x

Saç Ekimi Nedir? Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Saç Ekimi Nedir?

Saç ekimi; yoğun miktarda saç kaybı yaşamış olan kişilerin eskisi gibi görünmek istemi üzerine dokunun bir bölgeden alınıp diğer bölgeye aktarılmasına denir. Saç dökülmesi tedavisinden çok daha etkilidir ve saç dökülmesini önleyen ürünler pek fazla istenilen sonucu karşılamaz çünkü yok olan kıl köklerini yeniden canlandırmaz. Saç ekiminde ensede bulunan dökülmez kıl kökleri kullanıldığı için hayatınızın geri kalanında saçınızın dökülmemesini sağlar.

Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Saç ekimi tedavisinde en çok kullanılan yöntemler fue ve fut‘dur.

Fue Yöntemi İle Saç Ekimi

Fue saç ekimi, en çok kullanılan yöntemdir. Diğer teknikler arasında sadece kök alım farkı vardır ama buna nazaran fue tekniği daha avantajlıdır. Saçlı dokudan alınan kökler saçsız seyrek olan yerlere uygulanmaktadır işlem sırasında makine ile saçınızı sıfır kestirmelisiniz seyrek ve ekim yapılacak bölgeyi netleştirmek için daha etkili bir ekim söz konusu olucaktır.

Saç ekiminde saç tipinizi seçmek ve saç çizgisine dikkat etmek çok önemlidir. Kişi kendi saçını nasıl beğeniyorsa onu uzmana anlatmalıdır. Belirlenen çizgi ektiren kişinin isteğiyle belirlenmelidir. İlk önce kıl kökleri ardından ekim yapılacak bölge lokal anestezi ile uyuşturulmalıdır.

Kök alma işleminde micromotor ile işlemi uygulanmalıdır. Saç kılının ortalanması ve kılın çıkış açısına uygun olucak şekilde deriye bastırılıp çekilir. Saçlı deri kökü çevreleyen mikroskobik doku ile birlikte, silindirik bir tarzda kesilmiş olur. Bir mikro penset ile nazikçe çekilir ve kökleri ayrılarak gelir gerekli olan sayıya ulaşılıncaya kadar devam eder. Gerçekleştirilen sistem ile fire ez aza iner daha fazla greft çıkarılır ve süre kısaltılır.

Saç köklerinin canlı hücreler olduğu düşünüldüğünde sürenin kısaltılması köklerin canlı kalması sağlanır ve ekilen köklerden beklenilen tam sonuç beklenir. Ekilen kök dökülmeyen bölgeden alındığından kökler ömür boyu kullanılır. 2 ay dökülme gibi reaksiyonlar gösterecektir. 6 ay da ise beklenilen sonuca ulaşılmış olucaktır.

Fue yöntemi ile kaş, kirpik, sakal ve bıyık ekimi de yapılabilir.

Fut Yöntemi İle Saç Ekimi

Saç ekim yöntemlerinden olan fut "foliküler ünite transplantasyonu" adını taşımaktadır. Fue yöntemine göre kıyaslandığında dünya üzerinde daha çok kullanılan yöntem olarak anılır. Fut yöntemi kullanılmaya başlanıldığında yılllara nazaran gelişmiş ve başarısı yükselmiştir.

Fut yöntemi, saç köklerini enseden şeritler halinde almaktadır. Elde edilen şerit kökler mikroskobik müdahalelerle foliküler ünitelere dönüştürülerek ayrıştırılmaktadır. Yöntemin uygulaması bu şekildedir şeritlerin alındığı ense kısmı müdahalenenin ardından dikişle kapatılmalıdır. Hastanın isteği taktirde estetik dikiş atılabilecek böylece daha az izin kalması elde edilecektir. Dikişler 15-20 gün sonra uzman tarafından alınabilir.

Fut yönteminde elde edilen ve ayrıştırılan greftler özel bir sıvı içerisinde soğuk bir ortamda bırakılırlar. Greftlerin yerleştirilme işleminden önceki bu süreç büyük önem taşımaktadır. Bu sürecin gerektirdiği şartların sağlanması istenilen sonucun elde edilmesini sağlamış olucaktır. Kesinlikle üç boyutlu mikroskoplar kullanılarak bakılmalıdır. İnce greftlerin elde edilmesi saçın doğal görünmesini sağlayacaktır.

Saç Ekiminde Fut ve Fue Yöntemleri Arasındaki Farklar

Saç ekimi operasyonları fut(foliküler ünite transplantasyonu) ile fue (foliküler ünite ekstraksiyonu) teknikleridir ve bu iki teknik arasındaki en büyük fark; saç köklerinin deriden ayrımı ve kök alımlarıdır.

Saç Ekimi Nasıl Yapılmalı ve Nelere Dikkat Edilmeli?

 • Saç ekiminde var olan kıl köklerini saç dokusuna yerleştirmek hedeflenir.
 • Uygulama alanındaki bölgede açıklıkların kapatılmasına dikkat edilmelidir.
 • Kıl köklerinin yoğunluğuna dikkat edilmelidir.
 • Saç çizgisi kişinin isteği üzerine çizilmelidir.
 • Sigara kullanan kişiler, pıhtılaşmanın olmaması için aspirin içmelidir.
 • Saç ekiminden bir hafta önce nemlendirici krem kullanmaya başlanmalıdır.

Saç Ekimi Sonrası Saçların Yıkanması

Saç ekimi sonrası saçınızı ilk 3 gün yıkamayınız.

Özel şampuan ya da losyon ile hergün 2-3 kere yıkamanın aşağıdaki anlatılacağı biçimde yapılması gerekir.

 • Saç ekiminden sonra kullanıcağınız şampuan vb. ürünleri masaj yaparak uygulayın.
 • Ekim yapılan yerde kabuk, yara ve pıhtılardan kurtulmak için onarıcı bakım losyonunu 1 saat bekletiniz.
 • Ardından ılık suyla durulayınız.
 • Havluyla hafif sürtmeden kurulayabilirsiniz.
 • Saç kurutma makinesiyle düşük ısıda saçınızı kurutabilirsiniz.

YORUMLAR