x

Ruj Sürme Teknikleri - Dudak Şekillerine Göre

Herkesin dudak şekli farklıdır. Makyajı herkes yapar fakat kusursuz görüntü isteyen kadınlar kendilerine uygun makyajı yapmak zorundadır. Yüzümüzde en çok dikkat çeken noktalardan biri de dudaklarımızdır. Kimimizin köfte gibi kocaman dudakları varken kimimizin incecik ruj sürülse bile farkedilmeyen dudakları vardır. İnce dudaklara sahip kadınlar, kalın dudaklardaki gibi ruj sürüyorsa orada bir hata vardır. Çünkü herkes kendine uygun dudak makyajını yapmalı! O yüzden sizin için dudak şekillerini ayrı gruplarda inceleyerek nasıl makyaj yapmanız gerektiğini anlatmak istedik. Siz de dudaklarınızın hangi gruba girdiğini bularak ve size özel ruj sürme tekniklerini öğrenerek artık daha kusursuz görünen dudaklara sahip olabilirsiniz güzeller.

Kalın (Dolgun) Dudaklar

Hiç makyaj yapılmadan bile harika dudaklara sahip olan bayanlar bu gruba giriyor. Siz zaten yeterince çekicisiniz! Bu yüzden vurgulamanız gereken yer dudaklarınız değil gözleriniz olmalı. Zaten büyük olan dudaklarınızı daha da büyütmemek için parlatıcılı rujlardan kaçınmalısınız. Parlatıcı kullanmayı çok seviyorsanız şeffaf olanları işinizi görecektir. Ayrıca ruj ile dudak kaleminizin aynı tonda olmasına dikkat etmelisiniz.

İnce Dudaklar

İnce dudakların vazgeçmemesi gereken ürünü dudak kalemleridir. Dudağınızın tümünü çerçeve içine almak onları daha kalın gösterir. Hatta işi biraz daha abartıp dudak kalemini dudağık çizginizin çok az daha dışından sürerek daha da kalınlaştırabilirsiniz. Şimdi de renk oyunlarına bakalım. Açık renkler her zaman bulunduğu bölgeyi büyük, koyu renklerse küçük gösterir. Tıpkı zayıf görünmek isteyen birinin siyah giymesi ya da gözlerini büyük göstermek isteyen birinin beyaz göz kalemi kullanması gibi. Bunun için siz de rujlarınızı açık renklerden yana kullanmalısınız. Aynı renkte dudak kalemiyle dudaklarınızı çerçeveledikten sonra ruju sürün. Son adım ise parlatıcı! Alt dudağınızın ortasına parlatıcı sürerseniz dudaklarınız daha da dolgun görünür. Bu 3 adımda aynadaki görüntünün nasıl değiştiğine inanamayacaksınız. Diğer bir yöntem ise dudak çizginizin biraz daha dışından açık renk dudak kalemi sürdükten sonra iç kısmına daha koyu tonda ruj uygulamak. Burada kalem dudak renginize daha yakın olduğu için kalınlaştırma işini görürken, koyu renk ruj dikkat çekme görevini üstleniyor.

Üstü İnce Altı Kalın Dudaklar

Çoğu bayanda bu tip dudaklara rastlarız. Burda can alıcı nokta dengeyi sağlamaktır. Yani üst dudağa ince, alt dudağa ise kalınmış gibi davranacaksınız. Yapılması gereken şey sadece üst dudağı dıştan rujunuza uygun bir dudak kalemiyle çerçeveledikten sonra rujunu sürmek. Renk konusunda cildinize uygun ya da size yakıştığını düşündüğünüz bir rengi tercih etmeniz yeterli.

Altı İnce Üstü Kalın Dudaklar

Genelde üst kısmı ince dudaklar görünür fakat elbet de alt kısmı ince olan dudaklar da vardır. Siz bu gruba girdiğinizi düşünüyorsanız yukarıda anlattıklarımızın tam tersini uygulamalısınız. Yani alt dudağa çerçeve ve ruj, üst dudağa sadece ruj.

Üstü Dışa Doğru Olan Dudaklar

Bu tip dudaklara sahipseniz üst dudağınızı küçültmeniz gerekecek. Bunun için üst dudağınızın çizgisinin biraz içinden olacak şekilde hepsini çerçeveleyin. Sonra rujunuzu uygulayın. Küçüldüğünü gördüğünüz dudağınız sizi tatmin etmezse alt dudağınızın ortasına parlatıcı uygulayıp daha çekici olabilirsiniz.

Altı Dışa Doğru Olan Dudaklar

Bu sefer yapılması gereken işlem tabi ki alt dudağı küçültmek. Bunun için alt dudak çizginizin biraz içinden başlayarak dudaklarınızın birleştiği noktaya kadar çizin. Üst dudağına bir şey yapmanıza gerek yok. Şimdi rujunuzu sürebilirsiniz.

Kimse kimsenin dudağına özenmesin. Emin olun ki herkesin dudağı kendine göre orjinaldir. Dudaklarına silikon taktırmış bayanlar, sizce de o dudakların kendilerine ait değilmiş  gibi görünmüyorlar mı?

Güzelleşmek üzere.

Farklı Ombre Dudak Makyajı Modelleri İçin Tıklayın!

YORUMLAR