x

Saç Dökülmesine Karşı 2 Mucizevi Ürün

Eğer saçların dökülüyorsa, çeşitli kimyasal uygulamalar yapmışsın demektir. Saç uçlarının çatlaması, kırılması, saçın dış tabakasının aşınması sonucu saçların zarar gördüğü için dökülme başlar. Çünkü kuruyan saç uçların giderek kökten ayrılmaya başlar. 100 saç teli dökülmesi normal olarak kabul edilirken 100’ü geçen saç teli kaybı normal durumların dışına çıkıyor. Saç dökülmesini önlemek için çeşitli yöntemler var. Bunlardan en hızlı ve etkili olanı ne yazık ki ilaçlar. Doğal yağ karışımlarıyla yaptığın kürler, bitkisel şampuan ve losyonlar bazen yeterli gelmiyor. Bu yüzden sana saç dökülmesine karşı mucizevi 2 üründen bahsedeceğim. Bu ürünlere geçmeden önce biraz saç dökülmesinin nedenlerinden bahsedelim.

 • Saçın dış tabakasının aşınması,

 • Saç uçlarının çatlaması ve kırılması,

 • Perma, saç boyası, fön gibi işlemler,

 • Havuzlardaki klorlu sular,

 • Güneşlenme sonrasında yoğun UV ışınlarına maruz kalma,

 • Uygunsuz saç bakımı ve kozmetik ürün kullanımı,

 • Saçı çeken atkuyruğu, örgü, sıkı lastiklerle toplama,

 • Saç diplerine etki eden sabit çekme kuvveti,

 • Kalıtsal özellik,

 • Alopesi areata hastalığı,

 • Doğum sonrası,

 • Yüksek ateş, ağır enfeksiyon ve soğuk algınlığı,

 • Tiroid hastalıkları,

 • Eksik protein içerikli beslenme,

 • Doğum kontrol hapları,

 • Demir eksikliği,

 • Büyük cerrahi girişimler ve kronik hastalıklar,

 • Mantar hastalıkları,

 • Saç koparma hastalığı (Trikotilomani)

 • Bazı ilaçlar,

 • Kanser tedavisi gibi nedenler saçlarını zamanla yıpratır ve dökülmesine sebep olurlar.

Eğer sen de saç dökülmesi problemi yaşıyorsan aşağıdaki ürünlere bir göz atmalısın! Son bir kaç yılda tıp saç dökülmesine karşı büyük ilerlemeler sağladı. Artık saç dökülmesini yavaşlatmak ve hatta durdurmak mümkün. Piyasada pek çok saç dökülmesini engellediği iddiasında bulunan ürünler var. Peki sen bunlardan hangisine nasıl güvenmelisin? Sonuçta yaptığın harcama önemsenmeyecek cinsten değil. Şunu belirtmek gerekir ki, sayfa sayfa reklamları yapılan, her tarafta karşına çıkan ürünler reklamındaki gibi başarılı değil. Öncelikle  saç dökülmesine karşı başarılı bir tedavi, büyük ölçüde erken müdahaleye bağlıdır. Yani saçlarını dökülmeye başladığını fark eder etmez, etkili bir ürünle tedaviye başlamak çok önemlidir. Bu etkili ürünler; Rogaine ve Propecia. Bu güçlü hormonal ilaçların, kadınlarda istenmeyen yan etkilere neden olduğu, özellikle hamilelerde kullanımının çok sakıncalı olduğu biliniyor.


1- Propecia

Proscar da aslında Propecia’nın bir yan ürünü. Erkek tipi saç dökülmesini durdurmakta çok başarılı olan Propecia, Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından onaylanmış bir saç dökülmesi tabletidir. Propecia tabletinin ana maddesi olan Finasterid, aslında Merck ilaç firması tarafından erkeklerde prostat bezi büyümesini tedavi etmek için geliştirilmiş. Prostat sorunu olan erkekler üzerinde Finasterid'le yapılan deneylerde Proscar adlı ilacın yan etki olarak kıllanmaya yol açtığı gözlemiş. Bu ilacın prostat büyümesi tedavisinde kullanılmasından faydalanan şirket, Finasterid maddesini erkek tipi saç dökülmesinin tedavisinde kullanılması için çalışmalar başlatmış. Proscar’ın dozajı düşürülerek Propecia adıyla gündeme oturmuş. 1997'de erkeklerde androgenetik alopesi (erkek tipi saç dökülmesi) tedavisinde kullanılmak üzere FDA tarafından onaylandı. Propecia; erkek tipi saç dökülmesini başarılı bir şekilde tedavi eden bir ilaçtır.

Peki propecia nasıl etki ediyor? Bu ilaç, tip II alfa-5 redüktaz'ı yani, testosteron'u dehidrotestosteron'a (DHT) çeviren enzimi bloke etme yeteneği var. Propecia'daki 1 mg doz finasterid her gün düzenli alındığında kandaki DHT düzeyini yüzde 60 oranında azaltabiliyor. Peki dehidrotestosteron (DHT) nedir dediğini duyar gibiyim. İşte bu madde saç kökünü küçülterek, zayıflatarak zamanla kelliğe neden olan hormon. Klinik deneyler sırasında %85 saç dökülmesini durdurduğunu kanıtlamış. Hatta deneylere katılanların yüzde 65'inde de geçmişte dökülen saçların belirgin biçimde yeniden çıkmaya başladığı gözlenmiş. Yani saç dökülmesini tam anlamıyla durdurmanın tıbben kanıtlanmış tek yolu, kandaki DHT oranlarını düşümekten geçiyor.


2- Rogaine

Aslında ilacın topikal adı Minoxidil, ticari adı Rogaine’dir. Piyasada ise Loniten olarak bilinir. BU ilaç da Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından erkek tipi saç dökülmesi tedavisi için onaylanmıştır. Minoxidil, uzun yıllar yüksek tansiyonun tedavisinde kullanılmış. Sonra, tıpkı Finasterid'de olduğu gibi araştırmacılar ilacın çok ilginç bir yan etkisini keşfetmiş. İlacı kullanan insanlar, ilginç yerlerde, örneğin yanaklarında ya da ellerinin arkasında kıllanma başladığını farketmişler. Hatta kimilerinin alnı kıllanmaya başlamış! Bazı girişimci araştırmacılar, Minoxidil'in doğrudan kafada saç çıkartabileceğini düşünüp çalışmalara başlamışlar. O zamanlar bu, kellik tedavileri için devrim niteliğinde yerini almış.

Minoxidil'in saç dökülmesini durdurduğu ve dökülmüş saçların bir kısmını yeniden çıkarttığı klinik olarak kanıtlanmış olsa da konunun uzmanları tarafından etkinin kalıcı olmadığı yönünde söylentiler de yok değil. Yine de uzmanlar, Minoxidil'i, Finasterid tedavisine yani saç dökülmesi tedavisine olumlu yanıt  vermemiş kişilere veya tedavilerine bir ürün daha eklemek isteyenlere tavsiye ediyor. Tercih sana kalmış.

Saç Dökülmesine Bepanthen, Evigen, Bemiks İçin Tıkla!

Güzelleşmek üzere.

Bize bu kelimelerden ulaştınız: Saç dökülmesi, saç neden dökülür, günde kaç tel saç dökülür, saç dökülmesinin nedenleri, saç dökülmesine karşı mucizevi ürünler, saç kökünü besleyen ilaçlar, saç dökülmesine karşı kimyasal maddeler, saç dökülmesine kalıcı çözüm, saç kökünü tedavi etme.

YORUMLAR