x

Porselen Makyaj Nasıl Yapılır?

Bayanların büyük tutkusu olan güzelleşmek, her daim bakımlı görünmek adına gösterdikleri çabalar kimi zaman sonuçsuz kalabiliyor. O yüzden her ne yaparsak yapalım cilt tipimizi ve vücut özelliklerimizi dikkate almamız şart. Yani öncelikle vücudumuzu tam anlamıyla tanımalı ve sonra ona göre adımlar atmalıyız. Yaz sezonu ile birlikte düğünler, davetler derken güzel görünmek adına kıyafet ve makyaj seçenekleri de her zamanki gibi çok fazla talep gördü. Bunlardan birisi de tabi ki gündemden düşmeyen makyajlardan birisi olan porselen makyaj. Peki, nedir bu porselen makyaj ve porselen makyaj nasıl yapılır?

Normal makyajdan pek de farkı olmayan bu makyaj şeklinin en bilinir ve göze çarpan özelliği pudrasının taş pudra olmasıdır ve sanıldığı gibi zor bir makyaj değildir. Sadece dikkat edilmesi gereken bazı önemli püf noktaları mevcut. Söylediğimiz gibi pudra çok önemli. Fondöten ve pudranın cildinizle renk uyumu da çok önemli. Ürünler uygulanırken ciltte doğal bir görüntü oluşmazsa porselen makyaj amacından sapmış olur. Cildinizi şeffaf pudrayla makyaja hazırladıktan sonra cilt kusurlarınızı kapatıcıyla örtün. Sonra makyajınızın amacına göre ışık vermek istediğiniz bölgeleri belirleyin. Gece makyajında ışık elmacık kemiklerinin üstünde toplanırken, gelin makyajında gelinliğin ve saçın modeline göre farklılık gösterir.

Porselen makyaj kişiye özel yapılmaktadır. Öncelikle cilt derinlemesine temizleniyor. Beyaz bir tene sahipseniz daha parlak sonuçlar alıyorsunuz. Çünkü uygulanan ürünler genellikle açık renkli oluyor. Önce bir çeşit baz uygulanıyor ve ciltteki pürüzler kapatılıyor. Porselen makyaj ardından yüzünüzde belirgin olmasını istediğiniz bölgeyi seçiyorsunuz (göz ya da dudaklar)makyaj yoğunluğu o bölgeyi hedef alıyor. Diğer bölgeler hafifçe gölgelendiriliyor. Ardından makyaj sabitleyici uygulanıyor ve son rötuşlar yapılıyor. Makyaj 42 saat dayanıyor ve sıcaktan sudan etkilenmiyor. Sonuç inanılmaz oluyor, yüzünüzde o kadar malzeme varken sanki hiç makyaj yokmuş gibi duruyor. Farklı merkezlerde kişinin yüz hatlarının en doğal duracak şekilde ön plana çıkmasını sağlıyor.

Tüm yüzün (buna dudaklarda dâhil) fondöten ve pudrayla kapatıldığı porselen makyajda uygun ve etkileyici bir göz makyajı yapılır. Yanak, alın ve çeneye rengi çok parlak durmayacak şekilde pudra ve allıklar uygulanır. Asıl amaç cildin pürüzsüzlüğünü ve fonun üzerine çizilebilirliğini ortay çıkarmaktır. Cilt güzel bir şekilde kapatıldığı için göz yapısı daha farklı kılınabilir. Dudaklar olduğundan daha kalın gösterilebilir. Yüz şekliyle kullanılan gölgelendirmelerle oynanabilir. Yüz daraltılabilir veya genişletilebilir. Porselen makyaj çok özel geceler ve çekimler haricinde gün ışığında kullanılabilecek bir makyaj türü değildir.

Adım Adım Porselen Makyaj

  1. Öncelikle sağlıklı bir cilt görünümüne ihtiyacımız vardır. O yüzden cilt ölü derilerden arınmış temizlenmiş ve nemlendirilmiş olması gerekir.
  2. Fondöten: likit bir ürün seçilmeli ve fondöteniniz birebir teninizle örtüşmeli yani kapatıcınız cildinizin dekoltenizden kulak kenarlarınızdan farklı bir renkte olmamalıdır.
  3. Concealer( gözaltı kapatıcısı): her cilt kusursuz değildir birçok kişide gözaltı morlukları, gözaltı torbaları mevcuttur. Göz çevresindeki renk farklılıklarını gizlemek, gözlerinizin daha canlı görünmesini sağlamak için bu kapatıcılardan faydalanabilirsiniz.
  4. Pudra: tercih edeceğiniz pudranın ışıltısız mat olması gerekmektedir. Eğer hafif bir kapatıcı olsun istiyorsak, pudrayı bir pudra yardımıyla azaltmalısınız.
  5. Göz: göz makyajına başlamadan önce sabitleyici primer kullanmak kullanacağınız farın rengini daha çok ortaya çıkaracaktır. Pastel renklerle yapılan göz makyajı daha duru bir görünüm kazandırıyor. Primer astardan sonra açık renkli farla astar geçilen gözlere bir iki ton koyu farla gölgelendirme yapın. Gözaltı çukurlarına yapacağınız far hamleleri içeriden dışarıya göz bitimine kadar olmalıdır.
  6. Kirpikler:  eğer kirpikleriniz zayıf ya da kısa ise isteğe bağlı olarak takma kirpik kullanabilirsiniz. Ancak hedefimiz doğallık olduğundan dolayı doğal görünümlü takma kirpikler tercih etmelisiniz. Takma kirpik kullanıldığında rimel az miktarda sadece bütünleştirmek için kullanılmalıdır. Asla pırıltılı rimeller tercih edilmez.
  7. Allık: allıkta tıpkı diğerleri gibi natürel renklerden tercih edilir. Tozpembe, nude, uçuk korel renkleri kullanılmalıdır. Asla kesin ve keskin hatlar olmamalıdır. Genellikle dairesel hareketlerle yumuşak bir görünüm olmalıdır.
  8. Dudaklar: makyajımız daha çok nude ve soft olduğundan dolayı rujumuzun renginin canlı ve belirgin olmasında hiçbir sakınca yoktur. Özellikle kırmızı ya da pembe ruj bu makyajın vazgeçilmezleri arasındadır.

Özel günleriniz için sizde bu gündemden düşmeyen ve kalıcılığını koruyabilen makyajı tercih edebilirsiniz. Ancak yaptıracağınız bu makyajda ürünlerin çok önemli         olduğunu unutmamak da fayda var. Her zaman sağlıklı ve bakımlı günler geçirmeniz dileğiyle.

 Güzelleşmek üzere...

YORUMLAR