x

Ruj Çeşitleri Nelerdir?

Hiç makyaj yapmayan bir kızın bile mutlaka bir ruju vardır. Göz bebeğidir, ayırmak istemez çantasından. Kimisi için vazgeçilmezdir. Rujsuz kendini çıplak hisseder. Seçtiğin ruj rengin biraz da ruh halini yansıtır. Kırmızı ruj seviyorsan caziben konuşuyor demektir. Pembe dudakların gençliğini simgeler. Kahverengi tonları tabi ki sadelik. Turuncu tonlar ise sıra dışılık! En çok satılan makyaj malzemelerinde de 1 numaraya yerleşen bir ürün olunca, bu konuyu biraz daha detaylı bir şekilde gözden geçirelim. Ruj çeşitleri nelerdir? 

Ruj ilk olarak Mısır’da bitki boyalarının dudaklara sürülmesiyle keşfedilmiş. 1949’da ise Hazel Bishop günümüzde üretilen şekline önlük etmiştir. Her markanın farklı üretim şekli olduğu görünse de aslında bildiğin tüm rujlar aynı yöntemle üretilir. Çünkü ruj yapımında kullanılan genel bileşimler esasında hepsi aynı. İçerisinde genel içerik olarak bal mumu, hint yağı, sığır ya da domuzun sinir sistemi, laboratuvar ortamlarında hazırlanarak test edilmiş ve sağlık için teşkil etmeyecek kimyasal renklendiriciler (gıda boyaları) ya da renk verici böceklerin enzimi kullanılarak hazırlanır. Rujun makyajda dikkatleri dudağımıza çekerken, dudak derisini de korumak gibi bazı fonksiyonları da var. Ruj sadece dudaklarda güzel durmamalı, aynı zamanda da güzel koku ve tada sahip olmalı. Bu yüzden ruj üretiminde kullanılan maddeler ortak olsa da bu maddelerin yüzdelikleri değiştikçe rujların özellikleri de değişerek bin bir çeşit ruj üretilir. Örneğin dudakta uzun süre kalması istenen bir rujda yüksek miktarda bal mumu, az miktarda yağ ve yüksek oranda pigment bulunur. Buna karşın düz ve kremli bir görünüm veren rujda az miktar bal mumu ve fazla miktarda yağ vardır. O zaman tüm formüller birbirine benzerse fiyatları neden farklı diyeceksin :) Formüller benzer olsa da içerikte kullanılan, bitkisel malzemeler, vitaminler, filtre oranları, boya yüzdeleri, kullanılan sedefler formülde fiyat farklılığı oluşturur. Ayrıca parlak, şık bir ambalaj maliyette ciddi bir yer tutar.

Ruj nelerden yapılır? Carnauba wax, Candelila wax, Beeswax, Castor Oil, Paraffin, Butyl stearate, Isopropyl palmitate, Mineral oil, Ethylene/VA Copolymer, Propylparaben, Octyldodecyl/PPG-3 Myristyl Ether Dimer Dilinoleate, PVP/Hexadecene copolymer, tocopheryl acetate (Vitamin E acetate), Fragrance, Acrylates copolymer, Methyl Paraben, Propylparaben, renk veren pigment maddelerinden (renk verici maddeler: demir oksitler, titanyum dioksit, zirkonyum tuzları, alüminyum tuzları, kalsiyum tuzları vb..)

Kozmetik teknolojisi ilerledikçe ruj çeşitleri de bir hayli fazlalaştı. O zaman ruj çeşitlerini sıralayalım:

 • CLASSIC LIPSTICK: Hepimizin bildiği normal stick rujlardır. Mat, satin, glossy gibi çeşitleri vardır. Klasik rujlar günlük hayatta veya gece makyajlarında kullanılabilecek, kalıcılığı çok uzun süreli olmayan, çeşitli renkleri bulunan ruj türüdür. Dudak görünümüne renk vermek dışında bir etkisi yoktur.

 • LIQUID LIPSTICK: Likit rujlar önceleri gloss olarak yani parlak yapıda üretilirdi. Teknoloji geliştikçe en çok sevilen ruj çeşitleri haline gelen mat likit rujları da unutmamak lazım.

 • LONGLASTING/KISSPROOF LIPSTICK: Yani kalıcı rujlar. Genelde mat rujlar daha kalıcıdır. Çünkü yağ oranı çok düşüktür. Dudakları çok kurutsa da yoğun tempoda çalışan kadınlar için kurtarıcılardır.

 • HYDRA LIPSTICK: Nemlendiricili rujlar. Dudağa ıslak ve parlak bir görünüm veren rujlardır. Kalıcılığı çok azdır. Canlı renklerde, pembe tonlarında yani dudak rengine yakın tonlarda üretilirler.

 • LIP-GLOSS: Fırçalı yani likit olarak üretilirler. Sahip olduğu fırçası yardımıyla dudağa kolaylıkla uygulanabilirler. Genelde parlak, simli ve ıslak bir görünüme sahiptir. Dudağın pürüzlü veya kurumaya yatkınsa, likit rujlar ıslak ve parlak görünmesini sağlayacaktır. Bu yüzden parlatıcı olarak da bilinir.

 • WATERSHINE LIPSTICK: Lip-gloss’ların klasik formda olanı diyebiliriz. Parlak rujların yapısına aynı zamanda glossy denir.

 • LIP VOLUMIZER: Yani dudak şişirici ruj. Şimdilik sadece lip-gloss formunda olanları var. Zaten bildiğin gibi parlak rujlar dudağı daha büyük gösterir. Rujun yapısına nane gibi dudak şişirici katkılar da eklenince dudaklarını yakan ve uyuşturan bir his verir. Görüntü oldukça tatmin edicidir.

 • PENCIL LIPSTICK: Kalem rujlar da son zamanlarda klasik rujların tahtını sallamıştır. Çünkü en kalıcı olan ruj türüdür. Kalem rujlar ince uçlu olabileceği gibi, kalın uçlu da olabilir. Dudağa lip balmdan sonra uygulandığında daha canlı daha parlak ve az pürüzlü görünüm elde edilir. Uzun süre dudaktaki rengini korur.

 • SHINY LIPSTICK: Işıltılı veren rujlardır. Dudaklarının disko topuna dönüştüren bu rujlar sim parçaları içerir. Bu tür rujların bileşiminde parlayan balık pulları kullanılır.

 • MATTE LIPSTICK: Mat rujlar dudakları daha pürüzsüz yapıda olan kişilerin kullanması gereken rujlardır. Kurutucu özelliği vardır, mat bir görünüme sahiptir. İçerisinde nude tonda rujlar olabileceği gibi çok çeşitli renklerin de mat sürümleri kullanılabilir. Dudağı klasik rujlara göre daha dolgun gösterir.

 • CREAM LIPSTICK: Ruj/dudak fırçası ile sürülürler. Aslında her ruj kusursuz bitiş için fırça ile sürülmelidir fakat fazla zaman kaybı olmaması için direk sürülebilirler. Bu rujlar kutu içinde olduğu için öyle bir şans yok. İnce uçlu özel dudak fırçalarını kutudaki ruja sürüp, üst dudağın ortasından başlayarak yanlara doğru fırça ile rengi dudaklarınızla birleştirebilirsin. Kalıcılığı orta seviyededir.

 • LIP-BALM: Her ne kadar ruj sayılmasa da burada yer vermemiz gerektiğini düşünüyorum. Çünkü dudak kremleri sayesinde rujların daha pürüzsüz görünür. Renksiz lipbalmlar dudak koruma ve nemlendirme görevi görse de, bazı dudak balmları renk de vermektedir. Ağır bir göz makyajının altına abartılı bir ruj sürmek istemiyorsan dudağının kendi rengindeki bir dudak balmı seni daha canlı ve daha parlak gösterecektir.

En çekici dudaklar senin olsun!

Güzelleşmek üzere.

Dudak Şekillerine Göre Ruj Sürme Teknikleri İçin Tıkla!

Bize bu kelimelerden ulaştınız: Ruj çeşitleri nelerdir, kaç çeşit ruj vardır, ruj çeşitleri, parlak ruj, mat ruj, likit ruj, stick ruj, ruj nasıl üretilir, rujun içinde ne vardır, rujun bileşenleri, rujların üretim şekilleri.

YORUMLAR