x

Renkli Eyeliner Nasıl Kullanılır?

Artık hepimizin siyah bir eyeliner’ı var. Eski moda tekrar gün yüzüne çıkınca kuyruklu eyeliner’ların kıymeti de bilindi. Tüm göz yapını ve makyajını değiştiren bu büyülü makyaj malzemesi tabi ki teknolojiye uyarlanarak farklı kategorilere ayrıldı. Eyeliner’ı nasıl sürdüğün çok önemli! Kuyruğun açısı, çizginin kalınlığı ya da sıradışı desenler… İstediğin gibi eyeliner çekebilme tecrübesine sahip olduysan, bundan sonra eyeliner çizgilerin senin karakterini yansıtıyor demektir. Peki sen hangi kadınsın? Seksi? Retro? Klasik? Ya da bambaşka biri.

Eyeliner diyince akla siyah renk gelse de bilirsin ki artık makyaja renkli eyeliner’larla renk katılıyor. Renkli eyeliner kullanmak aslında sandığın gibi cesaret işi değil. Göz rengine yakışan bir renk kullanırsan ruj renginin yerine artık eyeliner renginle imzanı taşıyabilirsin. Kişinin el alışkanlığına göre değişkenlik gösterse de genel olarak en kolay kullanılan eyeliner kalem formlu likit eyeliner’lardır. Fakat kalem formlu likit eyeliner’ların çabuk bitmesi, çabuk kuruması, pahalı olması, opak olmaması, kalıcı olmaması, çabuk dağılması gibi pek çok sorunları vardır. Pigmentasyonu en yoğun olan siyah renkte bile en iyi likit eyeliner’ı bulmak zorken, renklisini bulmak daha da zor! Bazı markaların renkli likit eyeliner’lar çıkadığını görüyoruz. Ne kadar başarılı oldukları ortada. Renkli eyeliner konusunda şevkinin çabuk kırılmaması için ya jel eyeliner ya da fırça uçlu likit eyeliner tercih etmeni tavsiye ederim.

Eyeliner çeşidine karar verdiysen sıra geldi rengine, yani işin kırılma noktasına! Mavi ya da kahverengi gözlerin varsa canlı bir mavi rengini mutlaka denemelisin. Yeşil gözlerin varsa kahverengi ya da mor bir eyeliner fena olmaz. Ayrıca her göz rengine yakışan lacivert eyeliner da alınacaklar listesinde olmalı. Bunun yanında turuncu, sarı, pembe, su yeşili gibi pek çok seçeneğin var, tamamen senin kendine yakıştırmana ve yaratıcılığına kalmış.

Her zamanki gibi ten makyajını yap. Günlük makyajda bb krem ya da az kapatıcılı bir fondöten, kapatıcı, sabitleyici pudra, doğal renkte bir ruj, biraz kontür ve allık. Renkli eyeliner kullanacağın gün tabi ki farların renginde boğulmayacaksın. Gözlerine biraz derinlik katmak isterse kullandığın kontür pudrasıyla ya da kahve tonlarıyla sadece crease bölgene bir far dağıtabilirsin. Kesinlikle koyu renk farlardan uzak dur. Çünkü bu farlar renkli eyeliner’ına gölge düşürecek hem de absürt duracaktır.

Hangi formda eyeliner tercih ettiğin önemli değil. Renkli eyeliner’i alt kirpik diplerine ve göz içine sürmen daha hoş bir hava verir. Gözlerin çıplak kalmaz hem de daha uğraşılmış bir makyaj gibi görünür. Bu yüzden nazikçe göz içine sürdükten sonra biraz da kirpiklerin altına doğru dağıtabilirsin. Sonrasında biraz daha zor olan göz kapağına geç. Öncelikle gözünün bitiş çizgisini belirle. Ardından belirlediğin bitiş çizgisinden yukarıya doğru istediğin uzunlukta bir çizgi çiz. Kuyruğun ne kadar uzun olmasını istiyorsan çizgini de o kadar uzat. Daha sonra göz pınarından göz bitine kadar bir çizgi çiz. Bu çizgi ne kadar kirpik diplerine yakın olursa o kadar kusursuz olur. Mümkün olduğunca bu çizgiyi ince çekmeye çalış. Çünkü ince çizgiyi tekrar üzerinden geçerek kalınlaştırabilirsin fakat kalın çizgiyi inceltmek için makyajını sil baştan yapmak zorunda kalırsın. Göz pınarından başlayarak göz kenarında belirlediğin noktaya kadar iki çizgiyi birleştir. Eyeliner’ı kolay çekebilmek için aynayı başının altına almanı öneririm. Yani başını geriye doğru atıp kolunuzu bir yere sabitleyerek ve aşağıya doğru bakarak çizme yöntemi en kolayıdır. Göz kapağınız düz durursa uygulaman da kolaylaşır. Eğer hala zorlanıyorsan biraz daha uğraştıran ama daha kolay yapabileceğin bir yöntem daha var. O da aynı işlemi direk çizmek yerine kesik çizgilerle başlayıp daha sonra bu kesik çizgileri birleştirmektir. İçerisinde ideal oranda silikon olan ve bulaşma yapmayan eyeliner zaten sana kolaylık sağlayacaktır.

Siyah eyeliner’ın gözlerini büyük göstermesine alıştığın için renkli eyeliner sana ilk zamanlar tuhaf gelecektir. Çünkü renkli eyeliner lacivert, kahverengi gibi koyu değilse gözünü büyütmeyecek ve sadece renk katacaktır. Bu etki hoşuna gitmezse çift renkli eyeliner çekebilirsin. Zor gibi görünen bu yöntemi öğrenmen için bu videoyu izleyebilirsin. %90’ı düşük göz kapaklarına sahip olan Türk kadınlarının gözlerinde saatlerce uğraşılmış far çalışmaları ne yazık ki istenilen etkiyi yeterince vermiyor. Daha net renk oldukları için renkli eyeliner kullanmak senin düşük göz kapağı takıntına belki de son verecek. Denemeden bilemezsin!

Güzelleşmek üzere.

En Kalıcı Eyeliner'lar İçin Tıkla!

Bize bu kelimelerden ulaştınız: Renkli eyeliner nasıl kullanılır, hangi renk göze hangi renk eyeliner, eyeliner nasıl sürülür, eyeliner çekme yöntemleri, kusursuz eyeliner için, renkli eyeliner, renkli eyeliner nasıl sürülür, hangi renk eyeliner kullanmalıyım, renkli eyeliner ne zaman kullanılır.

YORUMLAR