşlarınızla dedikodu yapabilirsiniz :)

Sonrasında ise mutlaka saçlarınızı yıkayın. Papatya suyu kurumuş vaziyette saçınızda kalmasın. Bekletirseniz saçınıza zarar verebilir. Denize girecekseniz zaten bir şekilde o sudan arınmış olacak. Ayrıca hergün hergün yapmanız da saçınıza zarar verebilir. 2 gün arayla yapmanız daha iyi. Mesela pazartesi günü yaptınız, bir sonraki çarşamba, bir sonraki cuma, bir sonraki pazar derken bir bakmışsınız 1 haftada saçlarınız rengi 1-2 ton açılmış! 3 haftaya kadar bunu uygulayın. 3 haftadan sonra saçınız ne kadar açıldıysa o şekilde kalır, 2-3 tondan fazla ileriye gitmez. Yani sapsarı saçlara kavuşacağınızı düşünüyorsanız yanılıyorsunuz güzeller. Fakat emin olun çok tatlı bir renge kavuşacaksınız ve en güzeli de kendi saç renginizmiş gibi duracak! Şunu da söylemek gerekir ki her saç aynı tepkiyi vermiyor. Saçlarınız kumralsa sorun yok fakat koyu renklerdeyse biraz daha uğraştırıcı olacaktır.

Saçlarını boyalarla, kimyasal işlemlerle yıpratmak istemeyen güzeller papatya suyu ile saç rengini açma işlemini mutlaka denemeli. E haydi o zaman!

Güzelleşmek üzere.

Göz Rengine Göre Far Seçimini Öğrenmek İçin Tıklayın!

YORUMLAR