x

Parfüm Seçimi

Günlük hayatta çoğu kişinin olmazsa olmazı haline gelen parfümün tarihçesi, Mısır ve Mezopotamya medeniyetlerine kadar gidiyor. İlk başta Fransızların pis kokuları kamufle etmek için kullandıkları bu sıvı; 16. yüzyılın başlarından itibaren endüstriyel alanda evrim geçirmiş diyebiliriz. Günümüzde özellikle de çalışan kişilerin zorunluluk halini alması, bizi size doğru parfümü bulmanın yollarını anlatmaya götürdü.

Ruh eşimizi bulmaktan ruh halimizi anlamaya kadar bir çok anlam yüklenen parfümün kendiniz için uygun olanını bulmak o kadar da kolay olmasa gerek. Aynı kiloda ve boyda olan bir arkadaşınızla aynı kıyafetleri giydiğinizi bir düşünün. Mutlaka ikinizden birinde o kıyafetler daha güzel duracaktır. İşte parfüm de kişiden kişiye değişir. Doğal vücut kokunuzun üzerine etki eden stres faktörü, hormonal değişiklikler, o dönemdeki beslenme alışkanlıklarınız ve hatta kullandığınız ilaçlar, parfümün üzerinizde bıraktığı etkiyi değiştirir. Bu yüzden başka birinde koklayıp beğendiğiniz parfüm sizde o kadar hoş durmayabilir.

Öncelikle aldığınız parfümün orijinal olup olmadığına dikkat etmeniz, sizin için bir avantajdır. Fiyat bu konuda belirleyici kriterlerinizin en sonunda gelmeli. Çünkü orijinal olmayan parfümün kalıcılığı her zaman çok azdır ve birkaç saat sonra cilt hassaslığı yaşayanlar alerjik reaksiyonlar yaşayabilir. Parfümlerin görevleri kıyafetinizde kalması değil, teninizle bütünleşmesidir. Parfümü kıyafetlerinize değil, vücudunuzdaki ısı noktalarına sıkmalısınız. Vücudumuzdaki ısı noktalarından birkaçı; bilek içimiz, diz kapaklarımız, göğüs aramız ve kulak arkalarımızdır.

Parfümlerimiz ne kadar maddi unsurlar gibi dursalar da söylediğimiz gibi aslında parfümlerimiz tamamı ile iç dünyamızın yansımalarıdır. Seçilen parfüm ruh halimizle bütünleştiğinde bizi istediğimiz kimliğe ya da diğer bir deyişle hangi duygumuzu ön plana çıkarmak istiyorsak onu vurgular. Özellikler parfüm seçerken iç dünyamızı anlamalı bizi koku konusunda yönlendirmesine izin vermemiz gerekir. Bu yüzden üst, orta ve alt notalara dikkay edilmelidir. Peki bu notalar ne anlama gelir?

Üst nota: Parfümü ilk kokladığınız anda duyduğunuz kokudur. Her ne kadar etkisi en çabuk azalan nota olmasına rağmen parfümde belirleyici faktördür. Parfüme dair ilk izlenimi yaratarak sizi cezbeder ve orta notalara yumuşak bir geçiş yapmanız için zemin hazırlar. En çok kullanılan üst notalar; narenciye (limon, portakal kabuğu, bergamot), hafif meyveler (greyfurt, çilek, böğürtlen gibi yumuşak meyveler) ve bazı bitkilerden (misk adaçayı, lavanta) oluşur.

Orta nota: Parfümünüzün kalbi diyebileceğiniz orta notalar en fazla yarım saat ile 45 dakika arasında vücudunuzda kalarak parfümünüzün temasını yansıtır. Çoğunlukla kullanılan orta notalar, sardunya çiçeği, gül, limon otu, ylang-ylang, lavanta, kişniş, hindistan cevizi, portakal çiçeği ve yasemin esanslarından oluşur.

Alt nota: Hepimizin parfümde en çok önem verdiği kalıcılık faktörü alt nota ile bağlantılıdır. Bu yüzden alt notalar parfümünüzün asıl karakterini ortaya koyar. Alt notaların en sevilenleri, sedir ağacı, sandal ağacı, vanilya, amber (kehribar), paçuli (silhat), meşe yosunu ve misktir.

Parfüm satın alırken dikkat edilmesi gereken bir diğer unsur ise EDT, EDP ve EDC arasındaki farkı bilmektir. Çoğu zaman firmalar aynı parfümün hem EDT hem de EDP versiyonlarını üretirler. Kokladığınız zaman aynı yoğunluğu alabilirsiniz. Ama aynı değildirler.

EDC (Eau de Cologne):  Öz içeriği en fazla %7’ye ulaşır. Kalıcılığı çok az olduğu için gün içinde sık sık yenilemekte sakınca yoktur.

EDP (Eau De Parfume): Öz içeriği %9 ile arasında değişir. Kalıcılıkları 12 saatten fazladır ve EDT’ye göre daha yoğun kokarlar.

EDT (Eau De Toillette): Öz içeriği %4 ile %7 arasında değişir. Buna bağlı olarak koku yoğunluğu daha hafiftir. Kalıcılıkları maksimum 6-8 arasında değişkenlik gösterir. Genelde fiyat olarak EDP çeşidine göre daha uygundur.

Kendinizi en iyi yansıtan parfümü bulduğunuzu düşünüyorsanız sıra geldi bu kokuyu maksimum kalıcı hale getirmeye. Bunun için özel olarak üretilmiş parfümlerin yan ürünlerini kullanmanız size fayda sağlayacaktır. Parfümlerinizin duş jellerini, vücut losyonlarını satın alarak kokunuzu tamamlayabilirsiniz. Unutmayın kokunuz sadece size özeldir.

Güzelleşmek üzere…

Makyaj Fırçası Nasıl Yapılır? Öğrenmek İçin Tıklayın! 

Bize bu kelimelerden ulaştınız; parfüm seçimi, parfüm nasıl seçilir, doğru parfümü bulma yolları, güzellik sırları, parfüm alırken dikkat edilecekler.

YORUMLAR